SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

26 éves nő vagyok.7 hónapja született meg a kislányom. 2 hónapja pajzsmirigy túlműködést állapítottak meg nálam.( Nem volt a családomban erre példa)
A doktor akinél jártam, gyógyszeres kezelést és szoptatás elhagyást tanácsolt és hetenkénti vérvétel kontrollt, mivel a májenzimek is magasak voltak.
A helyzet az az hogy a fogamzásgátlótól mindig is magasabb volt a májenzimem, ám ezzel a doktor úr nem akart foglalkozni. Erőltette hogy menjek vissza hozzá hetenként, vizsgálatokra (15 000 ft).
Mivel Bécsben élünk ideiglenesen, sem időben sem térben, az anyagiakról nem is beszélvén nem volt lehetőségem elmenni hozzá.
A tüneteim verejtékezésben, némi idegeskedésben mutatkozik, nem vagyok rosszul..kis szívdobogás és slussz.
A fogamzásgátlót abba hagytam.
A háziorvosom Önt ajánlotta és amint otthon tartózkodom azonnal szót is fogadok neki.
A kérdésem annyi, hogy valóban abba kell e hagynom a szoptatást?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel : Tímea
Tisztelt Tímea!

Fontos kérdést tett fel. Ez a probléma ugyanis elég általános és az a tapasztalatom, hogy az orvoskollégák sem mindig elég jártasak ezen a téren.
A lényeg az, hogy az autoimmun thyreoiditis (AT)a pajzsmirigy gyulladás egyik formája a post-partum thyreoiditis (PPT), amely Önnél is nagy valószínüséggel fennáll.
Mi is a PPT?
A PPT az utóbbi idõben vált ismertté, mint önálló klinikai entitás. Gyakoriságát tág határok között (a szülések 1,1-16,7%-ban) adják meg. Főként azoknál jelentkezik, akiknek örökletes hajlamuk van rá, a terhesség alatt szervetlen jódot kapotak, a szülés során jód tartalmú fertőtleítőt (Betadint) használtak. A thyreoiditis tünetei a szülést követõ 3-6. hónapban jelentkeznek és a színes klinikai kép miatt a diagnózis az esetek egy részében nem könnyû. Ennek oka az, hogy a kezdeti destruktív thyreoiditises periódusban hyperthyreoid, azaz túlműködő, késõbb pedig rendszerint átmeneti hypothyreoid tünetek jelentkeznek. A klinikai kép psychés zavarok ("gyermekét elhanyagoló anya"), cardiovascularis betegségek („carditis“) formájában is jelentkezhetnek. Rendszerint a pajzsmirigy diffúz megnagyobbodása figyelhetõ meg.
Klinikum, thyreoiditisek formái és stádiumai
Stádiumok és tünetek
Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el :
a.) Hyperthyreoid stádium: A betegség kezdetétõl számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre.
b.) Hypofunkciós stádium: A betegség kezdetétõl 8. héttõl 4-6 hónapig.
c.) Regenerációs stádium: A betegség kezdetétõl számított 7-12 hónap. Ha a regeneráció teljes, akkor teljes remisszió vagy u.n. kompenzált hypothyreosis alakulhat ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül va). Ha a regeneráció nem teljes, akkor manifeszt hypothyreosis (primer forma) jön létre.
d.) A definitív hypothyreosis stádiuma ("idiopathiás myxoedema"): változatos klinikai formá-ban jelentkezik. Az általános tünetek közül: a fáradékonyság, hidegintolerancia, a csökkent étvágy ellenére hízás, mély rekedt hang a legfeltúnõbb. A bõrtünetek közül a száraz, hideg, megvastagodott, durva tapitatú bõr, a szõrzet (szemöldök, axillaris-és fanszõrzet) hiánya vagy csökkenése emelhetõ ki. A periorbitalis oedema, anaemiás conjunctiva és subicterikus sclerák gyakran társulnak hypothyreosishoz. A psychés tünetek közül a feledékenység, depresszió, a mentális aktivitás csökkenése, gyakori aluszékonyság, perifériás neuropathia ("carpal tunnel syndroma"), csökkent reflexek (megnyúlt Achilles reflexidõ) a legfontosabbak. A beteg gyakran cardialis tünetek: angina, sinusbradycardia, vezetési zavarok (a-v blokk) miatt keresi fel orvosát. A gastointestinalis panaszok (obstipatio, meteorismus) gyakran már a betegség kezdetén is jelentkezhetnek. Nõknél nem ritka a lactorrhoea vagy menseszavar. A pajzsmirigy az esetek egy részében egyenletesen meg-nagyobbodott, nem, ill. csak minimálisan érzékeny, konzisztens tapintatú (Hashimoto thyreoiditisben). Az atrophiás formában azonban a struma nem pathognomikus, sõt néha az átlagosnál is kisebb a pajzsmirigy (atrophiás forma). A betegség az esetek többségében spontán remissziót mutat és definitiv hypothyreosis kialakulása az esetek 20-30%-ban figyelhetõ meg.
Fontos: ebben az esetben A SZOPTATÁST nem kell abbahagynia, ún. béta-receptor blokkolót (pl. Concort), ill. D vitamint érdemes szednie.
A további kezelés állapotától és akontroll eredményétől függ.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:26:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja