SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor ÚR!

2011-ben szülés után derült ki, hogy alul működik a pajzsmirigyem. Terhesség alatt végzett pajzsmirigy UH alapján 2 pici göböt találtak a pajzsmirigyemben, normál TSH érték mellett. Fél éves kontroll során az UH lényegesebb változást nem mutatott (egyik göb megmaradt), de sajnos a TSH értékem magas lett, így el kellett kezdenem szendi a Letrox 50mg gyógyszert. Az akkori orvosom azt mondta "kicsit tuningolni kell a pajzsmirigyemet". Reménykedtem, hátha rendbe jövök. Kérésemre, hogy kiderüljön mi a bajom elküldtek Anti TPO vizsgálatra, amire sajnos 1,5 évet kellett várnom. A vizsgálat alapján kiderült hogy Hashimoto betegségem van, és nem gyógyulhatok meg. Eléggé elkeseredtem. UH kontrollt nem kért egyik orvosom sem (időközben orvos változás történt a rendelőben), az én kérésemre 2 év után csináltak egy UH, ami alapján sajnos 12mm-re (majdnem duplájára nőtt) a cystikus göb. Egyéb vizsgálat eddig nem történt, majd ezek után kell mennem mintavételre. Jelenlegi panaszaim, hogy gyakran fáradt vagyok és ideges/feszült.
Kérdésem az lenne:
Mennyire gyakori ebben a betegségben hogy rosszindulatúvá válik, és hogy műteni kell?
Izotópos vizsgálatot még nem csináltak. Szükséges lehet?
Mindig csak TSH-t néznek, ami normál értéken van. Kell-e nézni T3 és T4 értékeket is?
Dr Úr szerint vállalhatok-e a betegségem mellett újabb gyermeket? Kell félnem attól, hogy nem lesz egészséges a születendő gyermekem? Illetve, hogy rosszabbodik az állapotom, vagy egyéb autoimmun betegséget kaphatok terhesség kapcsán?

Válaszát előre is köszönöm.
M
Tisztelt M!

Nagyon sokr kérdést tett fel, a lényegre igyekszem válaszolni.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A lényeg lehet még gyermeke, ez a betegség jól kezelhető! További célzott immuno-endokrin vizsgálat indokolt és célzott kezelés (e-mail: szekelym@vipmail.hu)
Jó egészságet kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 15:45:02
Olvasói értékelés: 5/4
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja