SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

A párommal nem védekezünk, mert babát szeretnénk. Utolsó mensesem nov.19-én volt. Dec. 16-án volt egy pici vérzésem, de utána semmi. Rá 2 napra csináltunk terhességi tesztet, ami a teszt oldalon csak halványan jelzett. A melleim érzékennyé váltak. Úgy voltunk vele, hogy ha nem jön meg a mensesem, akkor az ünnepek után elmegyünk a nőgyógyászatra. Sajnos dec. 25-én vérezni kezdtem, rá egy napra nagyon erős, alvadékos volt a vérzésem, ez két-három napig tartott, most már csak gyenge a vérzés mennyisége. Néha kicsit görcsöltem, de nem vészes. Lázam nincs. Ön szerint ez egy korai spontán vetélés volt? Mi a teendőnk?

Megjegyzés: van egy alapbetegségem (autoimmun pajzsmirigy alulműk.), és egy kiidegelt fogam ami fájt a vérzés előtt. Ezek lehetnek az okai, annak ha nem jön össze a baba?
Előre is köszönöm válaszát.

Tisztelettel: Pillangó
Tisztelt Pillangó!

Sajnos lehetséges, hogy korai spontán vetélés, ez a nem jól beállított autoimmun pajzsmirigy betegség esetén sajnos gyakori.
A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Ezért nyomatékkal szoktam a kollégák figyelmét is felhívni erre a tényre, hozzátéve, hogy nemcsak a TSH, hanem a teljes és szabad pajzsmirigy hormonjainak szintje is változik! A másik gond, hogy csak a TSH értékre gondolnak, az esetleges pajzsmirigygyulladás irányába nem történik vizsgálat. Amennyiben történik, akkor is csak a túlműködést kezelik, de a gyulladást nem.
Immmuno-endokrik kivizsgálást é s oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-30 12:39:17
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja