SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Köszönöm a válaszát, tegnap délután megtaláltam a cikket (Pajzsmirigybetegek életminőségének javítása - Új lehetőség: egyénre szabott kezelés), amit ebben a témában írt, és nagyon izgatott lettem! Ha nem veszi okoskodásnak, leírom, mire gondolok a problémámmal kapcsolatban...
Mivel a legutóbbi vizsgálatkor mind a TSH, mind a FT4 értékeim a normál tartományba estek (FT3-at nem is vizsgáltak!), a tüneteimnek meg kellett volna szűnniük, vagy legalábbis mérséklődniük. (Amikor egy véletlen során kiderült a hypothyreósis-om, akkor normál tartományban volt a T3 szintem.) Azonban semmi változást nem történt. A cikkben az Ön által felsorolt tünetek mindegyikét tapasztalom magamon, és ez elkeserítő, de egyúttal erőt is ad, hogy tovább gondolkodjam!
Onnan indultam ki, hogy hiába van jelen a tiroxin a szervezetemben, a hatása elmarad. Tehát vagy nem T3-á alakul, hanem rT3-á, vagy nem tud bejutni a sejtekbe. Mindkettőért ezimek a felelősek. Nem vagyok tisztában azzal, a vérvizsgálat alkalmával hogyan mutatják ki a T3-at, de ha csak az összegképlet alapján, akkor talán közel a megoldás, hiszen a rT3 a T3-nak csak izomerje, de hatásában viszont a különbség óriási!
Így hát vagy egyből T3-at kellene szednem, vagy a Dejodináz1 és 2 enzimeket kellene erősíteni...
Nagyon jó lenne, ha ennek igazolásához személyesen tudnánk beszélni, de sajnos a gondom az, hogy Szegeden élek, a munkám (tanár) nagyon megnehezíti, hogy rendszeresen fel tudjak járni Budapestre, gondolom a gyógyszeradagolás beállítása elég hosszú időszakot vesz igénybe...
Ha még sincs más lehetőség, illetve van más megoldás is, a telefonszámom: 20/415 0255.
Köszönöm válaszát, minden jót kívánok!
G. Eszter
Tisztelt Eszter!

Gondolatmenetével teljesen egyetértek.
Néhány kiegészítést kívánok tenni:
1. Valóban aktiv T3-t kellene adni ezekben az esetekben és ezt meg is teszem.
2. A Dejodinázokra vonatkozó észrevétélével kapcsolatban ki kell emelnem, hogy az enzim aktivitása eltérő (genetikai polimorfizmus miatt), ezért a hatás is eltérő-
3. A dejodinázok szövet expresszivitása eltérő, ezért van az, hogy a tünetek is eltérők (pl. ha a szívizomban nagyobb az aktivitás, akkor szívpanaszok lépnek fel stb.)
4. Amennyiben a T3 bejut a sejtekbe, akkor a T3 receptorokhoz kötödik, amelyek száma funkciója eltérő. Élettani körülmények között a T3 jelenlétében a receptorszám csökken (down-regulation). Vannak betegek , akikben ezek receptorok számban és funcióban csökkentek és ennek sajátos következményei vannak.
5. Mind a dejodinázok, mind a receptorok számát más hormon és gyógyszer is befolyásolhatja. Pl. a szelén hiányában a dejodinázok aktivitása csökken!

Erről a témáról több Ph.D. munka is elvégezhető volna, ha lenne jelentkező! A glükokortikoid receptorok genetikai polimorfizmásval kapcsolatban már korábban 1 kolleganőm nemzetközileg is elismert munkát végzett (Dr.Boyle Belema).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-22 13:01:17
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja