SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Lányom 14 éves kora óta autoimmun pajzsmirigy alulműködésben szenved, amit gyógyszerrel kezelünk. Tavaly nyár óta sokat küszködünk, valamiért a TSH szint nem tud beállni. Egy darabig jó, aztán megint érzi a tüneteket, s a vérvétel mutatja, hogy igaza van. Most 25 éves, párkapcsolatban él és váratlanul, nem tervezetten, nem is a legoptimálisabb élethelyzetben terhes lett. Valószínűleg február végén történhetett, de csak most derült ki, mikor már 7 hetes a terhesség. Ami adat a rendelkezésünkre áll: 2013.08.12.- TSH:0.053, szabad T4: 15,3, szabad T3:4,2. Ekkor Letrox 175ug-os tablettából felet szedett naponta. Változtattunk. Az eredmény birtokában utána egyik nap 75ug-os tablettát szedett, másik nap a 175ug-nak a felét. Következő vérvétel:2014. 01. 31. TSH:3,57. Ezután február vége felé terhes lett. Nem érezte jól magát, ismételtünk vérvételt 2013.03.11-én. TSH:0,023. Nem tudtuk, hogy terhes, a gyógyszeradagot megint csökkentettük, és napi 75ug-os tablettát szedett mostanáig, mikor megint ismételtünk vérvételt, és a TSH: 3, 6 lett 2014. 04. 07-én. Az első kimaradt menstruáció idején pecsételő vérzés volt, de most már a 2. menstruáció is kimaradt. Vettünk terhességi tesztet, pozitív lett. Elmentünk nőgyógyászhoz, aki megállapította a terhességet. Április 17-én kell ultrahangra menni. Most, hogy kiderült a terhesség, megint a 175ug-os gyógyszer felét kezdte el szedni. Bejelentkeztünk Önhöz korábban, és július 8-ra kaptunk időpontot. De most ez a helyzet állt elő. Kérdésem, hogy a baba egészségét mennyire befolyásolhatja a fentebb leírt folyamat, okozhat-e ez valamilyen egészségkárosodást nála? A lányom egyébként jól van, most érezget reggelente kis, múló hányingert. A helyzet ismeretében, van-e lehetőség arra, hogy korábban felkereshessük Önt, vagy erre nincs szükség. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm és nagyon-nagyon várom!
Tisztelettel: egy aggódó édesanya
Tisztelt "Egy aggódó édesanya"!

Igen lesz rá mód, külön táblánk van azokról a babákról akiknek a megérkezéséről a hivatalos orvoslás már lemondott. (Kolléganőmnél, Székely Melindánál kérhet előjegyzést az alábbi címen:e-mai:szekelym@vipmail.hu)
Etikai okok nem teszik lehetővé, hogy kommentáljam a jelenlegi kezelését, de azt ki kell emelnem, hogy a TSH nem az egyedüli és terhesség esetén a legfontosabb mutató.
Mi tehát a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy az autoimmun folyamat milyne stádiumban van, milyen a T3 és T3 arány. Ezek birtokában tudok kezelést javasolni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-15 18:11:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja