SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Köszönöm Szépen Doktor Úr a válaszát.
Utána néztem hogy Ön hol rendel, és lehetséges hogy felfogom Önt keresni személyesen is.
Addig esetleg elő információként közlök pár információt, ami a levelében szerepelt hogy fontos lehet.

Édesapám által örököltem ( sajnos) sok mindent, például a túlsúlyt. Jelenleg 178cm magas vagyok, és 95 kiló. Ez sajnos volt sokkal több is, de 4-5 éve figyelek oda a táplálkozásomra, és 90-95kg körül mozgok. Édesapám is erősen túlsúlyos, neki is mérték a pajzsmirigy működését, de nem találtak problémát soha.

Az első menstruációm 10 évesen jött meg, és utána nem nagyon állt be rendszeresre. Kamasz koromban volt olyan hogy fél évente egyszer menstruáltam. 20 évesen kerestem fel Budapesten egy endokrinológust, aki akkori eredmények alapján azt tanácsolta hogy ha még nem szeretnék kisbabát akkor szedjek fogamzásgátlót, és ha leakarom rakni akkor keressem fel újra.Fizikálisan megvizsgált, megállapította hogy a bőröm szép, a hajam dús, a karomon,lábamon,erős szőr van, és túlsúlyos vagyok. Ez után 3 évig szedtem a Yadine fogamzásgátlót. És most hagytam abba. Február közepén tettem le, Március 19.én jött meg magától a menstruációm 34 napra.

Doktor Úr, milyen egyéb kivizsgálásokat javasol? Esetleg mielőtt felkeresem önt, milyen kivizsgálásokra menjek el hogy tudjam vinni az eredményt?

Várom szíves válaszát, és köszönöm hogy időt fordít rám!

Tisztelettel, Csomós Edina
Tisztelt Csomós Edina!

Elveimmel és gyakorlatommal ellentétes, hogy személyes találkozás és fizikális vizsgálat nélkül laboratóriumi és egyéb teszteket javasoljak. A leírtak alapján ez alól egyetlen kivétel van az éhgyomri vércukorszint, az inzulin szint és a HOMA mérése.
A betegek ugyanis csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Nem tudják, hogy a referencia értékeket nem a magyar lakosságra állapították meg és csak tajékozttaó jellegűek. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
A problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek.
Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-04-12 18:25:25
Olvasói értékelés: 5/4
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja