SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr,
34 éves vagyok autoimmun pajzsmirigy alulműködéssel kezelnek kb. 1 éve, meddőségi kezelés kapcsán derölt rá fény. Leírnám a történetem, hogy átlátható legyen. Tsh-m tavaly májusban 4.5-ről indult, első körben 50 mcg Euthyroxot írtak fel. Időközben volt egy Ivf próbálkozás, embrióbeültetéssel, sikertelen. Sajnos a gyerekvállalás a párom problémái miatt is csak mesterségesen jöhet létre.
Tovább vizsgáltattam a pajzsmirigy problémát, decemberben a Tsh értékem 0.5 volt, az endokrinológus 37.5-ös Euthyroxot ajánlott, mivel gyereket tervezünk, és szerette volna szinten tartani a Tsh-t (1-2 között).
Idén április 17-én elmentem a meddőségi centrumba, itt a Tsh 2.99 lett, a nőgyógyász ismét javasolta a gyógyszer emelését 50 mcg-ra. Rá egy hétre ugyanott ismét néztünk Tsh-t és számomra teljesen meglepő módon 3.88-ra változott ilyen rövid idő alatt. Nagyon megdöbbentett a hír, próbálom keresni az okot, hogy mi miatt ugrott 2.99-ről 3.88-ra? Kicsit utánaolvastam, és azt találtam, hogy az autoimmun pajzsmirigy alulműködés esetén a jód szedése nem javasolt, mivel intenzívebbé teszi a pajzsmirigy elleni autoimmun támadást. A 2.99-es Tsh érték óta az életmódomban más nem változott, minthogy a meddőségi centrumban vitaminos kezelést irtak elő, (terhes vitamin, c-vitamin, aspirin, szelén, e-vitamin) ez tartalmazza a Femosun nevű multivitamin készítményt, ami 150 mcg jódot tartalmaz. A doktor úr véleményét kérném, bezavarhatott-e ennek a készítménynek a szedése a hirtelen Tsh emelkedésben, illetve helytállónak tartja-e a doktor úr azt a nézetet, hogy autoimmun pajzsmirigy alulműködés esetén a jódbevitel nem javasolt. Szeretném amennyire lehet átlátni és érteni a folyamatot, bizonytalan vagyok abban is, hogy ezzel az előzménnyel, illetve értékkel érdemes-e belevágni embrióbeültetésbe. Endokrinológushoz sajnos csak május végére tudtak felírni, nagyon bízom az ön véleményében és szakértelmében, hogy segít értenem és jobban átlátnom a problémát. Válaszát, rám szánt idejét élőre is köszönöm. Üdvözlettel: Liz
Tisztelt Liz!

Erről a problémáról sokat írtam ezen a honlapon is (utalok az ott leírtak részleteire, a terhesség immunológiai vonatkozásaira, stb.)
Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A TSH nem feltétlen köbevésett érték!
Mi tehát a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét

A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigybetegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!!!!. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek.
Immuno-endokrin vizsgálatot és sze. immunmodulációs kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-01 17:48:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja