SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Gyors segítségre lenne szükségem, ezért tisztelettel kérném mielőbbi válaszát.
Autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van, amit folyamatosan Letrox szedésével kezelnek.
Jelenleg 8 hetes terhes vagyok, azonban a kezelőorvosom csak hetek múlva tudott időpontot adni, viszont mielőbb szeretnék szakemberrel egyeztetni az állapotomról.

Úgy tudom, hogy a terhesség alatt fontos a jód pótlása, ami eddig ellenjavaslat volt. Úgy tudom, hogy olyan terhes vitamin szedését javasolják, amely tartalmaz jódot.
Első kérdésem, hogy vettem Gravida terhes vitamint, amely tartalmaz 0,15 mg jódot, de a mellékelt leírásban azt a szöveget olvasom, hogy „csak kezelőorvosának ellenőrzése mellett alkalmazható együtt l-thyroxin tartalmú gyógyszerrel”. Elképzelhető, hogy pont a Gravida terhes vitamint mégsem javasolt szedni, a jódtartalma ellenére? Vagy elkezdhetem szedni addig is, amíg nem tudtam egyeztetni az endokrinológussal?

És még egy kérdésem van, egyelőre nem döntöttünk még a terhes vitamin szedéséről, hiszen a nőgyógyásztól olyan tanácsot kaptam, hogy nem szükséges szednem. Ez esetben mi a teendő? Szükséges egyéb jódkészítmény bevitele?

És még egy fontos kérdés: van-e egyéb dolog, amire figyelnem kell a terhesség első idejében, vagy a teljes terhesség alatt?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm: Annamari
Tisztelt Annamari!

Ezt a kérdést kezelő orvosainak kellene egyénre szabottan (!) pontosan megválaszolniuk, hiszen ők vannak az Ön összes adatának birtokában, ezért általános irányelveket szegezhetem le.Kutatások alapján a pajzsmirigy göbök előfordulása nők körében valamivel gyakoribb, mint férfiaknál. A két nem közti arányok eltolódását magyarázhatja, hogy a betegség gyakran jelentkezik a terhesség alatt, illetve az azt követő időszakban. A pajzsmirigy megfelelő működéséhez jódra van szükség, hazánk négyötöde pedig az ivóvizek elégtelen jódtartalma miatt a mérsékelten jódhiányos területek közé tartozik. A várandósság időszakában a szervezet jódszükséglete az átlagosnál magasabb, az elégtelen jódellátottság pedig könnyen elősegítheti a pajzsmirigy göbök kifejlődését, illetve a már meglévő göbök nagyobbodását. Fontos azonban kiemelni, hogy az anorganikus jód (ezt tartalmazhatják egyes magzatvédő vitaminok, a Betadin kúp és oldat is) a pajzsmirigy-gyulladásban szenvedők számára a betegség fellángolását, túlműködő göbös pajzsmirigy esetén a betegség rosszabbodását okozhatja!
A jódhiány és a jóddal nem megfelelően ellátott terhesség mellett a dohányzásnak is meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A felsoroltak mellett örökletes tényezők is nagy szerepet játszanak a betegség kialakulásába.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-19 18:30:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja