SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

35 Éves kétgyermekes Édesanya vagyok.Elkeseredetten fordulok önhöz. Kálváriám kb. 1 éve kezdődött, azóta orvosról orvosra járok eredménytelenül. 2012 novemberében született meg második gyermekem. Szülés után 9-10 hónappal elkezdett hullani erőteljesen a hajam( azóta is hullik) A körmeim a kezemen nagyon csúnyák. Az egyik orvos szerint pikkelysömör, bár más pikkelysömörös tünetem nincs, a másik szerint körömbomba. Szedtem már fél évig diflukánt, kezelték lézettel, használtam gombaellenes körömlakkot, semmi eredmény. Ezekkel a problémákkal párhuzamosan hasmenésem lett. Csak reggel, de akkor többször, híg széklet. Kaptam Normixot, Dicetelt, Salazopirint, Semmi eredmény. Még Vastagbéltükrözésre is elmentem, teljesen rendben van minden. Ezeken kívül van a nyakamon egy megnagyobbodott nyirokcsomó, és több kicsi. Ezek tavaly október óta vannak, akkor volt egy felső léguti betegségem. Az uh szerint reziduális nyitokcsomók. Még annyit szeretnék írni, hogy, hogy kb. 20 évesen volt adenohipophysis megnagyobbodásom, arra Bromocriptint kaptam. Kisfiam (7 éves) szoptatásának abbahagyésa után még fél évvel is nyomásra váladék jött a mellemből, normál prolaktin érték mellet. Az orvos akkor is írt fel Bromocriptint. Most a mésodik gyermeknél ugyanez történt kivéve hogy most nem néztek prolaktin értéket, de Bromocriptint kaptam. Amíg a gyógyszert szedtem, teljesen megyszűnt a hasmenés. Nem tudom, lehet-e összefüggés. A vérképem teljesen tökéletes, kivéve gamma GT, ami kicsit magasabb. ( nem iszik alkoholt, nem dohányzok.) A pajzsmirigyértékeim is rendben vannak. Nem tudom, lehet-e összefüggés énnyiféle tünet között, engem nőként a körmöm és a hajam zavar a legjobban. Szeretnék hízni is, de nem tudok. még a menstruációmról szeretném írni, hogy kb. 25-26 napos a ciklusom, de már a vérzés élőtt pár nappal van barnás folyásom. Ez sem teljesen normális szerintem. Mit tanácsol Doktor Úr! Merre induljak él, mi lehet az én ennyire szerteágazó problémám? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Andrea
Tisztelt Andrea!

Ne legyen elkeseredve, mert lehet segíteni.

Nagy valószínüséggel a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztották alá a pontosan leírt tünetek. Fontos tudni, hogy ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják, gyakran elintézik azzal, hogy a szülés után ez „elő szokott fordulni”, vagy éppen „természetes jelenség”.
Mi is ez a betegség?
Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 13-20%-ában! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek?
• a pajzsmirigy megduzzadása (strúma, golyva),
• erős szívdobogás
• befolyásolhatatlannak tűnő hajhullás
• fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség)
• jelentős hízás.
A haj- és szőrszálak növekedése több fázison megy keresztül (1. táblázat): a növekedési szakasz után ún. átmeneti szakasz következik, majd a nagyjából 3 hónapos nyugalmi fázis során a hajhagyma elszarusodik, és végül a hajszál kihullik. Hajunk nagyjából 5-10%-a van nyugalmi szakaszban, ami azt jelenti, hogy a fejünkön lévő nagyjából 100 ezer hajszálból napi kb. 100 kihullása teljesen természetes.
A terhesség alatt megnövekedett ösztrogén- és progeszteronszint hatására a szokásosnál több hajszál kerül növekedési szakaszba, emiatt a haj dúsabb lesz és gyorsabban nő, a szülés után viszont, ahogy a hormonok szintje normalizálódik, visszaáll a hajszálak életének normális üteme. Emiatt fordul elő, hogy a szülés utáni kb. 3. hónapban a kismamák rémülten tapasztalják, hogy hajuk nagyobb mennyiségben kezd el hullani – ez azonban nem kóros jelenség, de ha valaki zavarónak találja, könnyen tehet ellene.
A postpartum thyreoiditis jelentősége az, hogy idejében történő felismerésével sok kellemetlen és felesleges vizsgálat elkerülhető a betegség gyógyítható. Sajnos az esetek egy részében a lefolyás nem kedvező a szülést követő egy éven belül kialakuló átmeneti vagy végleges pajzsmirigy−diszfunkció. A betegség egy korábban is fennálló autoimmun thyreoiditis akut fázisa, ami a terhesség alatti immunszuppresszió, azaz immungátlás szülést követő megszűnésével visszacsapás szerűen jelentkezik. A postpartum thyreoiditis patológiai alapja krónikus destruktív gyulladás, melyre a Hashimoto−thyreoiditishez hasonló krónikus limfocitás infiltráció jellemző. A gyulladásos folyamat eredményeként a pajzsmirigy follicularis szerkezetű, ill. a follicularis hámsejtek pusztulnak. Ezek a káros fehérjék, antitestek kötődhetnek a hajhagymákhoz és azokat képesek destruálni.
A postpartum thyreoiditis hosszú távú következményeit jelzik azok az adatok, melyek szerint a gyulladás lezajlása után egy évvel a betegek 20–30%−ában, a szülést követő 7. évben pedig mintegy 50%-ban definitív hypothyreosis alakul ki. A hyperthyreotikus fázisban béta−blokkoló adása csökkentheti a tüneteket, gátlószeres kezelés ellenjavallt, szteroid kezelés az esetek túlnyomó többségében nem indokolt. Hypothyreoticus fázisban megfelelő dózisú pajzsmirigyhormon készítmény adható. A gyulladás az esetek egy jelentős részében valóban felszívódó és ellenőrzött szerves szelén készítmény adásával (kontroll mellett) gyógyítható és megelőzhető. Az esetek egy részben helyi kezelés válhat szükségessé, amely javítja a vérkeringést és /vagy a hajhagymák hormonális szabályozását.
Lényeges tehát, hogy azok a hölgyek akiknek autoimmun pajzsmirigy betegségük van, gondoljanak arra, hogy a szülés után a betegség kiújulhat, másrészt, akiknek „ismeretlen” eredetű hajhullásuk kezdődik szülés után, akkor időben gondoljanak a pajzsmirigy betegségére, mert időben még lehet segíteni.
A másik kérdése a prolactinra vonatkozott. A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
A hipofízis (hétköznapi nevén agyalapi mirigy) a hormonrendszert vezérlő létfontosságú, babszem nagyságú szerv az agyban. Az általa termelt hormonok egyike a prolaktin, ami a tejelválasztásért, vagyis a szoptatásért felelős. Ha a prolaktin hormonból túl sok termelődik, az káros folyamat.
Nőknél fellépő tejcsorgás a terhességi illetve a szoptatási időn túl mindig rendellenes jelenség, melynek okát vizsgálni kell. Ritkán a tejcsorgás férfiaknál is megindulhat. Ilyen esetben fontos endokrinológus szakorvos felkeresése a prolaktinszint ellenőrzése miatt. Az endokrinológus megvizsgálja az agyalapi mirigy működését, illetve azon más betegségek fennállását, ami a magas prolaktin szint előidézője lehet.
A prolaktin hormon túlműködése miatt a beteg szexuális étvágya csökkenhet (nőknél száraz hüvely, férfiaknál potenciaprobléma - gyakran az érintettek nem is kívánják a szexet). Jellemző a hízás, mely ellen a diéták sem hatékonyak, amíg a prolaktin szintje nincs orvosilag kezelve.
A nőknél a menstruáció elhúzódása esetleg teljes leállása, meddőség, emlő feszülése, hőhullámok kialakulása gyakori. Mindkét nemnél jelentkezhet fejfájás, homályos látás, fokozott izzadékonyság meg szőrősödés, depresszió. A lábakon apró lila foltok tünhetnek fel.
Az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata spontán vetélés okozója lehet. Ezért a nőknek gyermekvállalási szándékukat az endokrinológus szakorvos felé jelezni kell, véleményét pedig tanácsos megfogadni.
Jóindulatú betegség, de komolyan kell venni
A hipofízis adenóma az agyalapi mirigy lassan fejlődő jóindulatú daganata. A jóindulatú kifejezés azt jelenti, hogy rákos sejteket nem tartalmaz, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kell komolyan venni, mert kóros elváltozás, súlyos betegség. Az agyalapi mirigy a hormonhatásokkal egész testünkre kihat, ha a prolaktint termelő daganatot (prolaktinómát) sokáig nem kezelik végleges meddőséget okoz, ha pedig a daganat a látóideget elnyomja, vakságot idéz elő.
Mindennek ellenére a modern orvostudománynak hála a betegség gyógyszeresen vagy szükség esetén napjainkban már nagyon biztonságos műtéttel jól kezelhető: a gyermekvállalás, a testsúly korrigálása, valamint a látás javítása, egyéb panaszok megszüntetése megoldható. Gyógyítható, de az orvosi utasítások betartása szükséges

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-22 13:53:46
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja