SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt doktor Úr!

47 éves vagyok, több éve figyelik laborvizsgálattal a TSH-at, volt amikor magasabb volt a megengedettnél.Egyértelművé vált, hogy pajzsmirigy alulműködésem van. Ez idáig gyógyszert nem kellett szednem, mivel nem volt olyan magas eredményem még. A háziorvosom javaslatára a szelént folyamatosan szedtem, de kb 1 hónapja leálltam vele. Utöbbi 2 hónapban a következő tüneteket tapasztaltam, fáradékonyság, rossz kedvűség, hízás, ödémák megjelenése. Augusztus folyamán ultrahang vizsgálaton voltam, az eredményem az alábbi a pajzsmirigy echoszegény, septalt, egyenetlen kontúrú, inhomogén, egyenetlenül fokozottan erezett.Göb nem különül el. A háziorvosom laborvizsgálatra küldött el, a laborvizsgálat eredménye TSH 54,68 T4: 4,9. Nagyon megrémültem amikor megláttam. A laborvizsgálat előtti héten torokgyulladással és hörghuruttal kezeltek amire antibiotikumot kaptam. Ez befolyásolhatja a magas értéket? Az antibiotikum szedése utána többször lettem rosszul.Kicsit megvagyok ijedve, a belgyógyászhoz csak később kaptam időpontot, addig a háziorvos felírta letrox gyógyszert (50 mg-os), 4 napig felet kell szednem és utána majd egészet. A gyógyszert elkezdtem szedni, ahogy az orvos írta, de napközben is többször érzem magamat rosszul.A kérdésem az lenne a magas érték a gyulladástól lehet?Megvagyok ijedve, mit javasol nekem.
Üdvözlettel: Anikó
Tisztelt Anikó!

Mindenek előtt azt kell leszögezni, hogy az emelkedett TSH önmagában nem betegség.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető!!!!!.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)!!!!!
- a vizsgálati módszereket!
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat !
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben (!) meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-13 12:50:03
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja