SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!
Megvizsgálták a pajzsmirigyem (nem voltak tüneteim, más érszűkeületre szűrtek), és a bal lebeny nagyobb mirigyállományának nagy részét egy 30*16*22 mm-es átmérőjű, echoszegény hálójú, mérsékelten hypervascularisalt, inhomogén isoechogén göb tölti ki, mely beterjed az isthmusba is, kb a kp. vonalig ér. A jobb lebeny rendes nagyságú mirigyálománya echoszegényebb, egyenetlen konturú. A nyakon patológiás nagyságú nyirokcsomó nem található. A nagy nyálmirigyek épek. Az érszűkület vizsgálat jó lestt itt azt írta, hogy a carotis rendszerek extractanialis szakaszán kóros eltérés nem látható, spectrumgörbék szabályosak, artéria jó, keringés szabályos. A végső konfluzió: Bal pajzsmirigy lebenyben nagyobb göb. Chr. thryreoiditis?
A vérvételből a következők derültek ki THS:8,560 mIU/l magas (norm:0,340-5,600) a t4: 16,30 pol/l normál (morm:10,60-21,00) a T3: 3,04 pg/mL normál (norm:2,50-3,90), a fehérje 11,1 K/ul magas (norm:4,5-9,0) a koleszterin:5,43 mmol/l picit magas (norm:2,9-5,16). A házi orvos beutalt endokrinologushoz, de Budaörsön csak márciusba lesz nagy nehezen kaptam egy időpontot Biatorbágyra november 4-re (oda irányítottak Budaörsről, de ő belgyógyász, de azt mondták ő ezzel is tud kezelni). A kérdésem az lenne ez a jellegő elváltozás mire utalhat daganatra vagy cisztára vagy Hasimoto betegségre és gyúladásra ahogy a pajzsmirigy ultrahang doktornő írta krónikus gyúladás, vagy mi? A másik kérdésem ráér ez november végéig? Tüneteim nincsenek, egy picit nehezebben nyelek egy ideje kb. 5 hónapja és most mindha torok fájásom lenne kicsit kapar a torkom és meg vagyok fázva. Azt is szeretném megtudni, hogy ha netán daganatom lenne akkor műtét szükséges, és ha igen azt hol végzik el mielőbb, mert ahogy észrevettem mindenre 5 hónap várakozási idő van? A további vizsgálatok, ha jól tudom az antiTPO, az izotóp és a citológia ezek közül az izotóp és citológia nem veszélyes? Ugyértem az izotóp beindíthatja a pusztulást mégjobban a citológia meg szétszorhatja az esetlegesen daganatos sejteket? És még pár kérdésem lenne, hogy konzervatív kezeléssel lehet-e gyógyítani ezt a göböt minden esetben vagy ha daganat akkor csak a műtét van? Vagyis gyógyszer, izótopos kezelés lehetséges műtét előtt vagy rögtön műtét kell, tehát pl ha most adnának hormont az alulműködésre majd 1-2 hónap mulva elenőriznék javult-e az állapotom majd, ha nem akkor lenne izótop vizsgálat és a többi ha szükséges illetve ha nagyobodik a göb, az lehetséges, vagy ezt lehet kérnem?
Kérem segitsen, mert teljesen elkeserített az hogy még csak orvoshoz sem sikerül eljutnom és fogalmam sincs mi bajom lehet és ez még idegessé tesz és ha jól olvastam a stressz nem tesz jót ennek a betegségnek. (Egyébként elkeztem szelént szedni hátha segít rendezni az alulműködést).
Köszönettel: V. Éva
Tisztelt V. Éva!

Ezekből az adatokból diagnózist mondani nem volna szakszerű, ehhez mindenképpen vizsgálat szükséges.Ami a konkrét kérdését illeti:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmrigyspecifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-11 10:28:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja