SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor ur!
Elsosorban szeretnek kivanni egy egeszsegben,sikerekben gazdag,
Boldog uj evet!
Az On betege vagyok Erdelybol.Hashimoto,vitiligoval tarsulva, jelenleg 75 mg Euthyroxot szedek.Ujabb idopontom Onhoz januar 27-re van.
A kovetkezo "ujabb" problemakkal szembesultem az utobbi 3 honapban: par hetig valtakozo hasmenes ( hol volt par napig, hol kimaradt),jelentos fogyas nem tortent, de azert 1-2 kg igen, ami az en esetemben nagyon nem kellett, mert mar igy is tul sovany vagyok.Izomgyengeseg,labfajdalom is jelentkezett, reumatologushoz voltam kuldve, ahol reuma-faktort meg sok fele analizist, ami a reumaval kapcsolatos neztek, sot meg a lupust is, szerencsere semmi nem jott ki pozitivnak.Meg.Enyhe gyulladast mutatott a verkepem, meg tul alacsony TSH-szintet.Ekkor csokkentve volt 100 mg-os Euthyrox, 75 mg-ra.Azota ezek a tunetek majdnem megszuntek ( eros probiotikumot is szedtem), maradt a terdemben levo"hang", azt egy porckopasnak gyanitom ( tovabbi kivizsgalasokat igenylo).
Ezeket fontosnak tartottam leirni, mivel ritkan van alkalmam Onnel szemelyesen talalkozni.
Az aktualis panaszom a kovetkezo lenne: nem akarok veszmadar lenni, de gyanakszom az Addison-korra is.Ennek iranyaban meg nem tortent kivizsgalas, de a kovetkezoket tapasztalom: nagyon faradekony vagyok, karikasok a szemeim ,rosszkedv,sokszor van hanyingerem( terhesseg egyelore kizarva,ciklus 20-dik napjan vagyok), apro,vilagos barna pottyok a mell,has, kar es vall tajekon ( ezekre ma lettem figyelmes),volt a hasmenes is szeptemberben,vernyomasom mindig jo, nem alacsony, nem magas,az utobbi idoben gyakran erzek szivpanaszokat is(tul nagyokat dobban egyszeru nyugalmi helyzetben es utana gyengeseget is erzek).
Milyen vizsgalatokat kerjek itthon, hogy kizarjak vagy eppen igazoljak az Addison-kort?
Koszonom valaszat!
Tisztelettel,
Eva

Tisztelt Éva!

Mindenek előtt köszönöm jókívánságait, én is kívánok egészséget, bodogságot hozó Új Eszendőt.

A hasmenést illetően nem zárható ki az enyhe túlműködés, ill. fertőzés lehetősége sem.

Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással az autoimmun kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Tehát a felvetése nem alaptalan.
Milyen vizsgálatokat kérjen:
1. Vérnyomás fekvő és álló helyzetben
2. Cortisol és ACTH reggel levéve, Prolactin, TSH anti-TPO FT4
3.Vércukor terhelés inzulin meghatározással
amennyiben nem tudnák megcsinélni, akkor majd helyben kitaláljuk a másik megoldást.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-01-12 18:14:41
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja