SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr,
2014 december elején elmentem a körzeti orvoshoz jobb oldali enyhe duzzanat miatt, melyet kézzel megvizsgálva pajzsmirigy duzzanat miatt tovább küldött belgyógyászati kivizsgálásra. Aminek eredménye:
UH: Jobb lebeny megnagyobbodott, mérete 6,7x3x3,5 cm norm. mirigyállomány nem ismerhető fel, felső harmadban egy 15mm-es, ettől caudal felé egy 4,5 cm-es cystosus részleteket is mutató göb látszik a nagyobb göbön belül calcificatio is van, vasculatura alacsony, az istmus szélesebb 13 mm.
Bal lebeny hosszátmérője nagyobb 5 cm, szél. vastagság átm. 12-13 mm, a norm. mirigyállományon belül elszórtan ellenoldalhoz hasonló szerkezetet mutató 12-7-5-15 mm-es göbök. Struma nodosa
Vérnyomás, szívműködés, szívhangok rendben.
TSH 0,096 T4 11,38 T3 5,89 ez dec. 2-án
TSH 0,130 T4 11,6 T3 5,9 ez 2015.01.26-án
Scintigraphiás vizsgálat elmaradt az előzmények miatt.
Előzmények:3 gyerekem van. Szülések, majd újbóli munkába állás után évek hosszú sora alatt nagy általánosságban fáradtnak, levertnek éreztem magam. Most 45 éves vagyok. A húsz év alatt 55-ről 85 kg-ra híztam fel lassan. Utóbbi 4-5 év elég sok lelkik gonddal terhelt( halál eset, fiam kamaszkora, házassági gondok). Kb. egy évvel ezelőtt éreztem, h már semmihez nincs kedvem, lassan az sem tudtam megmondani, mennyi 3+2. Utolsó terhességemnél Béres Gravida vitamint szedtem, melyet kúraszerűen megtartottam később is. Kutakodva a folyamatos hízás végett, olvastam az interneten, hogy közvetve a jódhiányos területen élők( vas megye) esetében a jódpótlás fontos. Vettem kálium jodidot patikában, napi 1x1-et szedtem. Már 2 hét alatt éreztem a csodálatos változást. Mintha egy leplet vettek volna le rólam. El sem hittem, hogy ilyen életminőség is van. Volt kedvem, energiám.... Az első vérvétel ebben az időszakban történt. Most nem engednek szedni semmit. Három hónap múlva szeretnék elvégezni az izotóp vizsgálatot. Látható, hogy a tsh emelkedik. Még nincs az előírt tartományban, de én már fáradékonyabb vagyok. Megint elkezdtek jönni a kilók. Ha megvárom a vizsgálathoz szükséges "tiszta" állapotot, vissza fogok süllyedni abba a rémes közérzetbe. Ahogy olvastam, a göbös golyva a jódhiány miatt alakul ki, akkor így a göbök is nőni fognak!! Mi ilyenkor a teendő? Miért ragaszkodunk értékhatárokhoz, mikor az ember a szervezetén érzi, hogy mi a jó szint és mikor van rosszul? Illetve a göb tűbiopsziáját el lehet végezni a scintigraphia eredménye nélkül is?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát
Egy aggódó nő vas megyéből
Tisztelt Egy aggódó nő vas megyéből!

Olyan kérdéseket is feltett, amelyre a választ csak helyben kaphatja meg. A leírás alapján a scintigraphia valóban szükségesnek tűnik.
A kicsit elkeseredett szavait értem, főleg azokat amelyek az "értékhatárokra" vonatkoznak. A helyzet az, hogy jelenleg az amerikai protokollokhoz alkalmazkodnak általában. Ezekben az esetekben viszont nem jut mód, idő stb. a legfontosabbra a személyre egyénre szabott kezelésre.
A hormonális betegségek kezelése ugyanis nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem. A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.

Ami a jódozást illeti.
A jód egy kétélű fegyver, gyakran lehet ártani vele!Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet!!! A túlzott jód bevitelében gyakran a gyógyszereknek (szívgyógyászatban használt Cordarone, ill. a túl sok kontrasztanyagok, esetleg a Betadine oldat, ill. a kúp is bűnös lehet).
Egyénre szabott gyógykezelést tartok jónak, s mielőbbi gyógyulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-01-31 15:53:58
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja