SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Magas Anti TPO

Tisztelt Doktor Úr!

30 éves vagyok. Tavaly, egész pontosan 8 hónappal ezelőtt volt egy vetélésem a 8 héten, ezt követően missed ab. műtétre volt szükség. Most újra szeretnénk próbálkozni, ezért magam megnyugtatására önként elmentem egy pajzsmirigy vérvételre. Az alábbi lett az eredményem:
TSH 1.39
T4 18.6
T4 5.8
Anti TPO >1300
Szeretném megkérdezni így, hogy a pajzsmirigy értékek (ha jól értelmezem) referencia tartományban vannak, de sajnos az anti TPO ennyire magas, így vállalható-e gyermek? Mennyire lehet kockázatos?

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel, Bettina
Tisztelt Bettina!

A kérdése úgy vehető fel, hogy van-e összefüggés a pajzsmirigy autoimmun gyulladása és a terhességi szövődmények között?

Ez a probléma fontossága miatt a kutatók egész sorát késztette arra, hogy kutatásaikkal próbáljanak választ adni arra a kérdésre, hogy van-e a kapcsolat a két fogalom között. Azt már ugyanis korábban sikerül tisztázni, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés meddőséget okozhat. Ezért meddőség esetén egyre inkább figyelnek fel a pajzsmirigy csökkent működését részben jelző emelkedett TSH-ra. Több alkalommal hallom, hogy a TSH-nak 1-2 között kell(ene) lennie. Köztudott azonban, hogy a TSH értéket számos tényező befolyásolja:
Figyelembe kell venni ugyanis a következőket:
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
• az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
• a vizsgálati módszereket
• a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A kérdés röviden úgy tehető fel, hogy amennyiben a TSH érték elérte a kívánatos értéket, akkor minden rendben van? Mi a helyzet az anti-TPO-val?
Erre a fontos kérdésre adtak választ Meena M és mtsai, akik 1000-nél több terhest vizsgáltak a terhesség első, második és harmadik trimeszterében (3 hónapjában)(The Effect of Anti-Thyroid Peroxidase Antibodies on Pregnancy Outcomes in Euthyroid Women.J Clin Diagn Res. 2016 Sep; 10(9): QC04–QC07).
Az eredményeik az 1. táblázatban láthatók. A TSH értékek a terhesség alatt a szülés utáni periódus kivételével normál tartományban voltak. első trimeszterben az anti-TPO szint emelkedett volt, de ezt követően csökkentő tendenciát mutatott.
Terhesség TSH (mIU/ml) (átlag±SD) Anti-TPO (IU/ml) (átlag±SD)
Első trimeszter 2.67±1.15 209±284.32
Második trimeszter 2.33±1.16 112.34±126.08
Harmadik trimeszter 2.12±0.92 76.06±83.44
Szülés után 7.6±18.23 84.13±106.32
1. táblázat
Mi az anti-TPO?

A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely
a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek membránjában található. A TPO a tireoidea eredetű mikroszómális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinbn lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek normális pajzsmirigy-funkciójú, egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki (Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396.).
A vizsgálat végén azonban azt találták, hogy az anti-TPO pozitívak között a komplikációk száma (koraszülés, vérszegénység, eklampszia, továbbá a terhesség alatti magas vérnyomás) és súlyosság jelentősebb volt .
Az eredményeikből azt szűrték le, hogy a TSH szint önmagában nem elegendő, figyelembe kell venni a gyulladás esetleges fennállását is, azért meddőség esetén erre a faktorra is célszerű gondolni.


Anti -TPO pozitívak Anti- TPO negatívak
Vérszegénység 21 (52.5%) 7 (17.5%)
Koraszülés 5 (12.5%) 1 (2.5%)
Méhen belüli növekedési retardáció IUGR 6 (15%)
8 (20%)
eklampszia 4 (10%) 2 (5%)
Terhességi magas vérnyomás 8 (20%) 5 (12.5%)

Tehát további immuno-endokrin vizsgálytot javaslok és oki kezelést.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-23 16:21:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tsh szint beállítása

Tisztelt dr Úr!

Külföldön élek, ahol az orvosi ellátás elég korlátozott. Babát szeretnénk, ami sok éve nem sikerül. Sajnos azóta túl vagyok a 40en is. Próbálkoztunk lombikkal is, szintén sikertelenül. Éveken keresztül próbáltam elérni, hogy kezdjenek valamit a tsh-mmal, ami 1.4 és 4.2 között ugrál fel meg le. Hogy végre valahol 1.5 környékén maradjon. Több évig hiába kértem, mert ugye 5 alatt van, az jó. T3, T4, anti TPO rendben volt. Végül kaptam Euthyrox gyógyszert. Először 50est, amitől pár hónapig 2.9 körül volt a tsh, majd felugrott 4.2re. Akkor kaptam 100ast. Most meg kb 1 hónap 100as gyógyszer után lement 0.67re. Aggódom, hogy ha így tovább szedem, akkor átmegy túlműködésbe. De a magas tsh-t se szeretném. Éveken keresztül szenvedtem menzesz előtti barnázással minden hónapban, 3-6 napon át, és mikor megjött is rövid volt, és minimális. Most a gyógyszer mellett egyáltalán nincs barnázás, a menzeszem újra rendes mennyiségű, és sok éve először a 21.napi progeszteronom 44.9 lett. Eddig bármit csináltam se ment 30 fölé. Vagy csak 27 volt. Ezeknek gondolom van köze a tsh változásához, mert csak azóta javultak, mióta szedem a gyógyszert. A progeszteron meg csak a 100as gyógyszer alatt. Nőgyógyászok itt egyáltalán nem foglalkoznak ezzel. Aki a gyógyszert kiírta háziorvos. Ő is csak a lombikos orvos kérésére volt hajlandó foglalkozni vele. Természetesen visszamegyek hozzá, hogy most meg elég alacsony a tsh, csak érdekelne előtte az ön véleménye is. Mi lenne a megoldás?
Tisztelt Kérdező!

Helyzetét megértem, de vizsgálat nélkül javaslatot sem szakmai, sem etikai okokból nem célszerű.
Fontos:Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
Ami a női meddőséget illeti: A női meddőség lehetséges okai (az összes ok 60 %-a)
Funkcionális okok:
• a hipotalamus működésének zavara
• hipofizis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• peteérés kimaradása miatti meddőséh
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.

Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell az alapos kivizsgálás után és személyre, egyénre szabottan!



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-17 15:49:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tsh szint beállítása

Tisztelt dr Úr!

Külföldön élek, ahol az orvosi ellátás elég korlátozott. Babát szeretnénk, ami sok éve nem sikerül. Sajnos azóta túl vagyok a 40en is. Próbálkoztunk lombikkal is, szintén sikertelenül. Éveken keresztül próbáltam elérni, hogy kezdjenek valamit a tsh-mmal, ami 1.4 és 4.2 között ugrál fel meg le. Hogy végre valahol 1.5 környékén maradjon. Több évig hiába kértem, mert ugye 5 alatt van, az jó. T3, T4, anti TPO rendben volt. Végül kaptam Euthyrox gyógyszert. Először 50est, amitől pár hónapig 2.9 körül volt a tsh, majd felugrott 4.2re. Akkor kaptam 100ast. Most meg kb 1 hónap 100as gyógyszer után lement 0.67re. Aggódom, hogy ha így tovább szedem, akkor átmegy túlműködésbe. De a magas tsh-t se szeretném. Éveken keresztül szenvedtem menzesz előtti barnázással minden hónapban, 3-6 napon át, és mikor megjött is rövid volt, és minimális. Most a gyógyszer mellett egyáltalán nincs barnázás, a menzeszem újra rendes mennyiségű, és sok éve először a 21.napi progeszteronom 44.9 lett. Eddig bármit csináltam se ment 30 fölé. Vagy csak 27 volt. Ezeknek gondolom van köze a tsh változásához, mert csak azóta javultak, mióta szedem a gyógyszert. A progeszteron meg csak a 100as gyógyszer alatt. Nőgyógyászok itt egyáltalán nem foglalkoznak ezzel. Aki a gyógyszert kiírta háziorvos. Ő is csak a lombikos orvos kérésére volt hajlandó foglalkozni vele. Természetesen visszamegyek hozzá, hogy most meg elég alacsony a tsh, csak érdekelne előtte az ön véleménye is. Mi lenne a megoldás?
Tisztelt Kérdező!

Helyzetét megértem, de vizsgálat nélkül javaslatot sem szakmai, sem etikai okokból nem célszerű.
Fontos:Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
Ami a női meddőséget illeti: A női meddőség lehetséges okai (az összes ok 60 %-a)
Funkcionális okok:
• a hipotalamus működésének zavara
• hipofizis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• peteérés kimaradása miatti meddőséh
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.

Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell az alapos kivizsgálás után és személyre, egyénre szabottan!



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-17 15:49:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

PDHC betegség

Tisztelt Professzor Úr,
Megrázva néztem a hírekben egy család drámájáról készült videót, nem találok szavakat...kérem nézze meg az alábbi linken, hátha tud Ön hozzászólni a történetükhöz.
https://www.csaladinet.hu/m/hirek/eletmod/nehezsegekkel_kuzdo_csaladtag/31435/quot_elvarjak_tolunk_hogy_csendben_varjuk_a_legrosszabbat_quot_-_az_5_honapos_boldizsar_betegsegevel_magyar_orvosok_meg_nem_talalkoztak

Kérem, olvassa el, ha tud esetleg orvost ajánlani külföldről a családnak.

Tisztelettel, jó egészséget kívánva:
Egy állandó olvasója
Tisztelt Kedves Olvasó!

Sajnos nem tudtam megnyitni.
Tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-16 16:21:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Struma

Üdvözlöm Dr. Úr!
Azt szeretném kérdezni, hogy jóga gyakorlatok alatt amelyek fejjel lefelé vagy gyertyaállásban picit a pajzsmirigyet nyomva végzünk, nincs-e rossz hatással a strummára a benne lévő göbökre?
Köszönöm válsszát!
Tóthné Rehor Krisztina
Üdvözlöm!

Tisztelt Tóthné Rehor Krisztina ez nincs rossz hatással a pajzsmrigyre, ha nincs begyulladva.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-14 16:45:54
Olvasói értékelés: 5/5

immunrendszer

Tisztelt Professzor Úr,
kivédhetők a daganatos megbetegedések?
Tisztelt Kérdező!

Azt kell mondanom,hogy megelőzhetők.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-12 18:26:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Inzuli terhelés értékelése növekedésihormon-hiány miatt

Tisztelt Doktor Úr!

Kisfiamnak növekedésihormon-hiány fennállása miatt végeztek inzulinterhelést,aminek eredményei megérkeztek,viszont sajnos nem tudok rajta eligazodni és megfejteni.Ebben kérném a segítségét.
Az értékek:
0.perc: 0,79 ng/ml
15.perc: 0,26 ng/ml
30. perc: 1,99 ng/ml
45.perc: 4,04 ng/ml
60.perc: 5,52 ng/ml
90.perc: 7,13ng/ml
Referencia értéknek 0,00-5,00-t írnak.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Eller-Pereznyák Noémi
Tisztelt Eller-Pereznyák Noémi!

Szerencésre ezek nem szólnak növekedési hiáyn mellett!
Remélem FIZIKÁLIS VIZSGÁLATI EREMÉNYEI IS JÓK!

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-09 16:52:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Magas tesztoszteron

Tisztelt Professzor Úr!
Az utolsó menstruációm november 4-én volt. Azóta sajnos nem volt, néha görcsölök, de aztán nem történik semmi.
Emiatt elmentem egy laborvizsgálatra, ahol a következő értékeket kaptam:
-Luteinizáló hormon: 8,02 IU/l
-Follikulus stimuláló hormon: 4,76 IU/l
-Progeszteron: < 1.6 nmol/L
-Ösztradiol: 187,0 pmol/L
-Totál tesztoszteron: 4,520 nmol/l(+)
-Prolactin: 532,14 mIU/l
-TSH: 1,579
A férjemmel gyermeket szeretnénk. Lehetne esetleg valamivel csökkenteni a tesztoszteron szintet? További kivizsgálásra már elküldtek, a hónapban mindenképpen elintézem azokat is, de addig esetleg lehetne ezzel kezdeni valamit?

Nagyon köszönöm a segítségét!

Tisztelettel,
Laura
Tisztelt Laura!

Örömel veszem, hogy gyermeket szeretne. Sajnos ezekből a leletekből nem lehet diagnózist mondani, a megoldáshoz pedig csak az oki kezelés vezethet.
Kezdjem az elejével:Milyen folyamatok zajlanak le a testben menstruáció alatt?
Menstruáció akkor jelentkezik, amikor a méhnyálkahártya lelökődik, és vérzés kíséretében kiürül a szervezetből. A havi ciklus 11- 14 éves korban jelentkezik először, és egészen a változókorig minden egészséges nő életét végig kíséri. A menstruáció kimaradásának két legismertebb oka a terhesség és a változókor, mivel azonban a menstruáció több szintű hormonális szabályozás alatt áll, a rendszertelen vagy nagyon fájdalmas menzesz mögött rengeteg ok állhat, rányomja a bélyegét a mindennapokra, nehezítheti a teherbeesést, és súlyos következményei is lehetnek!
A rendszertelen vagy nagyon fájdalmas menzesz mögött rengeteg ok állhat
Mikor beszélünk cikluszavarról?
Ahogy azt már említettük, a menstruáció „hivatalosan" 28 naponta jelentkezik, de ha pár napot ide-oda csúszik, az még teljesen rendben van.
Cikluszavarról akkor beszélünk, ha a ...
• menzesz 24 napnál sűrűbben, vagy 35 napnál ritkábban jelentkezik
• ciklusod 3 hónapnál hosszabb ideig kimarad (és kizárható a terhesség)
• egy szabályos ciklus mellett rendellenes vérzés, barnás folyás jelentkezik
• a menstruáció nagyon erős, vagy elhúzódik, érkezése pedig szokatlan fájdalmakkal jár
• „piros napok" hét napnál hosszabb ideig tartanak
Mi okozza a menstruációs ciklus változását, zavarát?
Egyrészről anatómia eltérések: polipok, miómák, ciszták, vagy a méhnyálkakártya eltérései, másrészről pedig hormonális problémák, véralvadási zavarok, gyulladásos folyamatok, lelki problémák, hirtelen testsúlyváltozás, túlzásba vitt sportolás, erőteljes fizikai aktivitás, de a ciklus felborulását egyes gyógyszerek szedése is okozhatja.
Havi ciklusunkat tehát rengeteg tényező befolyásolja, de lássuk, hogy melyik hogyan hat a szervezetünkre.
Elhízás: Túlsúly esetén megnövekszik a szervezet ösztrogénszintje, ami miatt elmaradhat a peteérés, és a menstruáció nemcsak szabálytalan, de hosszantartó lehet, illetve erős vérzéssel is együtt járhat.
Drasztikus fogyás (anorexia, bulimia): Alacsony testsúly esetén szervezetünkben lecsökken az ösztrogén szint, aminek következtében a méhnyálkahártya nem tud megvastagodni, majd a várt menstruáció során leválni. Az ösztrogénszint nagyban befolyásolja a nőgyógyászati daganatok kialakulásának esélyét, így nem érdemes félvállról venni!
Alacsony testsúly esetén lecsökken az ösztrogén szint, a méhnyálkahártya nem tud megvastagodni, majd a menstruáció során leválni
Sport: Nem érdemes túlzásba vinni a sportolást, ugyanis testünk túlzott igénybevétele esetén agyunk leállíthatja a peteéréshez, így a menstruációhoz szükséges hormonok termelődését. A kutatások azt bizonyítják, hogy a sokat sportoló nők felénél jelentkeznek menstruációs zavarok.
Stressz: Ha stressz ér minket, szervezetünkben stressz hormonok szabadulnak fel, amik befolyásolják biológiai folyamatainkat. A stressz hat az agyalapi mirigyre, ami a menstruációs ciklust irányító hormonok előállításáért felelős.
Alváshiány: Ha alváshiányban szenvedsz, vagy alvászavarokkal küzdesz, a menstruációd könnyen szabálytalanná válik. Ennek az az oka, hogy az alvásért felelős hormonok a szaporodó szervekre is hatással vannak.
Gyógyszerek: Azok a gyógyszerek, amelyek hormont, vagy ahhoz hasonló anyagot tartalmaznak, összezavarhatják a ciklust. Ilyen készítmények például a szteroidok, a pajzsmirigyproblémákra felírt készítmények, vagy az antidepresszánsok.
Vegyszerek: Ha olyan környezetben dolgozunk, ahol sok a vegyi anyag, felborulhat a ciklusunk. A szakemberek szerint a mezőgazdaságban dolgozó nőknél a gyomirtók hatása miatt akár kétszeres is lehet az esélye annak, hogy szabálytalan lesz vagy teljesen meg is szűnik a menstruációjuk.
Betegségek:
• magas prolaktin szint: Ha a szervezetünk túl sok prolaktint termel (ez a hormon felelős a tejelválasztásért és a terhesség támogatásáért), csökken a libidó, a menstruáció pedig rendszertelenné válik.
• pajzsmirigy működési zavara: A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira.
• PCOS - policisztás petefészek szindróma: A PCOS a leggyakoribb oka az ovulációs meddőségnek, amit az állapottal járó hormonzavar okoz. A rendszertelen menstruáció is a PCOS tünetei közé tartozik, a diagnózis felállításához azonban további kóros eltérések megléte is szükséges, mint a magas androgénszint, hajhullás, akné, valamint kóros szőrnövekedés.
A rendszertelen menstruáció is a PCOS tünetei közé tartozik, azonban további kóros eltérések megléte is szükséges, mint például az aknéFORRÁS: SHUTTERSTOCK
Változókor: A menopauza sok nő életében egy hosszú évekig tartó, sok kellemetlenséggel járó időszak, ugyanis a menstruáció nem egyik napról a másikra múlik el. A ciklus rövidülhet, de arra is van esély, hogy egy-egy menzesz kimarad, vagy elhúzódik és 4-5 nap helyett akár 7-8 napig tart.
Azt tehát bátran kijelenthetjük, hogy a cikluszavart szinte bármi előidézheti, még az időjárás is. Nem szeretnénk senkit lebeszélni sem a sportolásról, sem a diétáról, de ha ezt a két dolgot drasztikusan műveljük, az bizony teljesen felborítja testünk működését.
A cikluszavart érdemes időben kezelni, hiszen ha nem foglalkozunk vele, súlyos, hosszú távú következményei lehetnek. Ha a tüneteket olvasva magadra ismersz, keresd fel mielőbb a nőgyógyászodat, menj el egy vérvételre, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben. Bármi is okozza a rendszertelen menstruációdat, van rá megoldás! Egy ciklus kimaradása még nem indok, de ha ismétlődik, régóta fenn áll, indokolt a részletes vizsgálat, ugyanis a ciklusod rendszertelenné válása számos betegség első jele lehet!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-08 17:30:22
Olvasói értékelés: 5/5

letrox

Tisztelt Prof.Úr!125 mcg letroxot szedek,ebben van annyi jód amennyi szükséges?Tisztelettel
Tisztelt Kérdező!

Általában van elegendő jód ( a jód szintet kellene a vérben meghatározni!)
Tisztelettel


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-08 12:04:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

kérés

Kedves dr.Úr!A hashimotos kismama,aki el van tiltva a jódtól, nem szed hormont,hogyan kapja meg mindkettőjük számára a szükséges jódot?Üdvözlettel
Kedves Kérdező!

A jódot nem szervetlen, hanem szerves formában javaslom. Ezeket ezen a honlapon leírtam és ott megtalálhatja.

Üdvözlettel

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-07 16:22:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Teltségérzet

Tisztelt DokotorÚr!
Napok óta tartó teltségérzet nem evéskor is, gyomorszáji "labda"érzés mitől lehet?
Köszönöm szépen! Csné
Tisztelt Csné!

Ennek sok oka lehet, a legvalószínübb a reflux betegség (GERD).

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-06 10:08:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Érdeklõdés

Kedves Doktor Úr!
Túlsúlyos vagyok, 165/85kg, 40év. sokat fekszem pihenek fáradékony vagyok,de egyúttal a gyomorszájam fáj és sokszor émelygek. a túlsúly és a sok fekvés okozhat ilyen refluxos tüneteket? Illetve van, hogy ha ásványvizet iszom azután és ég a gyomrom. Mit tegyek? Nagyon szépen köszönöm! Bea
Tisztelt Bea!

A refluxos háttér (GERD) valóban okozhat sok panaszt. Az elhízásnak azonban nem lehet ez az oka. További endokrinológiai kivizsgálást javaslok és oki kezelést.
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-03 16:17:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

normoxil

Kedves Prof.Úr!5 éve teljes pm eltávolítás után 125 mcg letroxot szedek.Mivel az ft3 eléggé alacsony elkezdtem normoxilt szedni.Azt szeretném kérdezni,hogy lehet folyamatosan szedni?Ha igen akkor esetleg még a szelént meddig lehetne emelni?Köszönöm.Üdvözlettel


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-01 17:46:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

normoxil

Kedves Prof.Úr!5 éve teljes pm eltávolítás után 125 mcg letroxot szedek.Mivel az ft3 eléggé alacsony elkezdtem normoxilt szedni.Azt szeretném kérdezni,hogy lehet folyamatosan szedni?Ha igen akkor esetleg még a szelént meddig lehetne emelni?Köszönöm.Üdvözlettel
Tisztelt Kérdező!

Amenyiben nem vár gyeremeket, akkor a Normoxil helyett a Szelén Komplexet (WTNT) szedje.


Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-01 17:44:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Grapefruit mag kivonat és gyógyszerek egyuttes alkalmazása?

Tisztelt Doktor Úr!
Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz,Hogy vásároltam grapefruit mag kivonatot mivel többször volt az utóbbi időben hólyaggyulladasom és azt olvastam erre is nagyon jó hatással van a kivonat!Viszont pajzsmirigyemre szedem az L-thyroxin 50 tablettát és egy másik gyógyszert a /mitrális prolapsusra felirt Huma-pronol 40mg gyógyszert:ebből reggel egy fél tablettát /.Még nem kezdtem el a grapefruit cseppeket mert most találtam rá az interneten hogy problémát okozhat a gyógyszerek miatt!Ön mit javasolna?Lehet szedni ?Esetleg a gyógyszerek beszedése után 4-5oraval?Vagy egyáltalán el se kezdjem?Köszönöm a válaszát!Szép napot kívánok!üdv. NIKI
Tisztelt Niki!

Aktuális kérdést tett fel. A grapefruit és az pomelo joggal egyre népszerűbb gyümölcs, mivel magas C-vitamin és A vitamin tartalmú, ráadásul a rost- és flavonoid koncentrációja egyaránt magas, ezért is indokolt fogyasztása. Az ezekből készült italok, szörpök a reggeli ételek világszerte egyik legfontosabb és legnépszerűbb összetevője. Akkor mégis mi lehet az oka, hogy a fogyasztása bizonyos körülmények között megfontolandó, ill. figyelme veendő?
Korábban már írtam arról, hogy egyes gyógyszerek felszívódása és lebomlása több tényezőtől függ. Ezek megértése miatt mutatom be egyik kedves betegem történetét.
A 34 éves hölgy már 3 éve szenvedett autoimmun gyulladás miatt kialakult csökkent pajzs-mirigyműködésben. Eddig szorgosan és pontosan szedte a megbeszélt pajzsmirigy hormont reggelente vízzel éhgyomorra (100ug-t naponta) és ezzel a panaszmenetessé vált. A tavasz beköszöntés után két dolog történt. Náthás lett, majd allergiás tünetek jelentkeztek, ezért úgy döntött orvosi tanácsra, hogy több grapefruitot és a népszerűvé vált pomelot fog fogyasztani. Kezdetben nem is volt semmi gond, de 4 hét után tapasztalta, hogy ismét jelentkeztek a csökkent a pajzsmirigyműködésre jellegzetes tünetei: hízás, feledékenység, gyengeség, hajhullás, menzeszzavar. Ráadásul a gyógyszerrel jól kezelt szénanáthája is kiújult. A laboratóriumi értékei is romlottak, annak ellenére, hogy a gyógyszereit nemrég vásárolta, tehát nem lehettek „lejáratosak” Miután több helyen is megfordult, számos vizsgálaton volt (CT, allergia tesztek, góckeresés stb.) ekkor jelentkezett kétségbeesésében szakrendelésünkre. A panaszok elmondása után nem kellett semmi különleges további vizsgálat, hiszen kérdésemre elmondta, hogy reggelente ½-1 l grapefruit vagy pomelo italt fogyaszt. Megkértem, hogy ezeket ne reggelire fogyassa el, hanem a gyógyszerek beszedése után 1-2 órával később. Lássanak csodát! Ezt követően ismét jelentkező panaszai megszűntek, az allergiás tünetei jelentősen csökkentek.
Mi a jelenség magyarázata?
Ezek a gyümölcslevek jelentős mennyiségű olyan anyagot tartalmaznak, amelyek gátolják az ún. citokróm enzimek (CYP3A4) működését. A citokróm enzimeknek pedig két fő hatása ismert:
• Gátolják a gyógyszerek felszívódását
• Fokozzák egyes gyógyszerek bomlását
Mivel ezek az enzimek nagy mennyiségben jutottak a betegünk szervezetbe, ezért csökkent a pajzsmirigyhormonjainak és, az allergia elleni gyógyszernek a felszívódása, másrészt fokozódott azok lebomlása.

Mire kell tehát figyelemmel lenni?
Főleg mely gyógyszerek esetében csökken a felszívódás és a fokozódik a lebomlás?
• A pajzsmirigy hormonok
• Az allergia elleni antihisztamin készítmények
• Szívbetegség, magas vérnyomás esetén alkalmazott ún. béta-blokklók
Következtetés: ez a megfigyelés arra utal, hogy megfelelő körültekintéssel és a gyógyszerek bevitelének időbeli változtatásával az egyébként kitűnő készítmények alkalmazhatók. Talán az sem közömbös, hogy minden különösebb, néha kellemetlen és nem veszélytelen vizsgálat elvégzése nélkül lehet sikert elérni.
Kétségtelen, hogy ez fokozott rizikót jelenthet, ezért a kezelés nem javalsom.
Üdv:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-31 16:44:27
Olvasói értékelés: 5/5

pajzsmirigy

Tisztelt Professzor úr!
Pajzsmirigy alúlműködéskor /nem hashimoto/ hasznos-e a jódpótlás algákkal vagy kék-jóddal?
Később ezzel kiváltható a szintetikus hormonszedés?
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

A jódbevitel és a keringő pajzsmirigy antitestek jelenléte közötti összefüggés összetett kapcsolt van. A jódbevitelre szükség van, de a jód kétélű fegyver is lehet, mert túlzott mennyiségben autoimmun folyamatot válthat ki. A keringő TPO elleni antitestek és a Tg-antitestek mind a stabilan magas jódfogyasztású, mind az enyhe és közepes jódhiányos (ID) populációkban gyakoriak. Például Kínában az élelmezésben hasznát só jódozása előtt az autoimmun pajzsmirigygyulladás 0,5%-ban volt jelen, a túlzott jódbevitel területén viszont 2,8%-ra emelkedett! Dániában, korábban enyhe vagy közepesen súlyos ID régióban (a vizelet jódkoncentrációjának mediánja 61 µg / l), 5 évvel a só kötelező jóddúsítása után a jód állapota jelentősen javult (a vizelet jód mediánjának mediánja 101 µg / l), de a pajzsmirigy antitestek prevalenciája nőtt!!!, azaz a 30 NE / ml> TPO-antitest 14-ről 24% -ra, a> 20 NE / ml-es Tg-antitest pedig 14-ről 20% -ra nőtt. Tehát a túlzott jódbevitelnek szerepe van a gyulladás kialakulálásban.
A szervetlen jód bevitelét (kék-jódot) nem javaslom.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-28 08:23:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

pajzsmirigy

Tisztelt Professzor úr!
Pajzsmirigy alulműködésre /nem hashimoto/ hasznos-e algákat vagy kék-jódot szedni?
Ezzel később kiváltható-e a szintetikus hormonpótlás?
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Csak a szerve jód bevitele javasolható.
üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-27 12:02:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

babatervezés

Tisztelt Professzor Úr!

Párommal babát tervezünk.
A napokban elkaptam a koronavírust, ez torokfájással, kis náthával, köhögéssel és gyengeséggel jelentkezett. Háziorvosom Isoprinosine 500mg és Azi Sandoz 500mg tablettákat írt fel.
Érdeklődnék,hogy ezeket akkor is biztonsággal szedhetem, ha esetleg az utóbbi 2-3 hétben megfogant a baba?
Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Vizsgálat nélkül kezelést (pláne antibiotikus th-t) nem etikus és szakszerű javasolni. Ezt különösen komplikálja fogantatása.
Az antivirális Isoprinosine-t szedheti, de egyebekben további vizsgálat és egyénre szabott kezelés célszerű.

Jó egészséeget kívánok,tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-25 08:30:20
Olvasói értékelés: 5/5

immunstátusz és probiotikum szedés

Kedves Professzor úr!
A járvány hazai kirobbanása előtt találkoztunk a rendelésén. A szubklinikus pajzsmirigy alulműködésem és nem egészen jó inzulinháztartásom okán gyógyszeres kezelést állított be, melyre nagyon hamar megérkezett a várva-várt kicsi élet a szívem alá. Találkoztunk 12 hetesen, de néhány hét múlva vetélési folyamat indult és elvesztettem a gyermeket. Ikreknek indultak, előtte is volt egy biokémiai várandósság, utánuk meg még három, úgy, hogy az utolsó alkalmával az UH-on két üres petezsák látszódott.
Bíztatott anno, hogy menni fog ez , és végül is így is lett. Továbbra is szeretnénk kisbabát, és hisszük, hogy lehetséges.
A nőgyógyász orvos erőteljesen kapacitált a lombikos út irányába, amit végül elfogadtunk, a korom miatt (most 42) gondolta így. Mindkét stimuláció korai LH csúcs és spontán ovuláció miatt mondhatni nem volt sikeres. Az elsőt végigtolta a doktor a punkcióig, de a két szem petesejt egyike sem termékenyült meg. A másodiknál leállították a gyógyszerelést a nem várt tüszőrepedés után, és nem is mentünk tovább az IVF útján. Megfogalmazódott bennem, értékelve a lombikos tapasztalatokat. hogy mit várnék ettől az úttól, ha spontán ennyiszer "sikerült"???
A stimulációk óta nem volt biokémiai terhesség sem. Kaptam egy belső vérzéses szövődményt a punkció után, de ennek nem tulajdonítanak jelentőséget ezzel kapcsolatban sem.
További kivizsgálás indult immunológiai és hematológiai irányban. ANA és kromatin ellenes AT pozitivitást találtak. A Hashimoto-thyreoiditis jelenleg inaktív stádiumban van.
Az immunstátuszomba kíván még betekinteni a meddőségi orvos, NK és T helper 1-2 működésről, arányokról kért vizsgálatot.
Elkezdtünk férjemmel szedni Ginepp cseppeket, ami elölt Lactobaillus reuterit juttat be. Probiotikum voltaképpen.
Az orvos felvilágosított, hogy mindennemű vakcináció után két hónapon belül nem tudjuk elvégeztetni a vérvizsgálatot. A koronavírus elleni harmadik oltás nemsokára következik, és beteg nem voltam, ezért adná magát az alkalom, hogy még az oltás felvétele előtt elmenjek vérvételre.
Az lenne a kérdésem Önhöz, hogy mit gondol, ez a három-négyhete alkalmazott probiotikum kúra bezavarhat-e az immunstátusz vizsgálat eredményébe?
Ha egyszer lehetséges, hogy a kicsi életek tovább nem fejlődésének hátterét bővebben megvizsgálhassuk, szívesen megejteném ezt a vérvételt és ha nem muszáj, nem várnék hónapokat. Mit tanácsol, elmehetek vagy jobb lenne felfüggeszteni a cseppek szedését és majd a harmadik oltás után hónapokkal visszatérünk rá?
Köszönöm válaszát előre is.
Tisztelettel, Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Végtelenül sajnálom a történteket. Az elkezdett probitikumnak nincs kedvezőtlen hatása. A háttérben immunológiai és hormonális okok lehettek (utalok ezen a honlapon általam leírt és most is olvasható NK-uNK sejtekre vonatkozó adatokra!).
Célszerű volna a koronavírus elleni harmadik oltást megkapnia.
A megbeszélt kezelést folytassa, a Ginepp cseppeket szedheti.
Egyelőre a spontán megtermékenyülést javaslom,a bekövetkezett terhesség esetén a célzott és személyre szabott hormonális kezelés látszik fontosnak. Remélem és bízok benne, hogy ez minél hamarább bekövetkezik.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-23 11:54:02
Olvasói értékelés: 5/5

NAC

Tisztelt Professzor úr!
N-acetil-ciszteinnel kapcsolatban olvastam korábbi cikkét. Kérdéseim, hogy folyamatos szedése javasolt-e, vagy csak bizonyos időszakban. Igaz-e, hogy N-acetil-ciszteintartalmú fájdalomcsillapítóval egymás hatását csökkentik, valamint amalgám fogtömésnél nem ajánlott a használata?
Tisztelt Kérdező!

Az N-acetil-cisztein szedése a gyulladásos időszakokban és betegsélgekben tartósan javasolt.
A paracetamol tartós szedése nem ajánlott.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-20 11:16:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja