SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
2008 óta működik túl a pajzsmirigyem, 2009 óta állok gyógyszeres kezelés alatt. Külföldön tartózkodás miatt másfél évig nem voltam ellenőrzésen, ezért miután hazatértem 2012 júniusában újrakezdték a kezelést. Metothyrint és Letroxot szedtem különböző arányban, majd beálltak az értékeim és 2013 októberétől gyógyszermentes voltam. 2013 novemberében teherbe estem. Terhességem alatt folyamatosan jártam ellenőrzése, az értékeim mindig tökéletesek voltak, továbbra se kellett gyógyszert szednem. Egészen 2015 áprilisáig, a szülést követő 8. hónapig rendben voltak az értékeim. A legutóbbi vérvételen azonban az FT3 22,04 az FT4 pedig 35,41 volt. A THS-hoz nem írtak eredményt, gondolom olyan alacsony volt, hogy nem tudták kiértékelni. Mivel szoptatok az orvosom 2x1 Propicylt írt fel és 3 hónap múlva kell visszamennem ellenőrzésre. Orvosom szerint meg kell műteni, ha megint beállnak az értékek, én viszont nem szeretnék műtéti beavatkozást. Olvastam az Ön egyik cikkében a szklerotizációs kezelésről, mely jóindulatú göb esetén alkalmazható. Pajzsmirigy ultrahangom 2013-ban volt. Ennek az eredményét és a legutóbbi leletemet mellékeltem csatolom Önnek. Ezek alapján meg tudja állapítani, hogy az én esetemben milyen göbről van szó? Ha nem, akkor milyen vizsgálatok szükségesek annak kiderítésére? Egy másik cikkében olvastam, hogy pajzsmirigybetegek esetében szükséges immunológiai tesztet is csinálni. Ezt a vizsgálatot nekem nem végezték el, Ön szerint érdemes lenne megcsináltatnom? Feltárhat olyan problémát, ami a pajzsmirigyzavar okára rávezetne? A pajzsmirigyben levő gyulladás összefüggésben lehet-e a kezemen levő, több éve fennálló, idő előre haladtával súlyosbodó bőrgyulladással (ekcémával)?

2009-ben végeztek pajzsmirigy szcintigráfiát és akkor csináltak ultrahangot, de akkor még nem volt göb kimutatható. A betegségem elején még más orvoshoz jártam. A mostani kezelőorvosom a vérvételeken kívül semmi más vizsgálatot nem ír elő, a 2013-as ultrahang is az háziorvos javaslatára történt. Ön szerint szükséges lenne a vérvételen kívül más vizsgálatot is csináltatni?

A közeljövőben tervezzük a következő gyermeket és szeretném, ha addig helyrejönne a pajzsmirigyem, hogy gond nélkül kihordhassam a babát. Mit tehetek annak érdekében, hogy mihamarabb meggyógyuljak?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Hofmeisterné
Tisztelt Hofmeisterné!

Nagyon sajnálom kálváriáját. Tisztáni kellett volna , ill. kelene a kiváltó okota, mivel a pajzsmirigy túlműködésének sok oka lehet.
A pajzsmirigy-gyulladás kezdeti szakaszában észlelhető egy túlműködő időszak, de ez átmeneti, és a pajzsmirigy károsodása miatt végül általában tartós alulműködés alakul ki. A pajzsmirigy jóindulatú daganatai, az ún. toxikus göbök is termelhetnek felesleges hormonokat, de az agyalapi mirigy szabályozó-hormonjának (TSH) zavara is okozhatja a tüneteket. Leggyakrabban egy örökletes, autoimmun betegség kísérőjelensége a pajzsmirigy túlműködése, ez a Basedow-kór. Ennél a betegségnél az alaptünetek mellett a pajzsmirigy megnagyobbodik, láthatóvá, tapinthatóvá válik, a szemek pedig jellegzetesen kidüllednek.

A pajzsmirigy túlműködésével járó tünetek
• gyors szívverés,
• magas vérnyomás,
• meleg-érzet, állandó izzadás,
• gyakori bélmozgások, hasmenés,
• nagy étvágy mellett is fogyás,
• idegesség, remegés,merev tekintet, szempanaszok, fényérzékenység,
A túlműködés kezelése
A terápia természetesen itt is az okok pontos felderítése után alakítható ki. Napjainkban már a Basedow-kór is gyógyítható. A gyógyszeres kezelés már 4-6 hét alatt eredményt hoz, de az immunológiai folyamatok gyógyulásához minimum egy évre van szükség. A kezelésre nem reagáló esetekben műtétre is sor kerülhet. Ezután a beteg élete végéig gyógyszer formájában kénytelen a pajzsmirigy-hormonokat pótolni, de szerencsére ezek mellékhatás nélküli készítmények, amelyek teljes tünetmentességet eredményeznek.
A szükséges vizsgálatok:
Akinél felmerül a gyanú, hogy pajzsmirigy-problémák okozzák a tüneteit, endokrinológus szakemberhez kell fordulnia. Nagyon összetett vizsgálat-sorozat eredményeként lehet a megfelelő diagnózist felállítani. A folyamatban résztvevő a vérben található hormonok (T3, T4, TSH) mennyiségének kimutatása, immunológiai tesztek végzése nélkülözhetetlen. Nincsenek azonban olyan szilárd határértékek, amelyek mondjuk a cukorbetegséget egyértelműen meghatározzák. A bonyolult szabályozási folyamat, a földrajzi, az egyéni, de még a napszakonkénti eltérések miatt is ki kell egészíteni ezeket a vizsgálatokat. Tapintásos, ultrahangos, biopsziás vizsgálatok is szükségesek lehetnek, illetve a családban előforduló pajzsmirigy-betegség is nyomravezető lehet.
A kezelést minden esetben egyénileg kell mérlegelni (gyógyszeres vagy műtéti terápia), a sclerotisatio is ide tartozhat.

Fontos tudni azt is, hogy a Propycil nem ártalmatlan gyógyszer. Sajnos ez évben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget . Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.

Jó egészséget további kivizsgálást javaslok,tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-04-21 15:55:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja