SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor úr!

Tisztelettel fordulok Önhöz, a lányom problémájának megoldása miatt.
Luca lányom 17 éves lesz júniusban,2014 januárjában pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg nála. Az ATPO szintje 825,9 volt TSH 8,5 FT4: 10,56 FT3-at nem néztek. nyakkörfogat 32 cm volt.

2014 áprilisában ujabb kontroll vizsgálat történt, miután a lányomnál bevezettük a gluténmentes étkezést, ekkor az eredménye: TSH: 4,8 FT4: 10,32 nyakkörfogat 31,5 cm re csökkent. ( augusztusra a TSH-ja tovább csökkent 4,5 re)
Ultrahang is készült:
Isthmus: 3mm
Jobb lebeny: 16x14X53 mm
Bal lebeny: 14X13X49 mm
Mindkét lebenyhez az alábbiak kerültek leírásra: kissé inhomogén, pypodens felritkulásokkal tarkított kissé echoszegényebb lebeny, Göb cysta körülírt képlet nem látható.
Ekkor féléves kontroll ellenőrzések lettek előírva, 5,5 fölött kontroll vizsgálattal.

A hónap elején megcsináltattuk a háziorvosi labort ahol a TSH 6,2 lett Szabad T4 10,54. (Nyakkörfogat saját mérés: 31 cm)
A diétát nagyon szépen tarja, az utóbbi időben elhanyagolta a szelén szedését.
Most ujra elkezdte az alábbi vitaminok bevitelét: Szelén Pharma Nord 50 napi egy, D vitamin 50 mg (2000 NE) illetve supradint szed, és néha halolaj kapszulát- csukamájolaj tartalmút.

Hajhullás sajnos van, kissé aluszékony, és nem nagyon bírja a meleget, illetve a hideget más tünete nem nagyon van, cukor szintje rendben, mensesz rendben.
Nagyon sokat keresgéltem, amikor is egy ismerős Önt ajánlotta, mint kitűnő endokrinológust, igy kérek is időpontot Önhöz, de ahogy láttam nagyon sok a várakozási idő, és nem tudom ebben az esetben van-e időnk a várakozásra?
Szerettem volna Önt megkérdezni, hogy sürgősségi időpontot kérhetek-e ez esetben, illetve amennyiben ez nem lehetséges, tudna e valamilyen kiegészítő szert ajánlani, amellyel a konzultációs időpontig tudnék segíteni a lányomnak? Nagyon bíztam benne, hogy a gyógyszer pótlást elkerülhetjük, vagyis kitolhatjuk minél későbbi időpontra, de sejtésem szerint ez nem biztos hogy sokáig várat magára.
Kérdezni szeretném hogy ezen kiegészítők mellé Ön szerint a béta glükán adható-e? Az algákat és a MACA port a jód tartalom miatt elvetettem- bár endokrin betegségeknél nagyon javasolják- de kísérletezni nem szeretnék a lányommal. Olvastam a homoktövis kivonatot is mint immunerősítőt, Ön javasolta egy betegének- ez adható?

Köszön szépen hogy időt szakított Rám, s a mielőbbi találkozás reményében tisztelettel várom a válaszát!

Üdvözlettel: B. Mónika





Tisztelt B. Mónika!

A probléma valóban összetett. Miként előbbi kedves Kérdezőnek is írtam az autoimmun betegségek egymással gyakran társulnak, sőt öröklődnek. Ez történt leánya esetében is. Fontos:„Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”Hormonális betegségek kezelése a holisztikus szemlélet jegyében
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. megközelítés.A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem. A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
-A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
A Maca-t a szervetlen jód miatt nem javaslom, oki kezelés indokolt.

Jó egészségeet kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-04-18 09:45:29
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja