SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Richárd 2

Tisztelt Professzor Úr!
Korábbi kérdésem bemásoltam Önnek:

,,Az alábbi problémával fordulok Önhöz:

Richárd vagyok 33 éves, Zala megyéből írok Önnek. Állandó fáradság érzetem van, valamint a fizikai terhelést sem bírom úgy, mint ahogy a koromhoz képest kellene. Erekciós problémáim is vannak.

Az elvégzett laborvizsgálat eredményei a következőek:

Kálium: 4,3 mmol/l

Magnézium : 094 mmol/l

Total tesztoszteron : 15,48 nmol/l

SHBG : 26,6 Nmol/l

DHEA: 8,18 umol/l

Aldoszteron plazma : 237 pg/ ml

ACTH: 15,58 pmol/l

Kortizol szérum : 536 nmol/l

A vérvétel reggel 10 órakor történt éhgyomorra.

Kérem segítsen válaszával, mennyire komoly a problémám, mit lehet tenni?
Nagyon aggódom, elég komoly betegségeket ír az internet a laboreredményem alapján... leginkább az ACTH szint izgat , a papír szerint csak ez magas, bár szerintem a kortizol is.


Szíves válaszát előre is köszönöm.

Hálás köszönettel,

Richárd.`

Válaszában endokrinológiai vizsgálatot javasolt.
A mai napon voltam, és az igazat megvallva nem nyugodtam meg.
A Doktor Úr, akinél voltam, további vizsgálatokat javasolt: Kismedence és here UH. Prosztata vizsgálat. Laborvizsgálatok, az agyalapi mirigy működésének irányába és tumormarkerek.
Nagyon megijedtem, és kérdeztem, hogy ilyen komoly a baj? Azt a választ kaptam, hogy azt csak ezen vizsgálatok eredménye után lehet megmondani. Valamint azt, hogy ha nincs urológiai daganat, akkor tesztoszteron kezelés jön szóba. Androgél
Lehet daganatos betegségem? A magas ACTH szint kapcsán olvastam erről is.
Tényleg nem állhat helyre a tesztoszteron termelésem? Lehet még gyermekem? Ha elkezdem a kezelést valóban leáll a saját tesztoszteron termelésem és többé nem indul be?
Nagyon kétségbe vagyok esve....

Szíves válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel,
Richárd
Tisztelt Erekciós problémáim!

A tesztoszteron termelése rendeződhet, ha nem használ tesztosteron hormont!
Javaslom
1. Először a Maca tbl-t 2 alklommal naponta.
2.Ha ez nem volna elég, akkor A Proerecta Shot ital azonnal segít a pénisz megfelelő vérellátásában, vagyis az erekció elérésében.
Újdonság a piaconItal gyógynövény kivonattal
Hatás már 30 percen belül „Energiaital” a pénisznek a tökéletes erekcióért.De a A Proerecta Shot ital azonnal segít a pénisz megfelelő vérellátásában, vagyis az erekció elérésében.
3. Silderec (patikában) 50 mg.

Panaszok esetén további kivizsgálás indokolt.
Tisztelttel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-25 17:03:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Két vetélés egy éven belül

Jó napot kívánok doktorúr!

30 éves múltam, tavaly márciusban elsőre összejött a baba, de áprilisban elvetéltem a 8. héten, addig orvos nem látott, a vetélés után két nappal mentem volna először nőgyógyászhoz. A kórházban a doktornő 8 hetes terhességről beszélt és úgy látta, kicsi az esély hogy magától teljesen kitisztuljon így művi úton aznap befejezte. A ciklusom helyre állt, 2 menstruáció után - júliusban elkezdtünk újra próbálkozni. Szeptemberben volt egy halvány pozitív tesztem, de 2-3 nap késéssel megjött. Novembertől Inofolicot ittam, januártól progeszteron pótlást kaptam. Februárban lett csak újra pozitív a tesztem. Petefészek ciszta és kisebb hematóma látszódott már az 5. héten, a 6. héten még nem volt szívhang. Aztán a 8. héten újra elvetéltem, most azt mondták kb 5-6 hetesen megállt a fejlődés, ezért is engedték meg, hogy otthon tisztuljak. A ciklusaim mindig rendszeresek voltak, fogamzásgátlót sok sok évvel ezelőtt szedtem csak rövid ideig, az évi szűréseken sose látszott probléma. Lehet ez csak a véletlen műve? Természetesen kivizsgáltatjuk magunkat, ha nem találnak problémát, mikor kezdhetünk újra próbálkozni?

Köszönettel,

Borbála
Jó napot kívánok Borbála!
Mindenek előtt tisztázni kellene a vetélés okát.
Eze közül csak néhányat említek:
A magzat megmaradása: a természet csodája
A magzat fiziológiás „transzplantátumnak” tekinthető – azaz olyan, mint egy átültetett szerv, amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszélyt a kilökődése jelenti A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig „idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben, később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek a védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak.

Milyen immunológiai mechanizmusok biztosítják a magzat megtapadását és fejlődését?
Az endokrinológia, az immunológia és a genetika módszereinek alkalmazása forradalmi változásokat eredményezett a terhességgel kapcsolatos kutatásokban. Tudjuk, hogy a magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt ugyanis megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért, az antitestek termelődéséért felelős Th2 limfociták és az általuk termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében az utóbbi által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség 2. trimeszterétől (a 4. hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, ami feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ha viszont ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.

Mi a kapcsolat az autoimmun pajzsmirigybetegség, a meddőség és a spontán vetélések között?
Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőknél a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. A magas pajzsmirigy elleni antitest-szint (TPO) és a csökkent pajzsmirigy-aktivitás káros a magzat szempontjából. A terhesség, sőt a fogantatás előtt a csökkent működést, azaz a hipotireózist megfelelő gyógyszeres kezeléssel el kell kerülnünk, ami azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az ún. „terápiás ablak” – azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt.
Ezen a honlapon megtalál több általam írt javalatot is.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-23 13:41:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Hashimoto?

Tisztelt Professzor Úr!

Pár éve, hirtelen hízás, fáradtság, hajhullás, bőrproblémák miatt azt gondoltam, hogy pajzsmirigy problémáim lehetnek.
Tavaly elmentem egy laborra, ahol az alábbi lelet értékeim lettek.
TSH:1,510
Thyroglobulin:1,3
Anti Tg autoantiest:48,7
Anti Tpo autoantitest:9,0
TSH receptor autoantitest:0,800
Mire utalnak az adatok? Hashimoto vagy pajzsmirigy rák?
Hogyan kellene ezt kezelni? Elegendő a szerves szélén pótlás?

Válaszát előre is köszönöm!
Edit
Tisztelt Edit!

A laboratóriumi leletekből diagnózist mondani sem szakmai, sem etikai okok miatt nem célszerű.
Ezek alapján az mondható el, hogy jelen értékei (ezek napszakonként is változnak!), hogy pajzsmirigy daganatra utaló adat nincs, Hashimoto thyreoiditis nem zárható ki.
Ezekre példa a TSH meghatározása
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-20 11:33:18
Olvasói értékelés: 5/5

H Richárd

Tisztelt Professzor Úr!


Az alábbi problémával fordulok Önhöz:

Richárd vagyok 33 éves, Zala megyéből írok Önnek. Állandó fáradság érzetem van, valamint a fizikai terhelést sem bírom úgy, mint ahogy a koromhoz képest kellene. Erekciós problémáim is vannak.

Az elvégzett laborvizsgálat eredményei a következőek:

Kálium: 4,3 mmol/l

Magnézium : 094 mmol/l

Total tesztoszteron : 15,48 nmol/l

SHBG : 26,6 Nmol/l

DHEA: 8,18 umol/l

Aldoszteron plazma : 237 pg/ ml

ACTH: 15,58 pmol/l

Kortizol szérum : 536 nmol/l

A vérvétel reggel 10 órakor történt éhgyomorra.

Kérem segítsen válaszával, mennyire komoly a problémám, mit lehet tenni?
Nagyon aggódom, elég komoly betegségeket ír az internet a laboreredményem alapján... leginkább az ACTH szint izgat , a papír szerint csak ez magas, bár szerintem a kortizol is.


Szíves válaszát előre is köszönöm.

Hálás köszönettel,

Richárd.

Tisztelt Richárd!

A laboratóriumi leletekből önmagukban még diagnózist mondani nem szakszerű és etikus. Az elmondható, hogy ezek nem jeleznek súlyosabb betegséget.

További endokrin vizsgálatot és egyénre szabott kezelését javaslok.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-17 13:08:10
Olvasói értékelés: 5/5

Pajzsmirigy, gyerekvállalás

Tisztelt Professzor Ùr!

Az Ön páciense vagyok és nemrégiben jártam Önnél kontrollon. Ha egészen pontos akarok lenni, akkor alig másfél hete. Ön nagyon megörült aznap, hisz egy ultrahangfotóval érkeztem Önhöz. Az elsö babánkat vártuk. Sajnos már csak múlt idöben tudok beszélni erröl, mert múlt hétfön sajnálatos módon elvetéltem. A terhességem 7. hetében jártam, nem találtak magzati szívhangot.

Az orvosok azt mondták, hogy az elsö terhesség esetében ez sajnos nagyon gyakori és, hogy ez semmilyen kihatással nem lesz a továbbiakra.

Rettenetesen megrázott azonban a dolog, és nem hittem volna, hogy eljutok a mai napig. Hibáztattam magam, hogy esetleg én hibáztam-e valamiben. Hashimotos vagyok ugyebár, de a múltkori kontrollon nagyon megörültem, hisz az eredményeim jók voltak és sok javulást értünk el együtt. Az orvosok azt mondták, hogy 1-2 hónapot (havi vérzést) kell most várni, mire újra pr´obálkozhatunk. Volt egy nögyógyász, aki azt mondta, hogy elég megvárni az elsö ciklust és utána nyugodtan lehet pr´obálkozni, hisz müszeres befejezés nem történt az esetemben. `Erdekelne a véleménye, hogy Ön ebben a tekintetben milyen álláspontot képvisel, illetve, hogy mit javasol, milyen kivizsgálásokat végeztessek/végeztessünk el a párommal, milyen vitaminkészítményeket szedjek azok mellett, amiket Ön alapvetöen összeállított nekem? Elkezdhetem esetleg most szedni a barátcserje kapszulát? Nálam a menstruáció ugyanis néha pár csepp barnázással kezdödött.

Amikor elöször felkerestem Önt, akkor olyan motivációt és biztatást kaptam Öntöl, ami megfizethetetlen. 2 h´onappal késöbb teherbe is estem. Remélem, ez most is így fog történni. Próbálok az akkori szavaira visszagondolni és azokból is eröt meríteni.

Válaszát elöre is köszönöm!
Üdv.
páciense
Tisztelt Kedves Betegem!

Igen, emlékszem Önre és a valóban nagy örömmel töltött el a hír. Most végtelenül sajnálom, hogy ez a tragikus fordulat bekövetkezett. Ezért is tettem oda az Utrogestan kezelésre vonatkozó javaslatomat.
Ez nem csak testi, de lelki trauma is!(nekem is!).
Valóban célszerű voltna 2-3 hónapot várni, regenerálódnia a babaváró étrenden.. Az eddigi (korábban javasolt) kezelést folytassa, a Premens tb-lt a fogantatásig.
A baba fogantatásakor kontrollt javaslok.Sikerülni fog!
Tisztelettel és bizakodással:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-15 11:16:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

pajzsmirigy/FT3

Tisztelt Dr. Balázs Csaba,
Évekkel ezelőtt inzulinrezisztenciát, pajzsmirigy alulműködést, később agyalapi mirigy adenómát regisztráltak. Norprolacot, L-Thyroxint szedek és diétát tartok.
A legfrissebb vérképemben a pajzsmirigy hormonok a következők voltak:
TSH 2,050 miU/L
Szabad T4 (fT4) 11,42 pmol/l
Szabad T3 (fT3) 6,43 * 3,80 - 6,00 pmol/l
A vércukoor értékeim:
Fruktózamin 311 * 213 - 295 umol/l
Glükóz 5,3 mmol/l
Hemoglobin A1c (NGSP) 5,6% (4,0-6,0)
Hemoglobin A1c (IFCC) 37 mmol/l (20,0-42,0)

Szeretném a véleményét kérni, hogy megfelelő-e a gyógyszeres terápia? Szükséges-e az L-Thyroxin szedése az emelkedett FT3 mellett is?
A kérdés azért merült fel bennem, mert sokszor vagyok rosszul, sok és erős szívdobogásom van, sokszor megemelkedik a pulzusom, gyakran vannak ködös érzéseim, szédülök, koncentrációzavarom is van időnként. A háziorvosom szerint "csak" pánikbetegség és nem foglalkozik vele (ezen a vonalon is elindultam kb. egy éve). Viszont amikor pár alkalommal a sürgősségi osztályra kellett mennem a rosszullétek/magas pulzus miatt, akkor ott néhány orvos, asszisztens említette, hogy ezt meg kellene beszélnem az endokrinológusommal. Ő is azt mondja, mint a háziorvos, hogy ez nem endokrin eredetű rosszullét. Tanácstalan vagyok. (Neurológus, kardiológus megvizsgált, nem találtak eltérést).
Válaszát előre is megköszönöm!
Panna
Tisztelt Panna!

At elmondottak miatt is a endokrinológiai(nem csupán laboratróriumi vizsgálat) volna szükséges.
Miért?
Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-14 12:57:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok. Júniusban fogok visszatérni kontrollra.
Addig is lenne két kérdésem:
- December óta nem sikerült olyan mértékű fogyást elérnem, amit vártam.
Amikor dupla ennyi Meforalt szedtem (2x1000 mikrogramm) fél év alatt majdnem 15 kg-ot fogytam. Jelenleg 2x500 mikrogrammot szedek, és csak 4-5 kg mínusznál járok.
A hajhullás miatt csökkentettük le a gyógyszert. Használom a felírt hajspray-t, de sajnos nem igazán látok változást a hajamon. Annyira nem ritkult meg, mint anno. Van- e teendő? Mit javasol Professzor Úr?
Másik kérdésem:
- Kislányomnak javasolja- e a Covid elleni oltást? Gyermekem oltásával kapcsolatban szkeptikus vagyok, de az Ön véleményében maximálisan megbízom.

Előre is köszönöm válaszát!


Tisztelettel:
Éles-Sz. Petra
Tisztelt Éles-Sz. Petra!

1. A járvány utáni időszakban már ismét szedheti a megemelt dózisú Meforált (2x1000 mikrogramm-t.)

2. A hajhullásra Tricovel tbl-t javaslok (1 tbl/nap).
Jó egészséget kívánok,kontrollra várom , tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-13 17:16:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

nyirokrendszer

Tisztelt Professzor Úr,
testvéreimnek gyerekkorukban többször volt nyirokcsomó megnagyobbodásuk.Érdeklődni szeretnék, hogy az én gyermekeim esetében milyen orvosi szakterületet kell keresni, ahol ellenőriztethetjük, jól működik-e a nyirokrendszerük? Tudna esetleg orvost ajánlani ilyen irányban? Covid fertőzés lezajlása után 2 héttel gyermekem szemében ödéma alakult ki, ez miatt is érdekelne, milyen szakorvos foglalkozik a nyirokrendszerrel!
Köszönöm, hogy megtisztel válaszával.
Jó egészséget kívánok, Anna
Tisztelt Anna!

Köszönöm levelét. A nyirokcsomó megnagyobbodásnaj sok oka lehet. A leggyakrabban gyulladás áll a háttében. További hematológiai kivizsgálást javaslok. Lehet segíteni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-09 19:07:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Méhpempõ

Kedves doktor Úr ! Pajzsmirigy alulműködésre letroxot szedek, kisbabát szeretnék . Érdeklődnék hogy letrox mellett szedhetek e méhpempőt , és ha igen akkor mikor , mert elvileg azt is éhgyomorra kell bevenni mint a letroxot . Válaszát előre is köszönöm.
Kedves kérdező!
Igen, szwedheti, ha nincs autoimmun pajzsmirigygyulladása.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-03-09 14:12:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

TSH és hormon értékek várandósság alatt Hashimoto-val

Kedves Doktor úr!

Hashimoto thyreoditis-em van, jelenleg 14 hetes kismama vagyok, az első gyermekemet várom. Tavaly májusban kezdtem el gyógyszert szedni, akkor 2000 feletti Anti-TPO-val, 86,5-ös tsh-val és rendkívül alacsony hormonértékekkel diagnosztizálták nálam a betegséget. Nagyon nehéz hónapok következtek, be volt gyulladva a pajzsmirigyem, a Hashimoto legkülönbözőbb tüneteit produkáltam. Októberre rendeződtek az értékeim, a tünetek is szépen múltak, azonban ekkor elkaptam a covidot és ismét rosszabbra fordultak a dolgok. Isteni csodának köszönhetően várandós lettem (8,44-es tsh-val és 16-os Ft4-es értékkel), karácsonykor tudtuk meg, hogy úton van a pici. A covid előtt 100 mkg syntroxine-t szedtem, ezt azóta emeljük. Jelenleg 175 mkg mellett 15,1-es a tsh értékem, az FT3 és FT4 hormonok a referencia tartomány középértékeiben vannak. Mind a tsh mind az FT4 ingadozó értéket mutatott az elmúlt 2 hónapban, előbbi 11-19 között, utóbbi 14-21 között. 3 hetente nézzük az értékeket, az endokrinológusom tanácstalan, és csupán a gyógyszeradagot emeljük, a konzervatív kezelésen kívül mást nem javasolt. A terhesség óta egyre gyakrabban zsibbadnak a végtagjaim, a kezem állandóan elfagy, számos kellemetlen, de viselhető tünetem van, amit a Hashimoto is illetve a várandósság is produkálhat. Mióta babát várok, nem tartom az autoimmun diétát, korábban tej- és cukormentesen étkeztem, glutént csak ritkán fogyasztva. Egy nagyon kedves ismerősömet gondozza Doktor úr, ő ajánlotta, hogy forduljak Önhöz. Előre is nagyon köszönöm a tanácsait és javaslatát! További szép napot kívánok, üdvözlettel: Holbné Nábrádi Zsófia
Tisztelt Holbné Nábrádi Zsófia!

KÖSZÖNÖM MEGTISZTELŐ BIZALMÁT.
Értelemszerűen csak laboratóriumi vizsgálatok alapján véleményt, pláne kezelést nem javasolhatok.
Önmagában a TSH értékek nem megbízhatóak, főleg nem terhesség esetén.
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ? Nem pajzsmirigyhormon!!!!
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Egyelőre az alkalmazott kezelés megfelelőne látszik, de további vizsgálatok célszeűnek látszanak.
További szép napot kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-25 13:55:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Magas Anti TPO

Tisztelt Doktor Úr!

30 éves vagyok. Tavaly, egész pontosan 8 hónappal ezelőtt volt egy vetélésem a 8 héten, ezt követően missed ab. műtétre volt szükség. Most újra szeretnénk próbálkozni, ezért magam megnyugtatására önként elmentem egy pajzsmirigy vérvételre. Az alábbi lett az eredményem:
TSH 1.39
T4 18.6
T4 5.8
Anti TPO >1300
Szeretném megkérdezni így, hogy a pajzsmirigy értékek (ha jól értelmezem) referencia tartományban vannak, de sajnos az anti TPO ennyire magas, így vállalható-e gyermek? Mennyire lehet kockázatos?

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel, Bettina
Tisztelt Bettina!

A kérdése úgy vehető fel, hogy van-e összefüggés a pajzsmirigy autoimmun gyulladása és a terhességi szövődmények között?

Ez a probléma fontossága miatt a kutatók egész sorát késztette arra, hogy kutatásaikkal próbáljanak választ adni arra a kérdésre, hogy van-e a kapcsolat a két fogalom között. Azt már ugyanis korábban sikerül tisztázni, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés meddőséget okozhat. Ezért meddőség esetén egyre inkább figyelnek fel a pajzsmirigy csökkent működését részben jelző emelkedett TSH-ra. Több alkalommal hallom, hogy a TSH-nak 1-2 között kell(ene) lennie. Köztudott azonban, hogy a TSH értéket számos tényező befolyásolja:
Figyelembe kell venni ugyanis a következőket:
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
• az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
• a vizsgálati módszereket
• a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A kérdés röviden úgy tehető fel, hogy amennyiben a TSH érték elérte a kívánatos értéket, akkor minden rendben van? Mi a helyzet az anti-TPO-val?
Erre a fontos kérdésre adtak választ Meena M és mtsai, akik 1000-nél több terhest vizsgáltak a terhesség első, második és harmadik trimeszterében (3 hónapjában)(The Effect of Anti-Thyroid Peroxidase Antibodies on Pregnancy Outcomes in Euthyroid Women.J Clin Diagn Res. 2016 Sep; 10(9): QC04–QC07).
Az eredményeik az 1. táblázatban láthatók. A TSH értékek a terhesség alatt a szülés utáni periódus kivételével normál tartományban voltak. első trimeszterben az anti-TPO szint emelkedett volt, de ezt követően csökkentő tendenciát mutatott.
Terhesség TSH (mIU/ml) (átlag±SD) Anti-TPO (IU/ml) (átlag±SD)
Első trimeszter 2.67±1.15 209±284.32
Második trimeszter 2.33±1.16 112.34±126.08
Harmadik trimeszter 2.12±0.92 76.06±83.44
Szülés után 7.6±18.23 84.13±106.32
1. táblázat
Mi az anti-TPO?

A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely
a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek membránjában található. A TPO a tireoidea eredetű mikroszómális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinbn lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek normális pajzsmirigy-funkciójú, egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki (Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396.).
A vizsgálat végén azonban azt találták, hogy az anti-TPO pozitívak között a komplikációk száma (koraszülés, vérszegénység, eklampszia, továbbá a terhesség alatti magas vérnyomás) és súlyosság jelentősebb volt .
Az eredményeikből azt szűrték le, hogy a TSH szint önmagában nem elegendő, figyelembe kell venni a gyulladás esetleges fennállását is, azért meddőség esetén erre a faktorra is célszerű gondolni.


Anti -TPO pozitívak Anti- TPO negatívak
Vérszegénység 21 (52.5%) 7 (17.5%)
Koraszülés 5 (12.5%) 1 (2.5%)
Méhen belüli növekedési retardáció IUGR 6 (15%)
8 (20%)
eklampszia 4 (10%) 2 (5%)
Terhességi magas vérnyomás 8 (20%) 5 (12.5%)

Tehát további immuno-endokrin vizsgálytot javaslok és oki kezelést.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-23 16:21:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tsh szint beállítása

Tisztelt dr Úr!

Külföldön élek, ahol az orvosi ellátás elég korlátozott. Babát szeretnénk, ami sok éve nem sikerül. Sajnos azóta túl vagyok a 40en is. Próbálkoztunk lombikkal is, szintén sikertelenül. Éveken keresztül próbáltam elérni, hogy kezdjenek valamit a tsh-mmal, ami 1.4 és 4.2 között ugrál fel meg le. Hogy végre valahol 1.5 környékén maradjon. Több évig hiába kértem, mert ugye 5 alatt van, az jó. T3, T4, anti TPO rendben volt. Végül kaptam Euthyrox gyógyszert. Először 50est, amitől pár hónapig 2.9 körül volt a tsh, majd felugrott 4.2re. Akkor kaptam 100ast. Most meg kb 1 hónap 100as gyógyszer után lement 0.67re. Aggódom, hogy ha így tovább szedem, akkor átmegy túlműködésbe. De a magas tsh-t se szeretném. Éveken keresztül szenvedtem menzesz előtti barnázással minden hónapban, 3-6 napon át, és mikor megjött is rövid volt, és minimális. Most a gyógyszer mellett egyáltalán nincs barnázás, a menzeszem újra rendes mennyiségű, és sok éve először a 21.napi progeszteronom 44.9 lett. Eddig bármit csináltam se ment 30 fölé. Vagy csak 27 volt. Ezeknek gondolom van köze a tsh változásához, mert csak azóta javultak, mióta szedem a gyógyszert. A progeszteron meg csak a 100as gyógyszer alatt. Nőgyógyászok itt egyáltalán nem foglalkoznak ezzel. Aki a gyógyszert kiírta háziorvos. Ő is csak a lombikos orvos kérésére volt hajlandó foglalkozni vele. Természetesen visszamegyek hozzá, hogy most meg elég alacsony a tsh, csak érdekelne előtte az ön véleménye is. Mi lenne a megoldás?
Tisztelt Kérdező!

Helyzetét megértem, de vizsgálat nélkül javaslatot sem szakmai, sem etikai okokból nem célszerű.
Fontos:Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
Ami a női meddőséget illeti: A női meddőség lehetséges okai (az összes ok 60 %-a)
Funkcionális okok:
• a hipotalamus működésének zavara
• hipofizis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• peteérés kimaradása miatti meddőséh
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.

Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell az alapos kivizsgálás után és személyre, egyénre szabottan!



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-17 15:49:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tsh szint beállítása

Tisztelt dr Úr!

Külföldön élek, ahol az orvosi ellátás elég korlátozott. Babát szeretnénk, ami sok éve nem sikerül. Sajnos azóta túl vagyok a 40en is. Próbálkoztunk lombikkal is, szintén sikertelenül. Éveken keresztül próbáltam elérni, hogy kezdjenek valamit a tsh-mmal, ami 1.4 és 4.2 között ugrál fel meg le. Hogy végre valahol 1.5 környékén maradjon. Több évig hiába kértem, mert ugye 5 alatt van, az jó. T3, T4, anti TPO rendben volt. Végül kaptam Euthyrox gyógyszert. Először 50est, amitől pár hónapig 2.9 körül volt a tsh, majd felugrott 4.2re. Akkor kaptam 100ast. Most meg kb 1 hónap 100as gyógyszer után lement 0.67re. Aggódom, hogy ha így tovább szedem, akkor átmegy túlműködésbe. De a magas tsh-t se szeretném. Éveken keresztül szenvedtem menzesz előtti barnázással minden hónapban, 3-6 napon át, és mikor megjött is rövid volt, és minimális. Most a gyógyszer mellett egyáltalán nincs barnázás, a menzeszem újra rendes mennyiségű, és sok éve először a 21.napi progeszteronom 44.9 lett. Eddig bármit csináltam se ment 30 fölé. Vagy csak 27 volt. Ezeknek gondolom van köze a tsh változásához, mert csak azóta javultak, mióta szedem a gyógyszert. A progeszteron meg csak a 100as gyógyszer alatt. Nőgyógyászok itt egyáltalán nem foglalkoznak ezzel. Aki a gyógyszert kiírta háziorvos. Ő is csak a lombikos orvos kérésére volt hajlandó foglalkozni vele. Természetesen visszamegyek hozzá, hogy most meg elég alacsony a tsh, csak érdekelne előtte az ön véleménye is. Mi lenne a megoldás?
Tisztelt Kérdező!

Helyzetét megértem, de vizsgálat nélkül javaslatot sem szakmai, sem etikai okokból nem célszerű.
Fontos:Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
Ami a női meddőséget illeti: A női meddőség lehetséges okai (az összes ok 60 %-a)
Funkcionális okok:
• a hipotalamus működésének zavara
• hipofizis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• peteérés kimaradása miatti meddőséh
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.

Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell az alapos kivizsgálás után és személyre, egyénre szabottan!



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-17 15:49:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

PDHC betegség

Tisztelt Professzor Úr,
Megrázva néztem a hírekben egy család drámájáról készült videót, nem találok szavakat...kérem nézze meg az alábbi linken, hátha tud Ön hozzászólni a történetükhöz.
https://www.csaladinet.hu/m/hirek/eletmod/nehezsegekkel_kuzdo_csaladtag/31435/quot_elvarjak_tolunk_hogy_csendben_varjuk_a_legrosszabbat_quot_-_az_5_honapos_boldizsar_betegsegevel_magyar_orvosok_meg_nem_talalkoztak

Kérem, olvassa el, ha tud esetleg orvost ajánlani külföldről a családnak.

Tisztelettel, jó egészséget kívánva:
Egy állandó olvasója
Tisztelt Kedves Olvasó!

Sajnos nem tudtam megnyitni.
Tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-16 16:21:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Struma

Üdvözlöm Dr. Úr!
Azt szeretném kérdezni, hogy jóga gyakorlatok alatt amelyek fejjel lefelé vagy gyertyaállásban picit a pajzsmirigyet nyomva végzünk, nincs-e rossz hatással a strummára a benne lévő göbökre?
Köszönöm válsszát!
Tóthné Rehor Krisztina
Üdvözlöm!

Tisztelt Tóthné Rehor Krisztina ez nincs rossz hatással a pajzsmrigyre, ha nincs begyulladva.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-14 16:45:54
Olvasói értékelés: 5/5

immunrendszer

Tisztelt Professzor Úr,
kivédhetők a daganatos megbetegedések?
Tisztelt Kérdező!

Azt kell mondanom,hogy megelőzhetők.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-12 18:26:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Inzuli terhelés értékelése növekedésihormon-hiány miatt

Tisztelt Doktor Úr!

Kisfiamnak növekedésihormon-hiány fennállása miatt végeztek inzulinterhelést,aminek eredményei megérkeztek,viszont sajnos nem tudok rajta eligazodni és megfejteni.Ebben kérném a segítségét.
Az értékek:
0.perc: 0,79 ng/ml
15.perc: 0,26 ng/ml
30. perc: 1,99 ng/ml
45.perc: 4,04 ng/ml
60.perc: 5,52 ng/ml
90.perc: 7,13ng/ml
Referencia értéknek 0,00-5,00-t írnak.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Eller-Pereznyák Noémi
Tisztelt Eller-Pereznyák Noémi!

Szerencésre ezek nem szólnak növekedési hiáyn mellett!
Remélem FIZIKÁLIS VIZSGÁLATI EREMÉNYEI IS JÓK!

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-09 16:52:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Magas tesztoszteron

Tisztelt Professzor Úr!
Az utolsó menstruációm november 4-én volt. Azóta sajnos nem volt, néha görcsölök, de aztán nem történik semmi.
Emiatt elmentem egy laborvizsgálatra, ahol a következő értékeket kaptam:
-Luteinizáló hormon: 8,02 IU/l
-Follikulus stimuláló hormon: 4,76 IU/l
-Progeszteron: < 1.6 nmol/L
-Ösztradiol: 187,0 pmol/L
-Totál tesztoszteron: 4,520 nmol/l(+)
-Prolactin: 532,14 mIU/l
-TSH: 1,579
A férjemmel gyermeket szeretnénk. Lehetne esetleg valamivel csökkenteni a tesztoszteron szintet? További kivizsgálásra már elküldtek, a hónapban mindenképpen elintézem azokat is, de addig esetleg lehetne ezzel kezdeni valamit?

Nagyon köszönöm a segítségét!

Tisztelettel,
Laura
Tisztelt Laura!

Örömel veszem, hogy gyermeket szeretne. Sajnos ezekből a leletekből nem lehet diagnózist mondani, a megoldáshoz pedig csak az oki kezelés vezethet.
Kezdjem az elejével:Milyen folyamatok zajlanak le a testben menstruáció alatt?
Menstruáció akkor jelentkezik, amikor a méhnyálkahártya lelökődik, és vérzés kíséretében kiürül a szervezetből. A havi ciklus 11- 14 éves korban jelentkezik először, és egészen a változókorig minden egészséges nő életét végig kíséri. A menstruáció kimaradásának két legismertebb oka a terhesség és a változókor, mivel azonban a menstruáció több szintű hormonális szabályozás alatt áll, a rendszertelen vagy nagyon fájdalmas menzesz mögött rengeteg ok állhat, rányomja a bélyegét a mindennapokra, nehezítheti a teherbeesést, és súlyos következményei is lehetnek!
A rendszertelen vagy nagyon fájdalmas menzesz mögött rengeteg ok állhat
Mikor beszélünk cikluszavarról?
Ahogy azt már említettük, a menstruáció „hivatalosan" 28 naponta jelentkezik, de ha pár napot ide-oda csúszik, az még teljesen rendben van.
Cikluszavarról akkor beszélünk, ha a ...
• menzesz 24 napnál sűrűbben, vagy 35 napnál ritkábban jelentkezik
• ciklusod 3 hónapnál hosszabb ideig kimarad (és kizárható a terhesség)
• egy szabályos ciklus mellett rendellenes vérzés, barnás folyás jelentkezik
• a menstruáció nagyon erős, vagy elhúzódik, érkezése pedig szokatlan fájdalmakkal jár
• „piros napok" hét napnál hosszabb ideig tartanak
Mi okozza a menstruációs ciklus változását, zavarát?
Egyrészről anatómia eltérések: polipok, miómák, ciszták, vagy a méhnyálkakártya eltérései, másrészről pedig hormonális problémák, véralvadási zavarok, gyulladásos folyamatok, lelki problémák, hirtelen testsúlyváltozás, túlzásba vitt sportolás, erőteljes fizikai aktivitás, de a ciklus felborulását egyes gyógyszerek szedése is okozhatja.
Havi ciklusunkat tehát rengeteg tényező befolyásolja, de lássuk, hogy melyik hogyan hat a szervezetünkre.
Elhízás: Túlsúly esetén megnövekszik a szervezet ösztrogénszintje, ami miatt elmaradhat a peteérés, és a menstruáció nemcsak szabálytalan, de hosszantartó lehet, illetve erős vérzéssel is együtt járhat.
Drasztikus fogyás (anorexia, bulimia): Alacsony testsúly esetén szervezetünkben lecsökken az ösztrogén szint, aminek következtében a méhnyálkahártya nem tud megvastagodni, majd a várt menstruáció során leválni. Az ösztrogénszint nagyban befolyásolja a nőgyógyászati daganatok kialakulásának esélyét, így nem érdemes félvállról venni!
Alacsony testsúly esetén lecsökken az ösztrogén szint, a méhnyálkahártya nem tud megvastagodni, majd a menstruáció során leválni
Sport: Nem érdemes túlzásba vinni a sportolást, ugyanis testünk túlzott igénybevétele esetén agyunk leállíthatja a peteéréshez, így a menstruációhoz szükséges hormonok termelődését. A kutatások azt bizonyítják, hogy a sokat sportoló nők felénél jelentkeznek menstruációs zavarok.
Stressz: Ha stressz ér minket, szervezetünkben stressz hormonok szabadulnak fel, amik befolyásolják biológiai folyamatainkat. A stressz hat az agyalapi mirigyre, ami a menstruációs ciklust irányító hormonok előállításáért felelős.
Alváshiány: Ha alváshiányban szenvedsz, vagy alvászavarokkal küzdesz, a menstruációd könnyen szabálytalanná válik. Ennek az az oka, hogy az alvásért felelős hormonok a szaporodó szervekre is hatással vannak.
Gyógyszerek: Azok a gyógyszerek, amelyek hormont, vagy ahhoz hasonló anyagot tartalmaznak, összezavarhatják a ciklust. Ilyen készítmények például a szteroidok, a pajzsmirigyproblémákra felírt készítmények, vagy az antidepresszánsok.
Vegyszerek: Ha olyan környezetben dolgozunk, ahol sok a vegyi anyag, felborulhat a ciklusunk. A szakemberek szerint a mezőgazdaságban dolgozó nőknél a gyomirtók hatása miatt akár kétszeres is lehet az esélye annak, hogy szabálytalan lesz vagy teljesen meg is szűnik a menstruációjuk.
Betegségek:
• magas prolaktin szint: Ha a szervezetünk túl sok prolaktint termel (ez a hormon felelős a tejelválasztásért és a terhesség támogatásáért), csökken a libidó, a menstruáció pedig rendszertelenné válik.
• pajzsmirigy működési zavara: A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira.
• PCOS - policisztás petefészek szindróma: A PCOS a leggyakoribb oka az ovulációs meddőségnek, amit az állapottal járó hormonzavar okoz. A rendszertelen menstruáció is a PCOS tünetei közé tartozik, a diagnózis felállításához azonban további kóros eltérések megléte is szükséges, mint a magas androgénszint, hajhullás, akné, valamint kóros szőrnövekedés.
A rendszertelen menstruáció is a PCOS tünetei közé tartozik, azonban további kóros eltérések megléte is szükséges, mint például az aknéFORRÁS: SHUTTERSTOCK
Változókor: A menopauza sok nő életében egy hosszú évekig tartó, sok kellemetlenséggel járó időszak, ugyanis a menstruáció nem egyik napról a másikra múlik el. A ciklus rövidülhet, de arra is van esély, hogy egy-egy menzesz kimarad, vagy elhúzódik és 4-5 nap helyett akár 7-8 napig tart.
Azt tehát bátran kijelenthetjük, hogy a cikluszavart szinte bármi előidézheti, még az időjárás is. Nem szeretnénk senkit lebeszélni sem a sportolásról, sem a diétáról, de ha ezt a két dolgot drasztikusan műveljük, az bizony teljesen felborítja testünk működését.
A cikluszavart érdemes időben kezelni, hiszen ha nem foglalkozunk vele, súlyos, hosszú távú következményei lehetnek. Ha a tüneteket olvasva magadra ismersz, keresd fel mielőbb a nőgyógyászodat, menj el egy vérvételre, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben. Bármi is okozza a rendszertelen menstruációdat, van rá megoldás! Egy ciklus kimaradása még nem indok, de ha ismétlődik, régóta fenn áll, indokolt a részletes vizsgálat, ugyanis a ciklusod rendszertelenné válása számos betegség első jele lehet!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-08 17:30:22
Olvasói értékelés: 5/5

letrox

Tisztelt Prof.Úr!125 mcg letroxot szedek,ebben van annyi jód amennyi szükséges?Tisztelettel
Tisztelt Kérdező!

Általában van elegendő jód ( a jód szintet kellene a vérben meghatározni!)
Tisztelettel


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-08 12:04:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

kérés

Kedves dr.Úr!A hashimotos kismama,aki el van tiltva a jódtól, nem szed hormont,hogyan kapja meg mindkettőjük számára a szükséges jódot?Üdvözlettel
Kedves Kérdező!

A jódot nem szervetlen, hanem szerves formában javaslom. Ezeket ezen a honlapon leírtam és ott megtalálhatja.

Üdvözlettel

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-07 16:22:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja