SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!Segítségét szeretném kérni,Pajzsmirigy mütét után kialakult szembetegségem/Basedow-kór 4-éve fennálló szembetegségem miatt Keresek szemész orvost aki vállalná a mütétet.Túlvagyok már felsö-és alsó szemhéj mütéten, de nem nagy sikkerrel.A szemem kb3mm-re nem zárodik és állandóan kiszárad és ödémásak. állandóan cspegtetem szedem a Huma-zoalidet naponta éjszakára szemgélthasználok.Korábban az Országos Onkologiai intézeben volt a felsö müller izom mütét, nem nagy sikerrel. 2013-ban Debrecenben Klinikán sugár terápiát kaptam a szemeimre enyhe javulást tapasztaltam,2014-ben a szemészeti klinikán mind két alsó szemhéj mütétet elvégezték, de nem lett tökéletes.Letrox tabletát125mg-ot szedek labor értékeim 2015.03.09-én volt,stsh0.527mu/Lft4:19.7pmol/ft3:3.9TRAK:1.6UL.2015.06.03TSH/0.25 Tisztelt Professzor úr!elöre is köszönöm válaszát várva.

Tisztelt Kérdező!

Rendkívül szomorú vagyok az Önnel történtek leírása után. Úgy érzem, hogy egész életem munkája volt felesleges, ha ez Önnel megtörténhetett!
A szem és a pajzsmirigy betegségei közötti kapcsolatról az orvostudomány már régóta tud. Ennek ellenére azt tapasztalom, hogy a gyakorlatban erre ritkán gondolnak, amikor a beteg látásával kapcsolatos panaszok miatt keresi fel orvosát. A szegény betegeknek pedig - végképpen kiszolgáltatván - nem is juthat eszükbe, hogy látási problémáinak oka valahol máshol keresendő. Az így kialakuló szembetegségek egy része nem csupán kellemetlen, de a látás elvesztéséhez is vezethet. Erről a problémáról nemzetközi és hazai kongresszusokon több előadást tartottam és közleményt publikáltam: ezért is ért az a megtiszteltetés, hogy az Európai Endokrin Társaság felkérésre referátumot tartsak a közel 4000 fős hallgatóság számára. A szomorú tapasztalatom azonban az, hogy ennek ellenére a betegek gyakran kálváriát járnak be, amíg a valós diagnózisra fény derült és az oki kezelést elkezdik. A teljesség igénye nélkül csupán néhány problémát kívánok megemlíteni és bemutatni. Ennek az oka az, hogy ezekre az esetekre teljes mértékben igaz, hogy a korai felismerés és a mielőbbi kezelés, gondozás feltétlen szükséges.
A még időben felismert, a szembetegséghez társult szembetegség (endokrin szemtünet, vagy Graves orbitopathia) ma már gyógyítható és a súlyos szövődmények elkerülhetők. Erről tanúskodnak a mellékelt képek is. Sajnos az ú.n. "kiégett" más nem gyulladásos esetekben nagyon nehéz segíteni és a műtét sem mindig sikeres. Ezért szoktam azt mondani, hogy akkor kell a legaktívabb kezelés, amikor még nincsenek ilyen tünetek.
Mivel az endokrin oftalmopatia kezelése nehéz és nem mindig egyszerű feladat, ezért a hangsúly a megelőzésre tevődött át.
Megelőzés módjai:
 Elsődleges prevenció: (orbitopatia nincs!)
 Dohányzás abbahagyása
 Genetikai háttér tisztázása (familiaritas?)
 Másodlagos prevenció: (csak jelzett tünetek)
 Dohányzás abbahagyása
 Thyreosztatikus kezelés
 Óvatosság a radiojód terápia indikációjában
 Harmadlagos prevenció: jellegzetes tünetek vannak!
 Kerülni mind a hyper-, mind a hypothyreosist
 Dohányzás abbahagyása (passzív dohányzás kerülése!!!)
 Helyi kezelés (szemcseppek)

Kérdését nem kívánom megkerülni, az Ön esetében bizonyára a műtéti rekonstrukciós, részben funkcionális kozmetikai beavatkozás indokolt. Ezt tapasztalatom szerint mind Debrecenben, mind Budapesten a megfelelő centrumokban végzik és általában sikeresen.
 

Európai Endokrin Társaság felkérése 2007
 
kezelés  előtt
kezelés után
 
kezelés előtt
kezelés után


Végezetül engedtessék meg, hogy egyik volt kedves Betegem felterjesztését idézzem, mert talán ezt némi vigaszt és reményt nyújt Önnek.

Jó egészséget kívánok, mielőbbi javulást kívánok, tisztelettel:

"38 éves voltam, mikor szinte egyik napról a másikra egy furcsa érzéssel ébredtem, azt tapasztaltam, hogy a szemeim nehezen nyílnak. Tükörbe néztem és meglepődtem, hogy szépnek mondott szemeim tágra meredtek és nem tudom visszacsukni őket, sem pislogni. Bementem a munkahelyemre, a főnököm azonnal bevitt a kerületi SZTK-ba, ahol megállapították, azonnali orvosi segítségre van szükségem, súlyos beteg lettem: pajzsmirigy betegség, Basedow-kór.Nagyon megijedtem, mert egyedül éltem, a szüleim is kétségbeestek. Azonnal kórházba utaltak és elkezdődött 3 évig tartó kálváriám. Orvostól orvosig, kórházból és szanatóriumból járkálta ki-be, minden orvos csak azt mondta, hogy nem tudnak segíteni. Több vizsgálaton, gyógykezelésen estem át, viszont az állapotom egyre rosszabbodott. Már leszázalékolásra kellett gondolni, amit semmiképp nem akartam. Nem nyugodtam bele, élni akartam, minden szalmaszálba belekapaszkodtam és szentül hittem, hogy lesz kiút és meggyógyulok! De ebben már csak én hittem. Egy szemészprofesszorhoz kerültem, dr. Remenák László segítségét reméltem, aki látva, hogy Budapesten nem tudtak meggyógyítani, elküldött a debreceni klinikára, és egy jónevű belgyógyászprofesszor barátjára bízott. A professzor Úr, amikor meglátott, összecsapta a kezét, azt mondta: „Édes fiam, én már nem tudok magán segíteni, túl későn jött ide!” Teljesen kétségbe estem, elsírtam magam, hiszen ez volt az utolsó mentsváram.Egyszer csak, mint a mesében, a Professzor Úr szobájának egyik sarkából előtermett egy úr, akit addig észre sem vettem, odament a Professzorhoz és azt mondta: „professzor Úr, engedje meg, hogy segítsek a betegen.” „Csináljon vele, amit akar barátocskám, mert én semmit sem tudok.”- volt a válasz. Az úr odajött hozzám, kézen fogva kivitt a szobából:„Asszonyom, ne keseredjen el, én meggyógyítom magát” Bemutatkozott: „Dr. Balázs Csaba adjunktus vagyok, tavaly Angliában voltam tanulmányúton, épp ez a betegség a szakterületem, az elmúlt évben kandidáltam, bízzon bennem!” És én bíztam. Jó pár hónapot eltöltöttem a klinikán, a hallgatóknak bemutatták az esetem, hogy tanuljanak belőle. Mindent kibírtam, a kedvem csak egy esetben ingott meg, amikor kii akarták venni a bal szememet. Ezt nem engedtem. Később aztán megváltozott az orvosok véleménye, nem is kellett volna, még szerencse, hogy ellenkeztem.
Ez a betegség teljesen ledöntött: a fogaim tönkrementek, minden porcikám fájt, csak az életkedvem nem ment el. Négy hónap kemény gyógyító munka után dr. Balázs Csaba hazaengedett azzal, hogy „elindultam” a gyógyulás útján. Nagyon boldog voltam. Kijöttem a gödörből! Hálálkodtam és ma is sokat emlegetem ennyi év után, hogy szörnyű betegségemből, mikor neves orvosok lemondtak rólam, volt egy orvos, aki kitartóan buzdított, hogy meggyógyulok. Ma, 68 évesen hálát adok a sorsnak, hogy találkoztam egy igaz orvossal, dr. Balázs Csabával, akinek újraszületésem köszönhetem. Áldja meg az Isten, köszönöm! Még sokáig jártam a Debreceni Klinikára kontroll vizsgálatokra, de visszatérhettem a munkahelyemre és meggyógyultam.
Most, 30 év után sem tudok semmit erről az életem megmentő orvosról. Őszintén remélem, hogy él és pályája sikeres és sok-sok hozzám hasonló beteg embert segített vissza az életbe. Ilyen orvosok is vannak és lesznek, akik önfeláldozó minden idejüket hivatásukért, a beteg emberekért, a beteg emberekért áldozzák fel. Ők azok, akiknek munkáját nem lehet eléggé megbecsülni.
M. Terézia (teljes nevét nem írhatom ki külön engedélye nélkül) „Az Év Orvosa felterjesztés” 2009.



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-19 17:09:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja