SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor ur!
28 eves no vagyok! autoimmun pajzsmirigy alulmukodessel, a ferjemmel 2013 ota szeretnenk kisbabat, eddig sikertelenul, tul vagyok 2 vetelesen mindketto a 8.hetben tortent, 2013-ban es 2014- ben, az elso vetelesem utan derult ki a pajzsmiigy betegsegem, a 2. terhessegemnel a 6.hetben torteno verveteli eredmenyem a kov. volt TSH: 10.223, fT4 14.04, Az addigi 25ug Euthyrox megemeltek 75ug- re, de sajnos nem sokkal kesobb elveteltem, a legutobbi laboreredmenyem a kov. lett: TSH: 2.360, fT4 18.76, aTG 277.50 aTPO 214.90, Az orvosom szerint akihez jarok, ezzel az eredmennyel nyugodtan probalkozhatunk a babaval ujra! tovabbra is az Euthyrox 75 szedem, ezen kivul meg epilepsziara szedek Lamictal 25, igy bele is vagtunk a baba projektba! velemenyere lennek kivancsi hogy on szerint is valalhatok kisbabat ezekkel az eredmenyekkel? valaszat elore is koszonom! Tisztelettel Szilvia
Tisztelt Szilvia!

A gyermekáldáshoz valóban jól működő immun- és hormon rendszernek kell lennie.
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy az elmúlt évben között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
8. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Mindezek ismeretében további immuno-endokrin kivizsgálást és kezelést javaslok.
Van remény, ezt támasztja alá az a levél, amelyet éppen ma kaptam és biztatásul idézem Önnek:
"Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

A doktor úr betege vagyok és sajnos már jó pár hónapja jártam Önnél, de örömmel tudatom, hogy kislányom Madaras Johanna 2015.06.16-án megszületett!
Én vagyok az a betege aki úgy került Önhöz, hogy PCOS, és pajzsmirigy alulműködése van,és nem menstruáltam. Az Ön segítségével néhány hónapon belül, menstruáció nélkül, de spontán várandós lettem. Az első trimeszterben találkoztunk, de utána nem tudtam jönni, mert első szülött kislányomon egy komoly idegsebészeti műtétet hajtottak végre, aminek hosszú volt a rehabilitációja, és első kislányom koraszülése és korai méhösszehúzódásaim miatt, veszélyeztetett terhes lettem.
Második kislányom, Johanna időre 40.hétre 3170 grammal, 54 cm-rel jött a világra!
Nagyon hálás vagyok érte, és köszönöm segítségét, és hogy ezt az örömöt megélhettem!

Még egyszer nagy nagy szeretettel és hálával!

M.Sz.Borbála"



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-07-10 18:02:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja