SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Ez év januárjában Melanoma Malignummal műtöttek, sentinel vizsgálattal nyirokcsomókat is eltávolítottak. Szerencsére nem volt olyan előrehaladott,hogy kemoterápiát alkalmazzunk, viszont azt a pontot túl léptem , hogy elég lett volna csak az eltávolítás. Ezért Roferon inj-val kellett szúrni magam 1 héten 3-szor.A pajzsmirigyemmel soha nem volt problémám kivéve most /1/2 éve adom magamnak az injekciót./ Eredményeim:TSH 0,01, T3 13,1, T4 42,6. Bőrgyógyászom azonnal elküldött Endokrinológushoz , aki hypertireosist állapított meg. Gyógyszereim Metothyrin 3x2 Tbl két hétig majd 3x1 Tbl, Propranolol 40 mg 3x1 Tbl .Ezeket a gyógyszereket 4 hete szedem és természetesen az inj. abba kellett hagynom.4 hét után az eredményem: TSH 0.01 , T3 6,5,T4 23,8. Szinte biztos a Roferon az oka, Viszont a bőrgyógyászom azt mondta, ha a gyógyszerekkel beállítjuk a hormonokat újra el kell kezdenem az inj. adását.Laikusként félek, hogy még nagyobb problémám lesz.Kérdésem, hogy Ön szerint tovább adhatom magamnak az inj., ha rendben lesznek eredményeim?Valamint gyógyszerszedés mellett nem változott a TSH eredményem mi lehet az oka.? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban igaz, az interferon az egyik olyan gyógyszer, amely képes autoimmun folyamatot indukálni.
Sajnos a pajzsmirigy gyulladásos betegségeinek diagnózisa és kezelése gyakran még orvoskollégák előtt sem kellően ismert. Ezért az elmúlt év végén az endokrin orvosoknak tartottam továbbképző előadást ebből a témakörből. Az alábbiakban a tisztelt Olvasók számára szeretnék egy nagyon vázlatos, leegyszerűsített összefoglalót adni ezekről a betegségekről.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A csökkent működés, azaz a hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. Az USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka gyulladásos, leggyakrabban autoimmun folyamat.
Fontos: a thyreoiditisek rendkívül heterogén betegségek.
Kik a fokozottan veszélyeztetettek?
• Az 1. típusú (inzulin-függő) cukorbetegek
• Azok, akiknek a családjában már volt pajzsmirigybetegség
• A túl nagy mennyiségű szervetlen jód alkalmazás, esetleg bevitele (pl. Betadine kúp)
• Akik korábban interferon kezelésben részesültek

Az is lényeges, hogy ezekben az esetekben nem fokozott hormontermelésről van szó. Az emelkedett hormonszint oka az, hogy az autoimmun folyamat károsítja a pajzsmirigy sejtjeinek membránját és a raktáron lévő hormon hirtelen kizúdul a keringésbe.
Ez az oka annak, hogy ezekben az esetekben nem a Metothyrin nagy dózisa, hanem más immunmoduláns készítmény jelenti a megoldást. A lényeg az, hogy a hormon szintek normalizálódni fognak és a későbbiekben az interferon kezelést valóban folytathatja!

Jó egészséget kívánok:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-15 18:38:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja