SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt doktor ùr!
Szerbiàból, Szabadkáròl írok Önnek. Nagyon örülök, hogy rábukkantam íràsaira! A legrèszletesebbek ès legèrthetőbbek az összes többi közül, köszönöm!
A vèlemènye nagyon sokat segìtene nekünk. 34 èves fèrjemnèl ezt diagnosztizàlták: struma nodosa partim cystica l sin gl thyreodiae E 04.9 Mèrete: 30x33x44 mm. Szeptemberben punkciòt vègeztek, a citològiai vizsgálat rendben volt (vèrsejtek, koloid, makrofág citoplazma, aprò uniformis tireociták). Vèrvètel által is kizàrtàk a rosszindulatù daganat lehetősègèt. A pajzsmirigy hormonjaival sincs gond, tsh,t3,t4 is a megfelelő èrtèkek közt van- kètszer is ellenőriztük kèt hònap alatt. Az orvosok akkor azt javasolták, hogy a ciszta mèrete miatt műtèttel eltávolìtanàk a cisztát, de sajnos akkor vele együtt az adott pajzsmirigy lebenyt is. A ciszta azóta ùjratelìtődött- nem ellenőriztük le ultrahanggal, de minimálisan èrződik, làthatò.
A kèrdèsünk, hogy Ön szerint lehetsèges lenne- e elkerülni a műtètet szklerotizáciòs kezelèssel? Mely vizsgàlatokat kène ùjra elvègezni Önnèl? Olvastam, hogy mèg a jòindulatù göböket is veszèlyes meghagyni, mert 60 èves kor felett ki tud benne fejlődni az anaplasztikus ràk.Ez szklerotizáciò esetèben is igaz?
Nagyon nem szeretnènk egy jòl működő pajzsmirigyet megcsonkìtani, ha nem muszáj...Ultrahangos kèpet is mellèkelek.
Elnèzèst a sok kèrdèsèrt, vàlaszàt előre is köszönjük!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm kérdését.
Gyakran kapok kérdést a kedves Olvasóktól, hogy a pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek, amelyben egyúttal bemutatok egy általam végzett viszonylag egyszerű, nem műtéti megoldást ezeknek a betegeknek a gyógyítására.A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet.
Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető.
A göb a leszívás és sklerotizációja elvégezhető, ha:
a.) a göb nem többrekeszes
b.) nem túl nagy 5,0cm-nél kisebb
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-20 13:51:32
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja