SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Ur!
Elso gyermekem szuletese utan (fiu, 2010.szept.) a szoptatasi idoszakban nagyon hullott a hajam, nem tudtam lefogyni, faradt voltam, de ezeket akkor betudtam a gyerekagynak. Ujra allapotos lettem es a vervizsgalat soran kiderult, hogy a tsh szintem 18. Nem is igen ertettek, hogyan tudtam teherbe esni. Letrox-ot irtak fel, kezdetben 50 mg mennyisegben. Kislanyom egeszsegesen szuletett 2012.majusaban. A Letroxot azota is szedem, az adagot emeltek 50-75 mg naponta valtakozva.
Tobbnyire nem volt ezzel problemam, olykor szedulgettem, de a gyogyszer 1,5-2 korul tartotta a tsh szintemet.

Azonban az utobbi 1evben folyamatosan emelkedni kezdett az ertek. Hiaba jartam tobb szakrendelesen, a hatarertekre hivatkozva megfelelonek iteltek, a tuneteimmel (megallt a fogyas, ujra erosodo hajhullas, szedules, faradekonysag, borszarazsag) nem foglalkoztak.
2015. oktobere ota azonban folyamatosan szedulok es hanyingerem van. 3 hetig nagyon rossz volt, aztan kicsit enyhult, majd januar vege ota ujra felerosodott es meg mindig tart.(szedules helyett pontosabb bizonytalansag erzetet irnom, mivel nincs iranya, csak affele ajulas elotti erzes, de az folyamatosan..)
Az osszes (?) letezo vizsgalaton voltam, endokrinologiaval kezdtem, a 3,5 ertekemre (haziorvosi beutaloval vegzett labor) azonban legyintettek, h ez megfelelo es nem neztek meg a hormonszinteket sem...
Leleteim:
Koponya MR negativ, ful-orr gegeszet negativ, neurologia neg., otoneurologia kb negativ (enyhen tulerzekeny egyensulyrendszer diagnozis), nyaki uth, rtg negativ, vernyomasom egyebkent is alacsony, 100/70 koruli. Van egy velem szuletett szivbetegsegem ("aorta billentyu szukulet" bicuspisalis billentyu, kozepes foku aorta regrutacio, gyakori pitvari extrasystolia), de a kardiologian tobbszori vizsgalat utan is kizartak, h a szedulest es hanyingert a szivem okozna)
A verkepem kb rendben: oktoberben vashiany(8,8 a vas, vaskoto kapacitas 71,8, transzferrin szat.12%), marciusban tul sok vas(potlas nelkul 38,5, transzf.szat. 53%) es a magnezium az also hatarerteken (0,78) mindket alkalommal napi 3 Magnerot szedese mellett.

Ennyi vizsgalat utan kezdtem elhinni a kezuket szettaro,szemelyisegemet nem ismero orvosoknak, hogy ha semmi szervi okat nem talaltak a tuneteimnek, akkor csak a stressz maradt. De ez igen meglepo, mert nincs (legalabbis a betegsegig nem volt) stressz az eletemben, es egyaltalan nem jellemzo ram, hogy barmin gorcsolnek..
De rendben, legyen, igy most jarok kineziologushoz, voltam mar csaladallitason, de erzem, nem ez a megoldas, semmi extrat nem talalunk ott sem, lelkileg jol vagyok, koszonom!

Tunetek:
Szedules, hanyinger, hasmenes, hajhullas, allando izomfajdalom a vadlikban.

Bejelentkeztem a Budai Endokrin. Kp-ba, de csak szeptember elejere tudtak idopontot adni Onhoz.

Az a kerdesem, kihez forduljak, milyen vizsgalatokat tudok elvegeztetni addig akar mashol is, amivel el tudnam erni, h komolyan foglalkozzanak a tuneteimmel?
Koszonom valaszat,
Udvozlettel
Nora
Tisztelt Nóra!

Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
• A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák (!) esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
• A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
o Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
o a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
o a beteg lakóhelyének jódellátottságát
o a beteg nemét
o az évszakot
o napszakot
o a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogadtatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
o az alkalmazott gyógyszereket!
o a vizsgálati módszereket
o az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
o felszívódási viszonyokat
o TSH elleni antitest jelenlétét
Összegezve: lehet segíteni a megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után oki kezeléssel.
Az előjegyzésre korábban is lesz mód, a további soron kívüli lehetőségre !!! kolléganőm, Székely Melinda előjegyzi.
Kérem jelentkezzen az alábbi e-mail címen:
szekelym@vipmail.hu ill. info@endokrinkozpont.hu.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-30 17:08:28
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja