SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr! Köszönöm gyors válaszát, megpróbálom a megadott címen elérni Székely Melindát.
Kedves Kérdező!

Ma is jöhetett volna, de egyik előjegyzett betegünk nem jött be, nem szól előre, így a lehetősség oda lett....(Nem velem toltak ki...)

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-14 09:03:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! M. Zsuzsanna vagyok, az Ön egyik betegének, a gimnáziumi tanuló Molnár Patrik édesanyja, akinél Ön tavasszal thyreoiditist, Struma diffusa -t, DLE-t diagnosztizált. Gyermekem végletes kimerültsége, kóros fáradtsága és erős homloktáji nyomásos fájdalma miatt mintegy 9 hónapig nem tudott iskolába járni. Az Ön tanácsára elvégeztettem a megbeszélt vizsgálatokat, s mind a pszichiáteri, mind a neurológiai szakvélemény megegyezett abban, hogy az említett tüneteket és még megannyi fel nem soroltat vélhetően a pajzsmirigy krónikus gyulladása okozza. Immunológiai vizsgálatok eltérést mutattak: ANF HEp-2 : homogén, metafázis kr: pozitív, ANFtit. Hep2 : 1 :320 ; a CH50 értéke pedig minden vérvizsgálatnál rendre emelkedik (legutóbb 221 E volt a vérében). Az említett orvosok arra kértek, mielőbb kérdezzem meg Öntől, hogy a teljes, végletes kimerültség, ahogy ők fogalmaznak: "a sejtszintű enerváltság" okán, ill. az erős szöveti és agyi hypofunkciók miatt , normál hormonszintek mellett is javasolna -e hormonadást, vagy a fennálló autoimmun mechanizmusok okán inkább radikálisabb gyulladáscsökkentés volna-e ajánlott. Amennyiben szakvéleményéhez személyes konzultációra is szükség volna, -tavaszi találkozónk ellenére - úgy asszisztensétől megpróbálok mielőbbi rendkívüli időpontot kérni, mert már az őszi tanévkezdésünk is veszélyeztetve látszik gyermekem állapota miatt (immáron 14 havi szelénszedés nyomán sem enyhülnek a panaszok). Türelmét és válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: M. Zsuzsanna
Tisztelt M. Zsuzsanna!

A kóros fáradtságnak több oka is lehet,természetesen a pajzsmirigybetegség is szóba jön. Ezért ismételt konzultációt és ettől függően személyre szabott kezelést javaslok.

Tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-13 17:38:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A napokban nagy labor vizsgálaton voltam, amelynek pozitív eredményei a következők: TSH 10,41; Szabad T4 16; Automata Lymphocyta 40,2.
A labor eredményt látva a körzeti orvosom Letrox 50 mg-os gyógyszert írt fel azonnali szedésre. Endokrinológus szakorvosnál még nem jártam. Fizikális tüneteim a következők, ami miatt labor vizsgálatot végeztek: fogíny gyulladás, amely olyan súlyos, hogy mozog a felső két metszőfogam, valamint foltokban szakáll hullás megfigyelhető, társuló tünetként állandó fáradtság, szédelgés, hát-izületi fájdalom.
Endokrinológushoz el fogok menni, de szeretném kérdezni, hogy addig is szedjem-e a napi egy, 50 mg-os Letrox tablettát?
Professzor Úr milyen további kezeléseket javasol?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel: M. István
Tisztelt M. István!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Csak vizsgálat után javaslok gyógyszeres kezelést, "nem a leleteket kezeljük, hanem a beteget!"
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-13 17:34:55
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

A kérdésem az lenne,hogy autoimmun thyreoiditis,és alulműködés miatt miatt szedem a a p.m.hormonpótlót. Most néhány napja panaszt okoz,tipikus túlmüködéses tüneteket észlelek,ami heves rosszullétet okoz. Míg nem jutok el endokrinológushoz (időpontom van) addig mit tegyek? Szabad néhány napra abbahagyni a gyógyszerszedést, vagy csökkentsek az adagon inkább? Mit javasol? Köszönöm előre is a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy hormonpótló tabletta nem hat a gyulladásra közvetlenül és több szövődménye is lehet, amelyet tapasztalt. A kérdés az, hogy valóban alulműködése van-e vagy csupán a TSH értéke kóros. Lehetséges, hogy a gyógyszer szedésének szüneteltetése előnyös, mert a nyári időszakban más gyógyszeres kezelés válik indokolttá.Ne a laboratóriumi adatokat kezeljük! Ezzel kapcsolatban figyelemébe ajánlom ezen a honlapon megjelent írásomat.
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg/22535/eletveszelyes_lehet_ha_pajzsmirigybetegeket_csak_a_tsh_ertek_alapjan_kezelik
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-12 12:03:33
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Próbáltam Önhöz időpontot kérni, de mivel csak a 2017-es évre kaptam, és mivel annyira bátorítja az embereket ezen a honlapon, hogy kérdezzenek, szeretném a tanácsát kérni.
2015.novemberében töltöttem be a 60. évemet, de a gondok az egészségemmel 2012-ben kezdődtek.Addig soha nem volt komolyabb betegségem, orvost alig láttam, a vírusos megbetegedések is általában egyetlen nap alatt zajlottak le a szervezetemben.Viszonylag rendszeres testmozgást végeztem (heti 2x torna).

Fontos háttér-információnak tartom, hogy férjem 2005-ben igen beteg lett.Mivel 2005 nyarától őt otthon ápoltam teljes állás mellett, innentől a sportolás is megritkult, míg végül teljesen elmaradt.

2012 márciusában méhsüllyedés miatt el kellett távolítani a méhemet,de azon kívül csak az egyik petefészket tudták kivenni. Az ápolás és a munka miatt egyáltalán nem tudtam kímélni magam. Munkám során gyakran sokat kell állnom.

2012 májusában egy ilyen hosszú állás alatt nyilallt bele először térdembe a fájdalom. Aztán elkezdtek a hüvelykujjaim is fájni, először csak egyik kezemen, aztán mindkettőn. (Időközben /2012 őszén/ meghalt szeretett férjem). Később a lábfejem, a kezem is, karom, vállam is elkezdett különféle erősséggel és rendszertelen időközökben fájni. Reumatológusnál voltam (2015), aki teljes vérkép alapján azt mondta, ezek nem ilyen jellegű fájdalmak. Én nem tudtam megfigyelni, hogy akár az étkezés, akár az időjárás különösebben befolyásolná ezeket az egyre sűrűbben és erősebben jelentkező tüneteket. A bokám dagadása miatt kórházi kivizsgáláson kizárták a trombózis veszélyét is.
Mivel egy rokonomnak is hasonló panaszai voltak, amit hormonnal tudtak eredményesen kezelni, én is elmentem nőgyógyászhoz, aki - vérvétel ill. hormonvizsgálat nélkül - felírta a Pausogest nevű hormongyógyszert.

Gyermekem az Ön szakmai tanácsait ismerve javasolta, kérjek tanácsot Öntől. Valóban ez a gyógyszer (még nem kezdtem el szedni) volna a legjobb megoldás, tekintve, hogy a bőrön át felszívódó hormonok hatásosabbak?
/ Az említett rokonom is a Progesteron 100 nevű készítmény mellé Estradiol gélt kapott./

Itt említenék meg még egy talán fontos háttér-információt, miszerint egyetlen gyermekem megszületése után /kb.22 éves koromtól / fogamzásgátlót szedtem, és 39(!) évesen abbamaradt a menstruációm.

Nem tudom, ezek az adatok elegendőek-e annak megítélésére, hogy a nekem felírt gyógyszer, vagy a másik (amit rokonom kapott) lenne-e eredményesebb, vagy esetleg kíméletesebb? Hallottam a természetes progeszteron-tartalmú étrend-kiegészítőkről is- nem érdemesebb-e először ilyesmivel próbálkozni?Esetleg javasolna még valami vizsgálatot?

Tanácsait, válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Sajnálom, hogy nem tudott bejelentkezni, ugyanis általában van mód lényegesen korábbi és soron kívüli vizsgálatra. Az előjegyzést nem én végzem, hanem kolléganői. Azt javasolhatom, hogy keresse kolléganőimet:
Székely Melinda: szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hu

Ami kérdésére másik részét illeti: a menopausa tüneteine kezelés valóban indokolt lehet. Vizsgálat nélküli alkalmazását nem javaslom. Kimutatták a kapcsolatot a hormonpótlás, valamint a mell- és petefészekrák kialakulásának, a vérrögképződésnek a kockázata között. Valóban vannak olyan növényi eredetű készítmények, amelyek kellő kontroll mellett alkalmazhatók.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-12 11:57:23
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!

Ezt tetszett írni a múltkor:

"A gluténmentes étrendet általában sokaknak ajánlják." Csak annyi lenne a kérdésem, hogy professzor úr ajánlja-e a gluténmentes étrendet bármilyen eredetű (tehát autoimmun és nem autoimmun pajzsmirigy alulműködés esetén)? Természetesen eljárok a vizsgálatokra (vérvétel, UH,) szedem az L-thyroxint,) de emellett hasznos-e a gluténmentes étrend a pajzsmirigy támogatására ill. tehermentesítésére? Bárkinek, akinek már van pm problémája? (főleg alulműködés).
Nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel:
Marianna
Tisztelt Marianna!

A gluténmentes étrendet autoimmun eredetű pajzsmirigybetegség (aktív stádiumban) esetén javaslom előzetes vizsgálat után.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-11 11:56:45
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!

Ezt tetszett írni a múltkor:

"A gluténmentes étrendet általában sokaknak ajánlják." Csak annyi lenne a kérdésem, hogy professzor úr ajánlja-e a gluténmentes étrendet bármilyen eredetű (tehát autoimmun és nem autoimmun pajzsmirigy alulműködés esetén)? Természetesen eljárok a vizsgálatokra (vérvétel, UH,) szedem az L-thyroxint,) de emellett hasznos-e a gluténmentes étrend a Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
támogatására ill. tehermentesítésére? Bárkinek, akinek már van pm problémája? (főleg alulműködés).
Nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel:
Marianna
Tisztelt Marianna!

Az autoimmun eredetű Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
További endokrin kivizsgálást javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-11 11:54:37
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Professzor Úr!

21 éves lány vagyok. A tüneteim túlzott szőrösödés, kis mell,zsírosodó, vékony szálú, kevés haj. Gyanítom,hogy tesztoszteron túltermelődésem van. Viszont még nagyon hajlamos vagyok a stiákra ( hasamon,combomon...). Nem tudom,hogy ez összefüggésben áll-e az előbbiekkel... A mentruációm rendszeresen megjön, viszont inkább olyan 33-35 napra. Mi állhat a tünetek hátterében?
Kérdésem lenne még, hogy érdemes-e elmennem endokrin vizsgálatra, és hogy egy vizsgálat hogy zajlik, mennyi időt vesz igénybe...stb.

Válaszát nagyon szépen köszönöm!
További egészségben gazdag éveket kívánok a Doktor úrnak!


Tisztelt Kérdező!

Köszönöm kérdését és jókívánságait.
A panaszai alapján leginkább a hirzutizmus diagnózisa valószínű, amelynek okát kellene megtalálni és azt kezelni.
Mi a hirzutizmus?
Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
További endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-11 11:52:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm doktor úr!

Hormonvizsgálaton voltam szeretném,ha lenne kedves elmondani a véleményét ezzel kapcsolatban. Az értékek a következők: prolactin: 7,80 ng/ml,folliculus stimuláló hormon:6,48 mlU/ml,luteinizáló hormon:7,66 mIU/ml,progeszteron:0,62 ng/ml,estradiol:119,64 pg/ml,totál testosteron:44,96ng/dl,thyreoid stimuláló hormon:2,790mIU/L,kortizol reggel:359,30 nmol/L
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-11 11:48:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr,

Olyan problémával keresem Önt, hogy egyedülálló anyaként szeretnék még egy babát. Az első babám inszemináció útján fogant, mert a jobb petefészkem el van záródva, endometriózusom van és emiatt hosszas próbálkozás után sem sikerült a baba csak inszemináció útján. Sajnos időközben egyedülállóvá váltam 34 évesen de szeretnék még egy babát vállalni és nem szeretnék az időből kifutni. Mi ennek a menete így? Állami finanszírozás útján lehetséges ez vagy ebben az esetben csak súlyos pénzek árán lehet egy anyának még egy gyermeke? SOTE meddőségire jártam korábban, oda is lehete esetleg menni ebben a helyzetben? Kicsit taácstalan vagyok és nem találtam erről az interneten hogy hogyan is kell nekikezdeni ennek. Az a megoldás hogy várjak az igazira sajnos nem járható úgy érzem.
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Nagyon örülnék, ha lenne ismét babája, a SOTE meddőségi központját keresse fel és ott a szükséges további (részben adminisztratív) válaszokat is megkapja.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-10 17:09:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
1,5 éve szívritmus zavarral belgyógyászatra küldtek, és megállapították, hogy pajzsmirigy alul működésem van (TSH:7.56, T4:15.16, T3:6.47 mIU/l), amire Euthyroxot írtak fel (napi 25 mikrogramm)és a mai napig csak emelik az adagot, 2x volt már jó a labor kontroll, legutóbb 50-75 mikrogrammal került beállításra, és most 3 hónapig kell 75-öt szednem. Nagyon rosszul vagyok tőle, mellkas fájdalmam van, szívritmus zavar és alvás zavarokkal is küzdök, már többször említettem az orvosnak, korábban már meg is beszéltük, hogy nem emelünk az adagon, most mégis. Szív ultrahang semmit nem mutat, pajzsmirigy ultrahang szintén semmit, EKg szntén semmit, most mégis megint elküldtek szív ultrahangra, amire beutalót kaptam áprilisban, de csak augusztus végére kaptam időpontot. Ajánlottak nekem galajfű teát, merjek e leállni a gyógyszerrel és teát inni helyette, mert már nem akarok rosszul lenni a gyógyszer adagtól? Esetleg mit javasol a leírtak alapján? Köszönöm a válaszát előre is. Tisztelettel: Kovács Krisztina
Tisztelt Kovács Krisztina!

Nagyon átérzem és megértem problémáját. Az előző válaszomban igyekeztem kitérni arra, hogy nem a laboratórium leletet célszerű kezelni, hanem a beteget. Ehhez további adalék, hogy a TSH kezelése életveszélye is lehet, ahogyan erről korábban írtam és az alábbiakból el is olvashatja.
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg/22535/eletveszelyes_lehet_ha_pajzsmirigybetegeket_csak_a_tsh_ertek_alapjan_kezelik.
Jó egészséget kívánok, további vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-10 17:07:04
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves dr.Úr!

6 évvel ezelőtt aTSH értékem 5.02 volt. 3 orvos ajanlott gyógyszert, de én nem szedtem, magam kezeltem életmódvaltással és 1 év múlva rendbejöttem. Az értékem folyamatosan javult, végül a TSH 3,5 lett.
Idén, magamat elhanyagolva, az étrendre nem figyelve az értékem az eddigi legmagasabb 7-es lett.
Okozhatja-e fogamzásgátló tabletta, esetleg az elmúlt időszakom nőgyógyászati problemája (baktérium, gomba) vagy a sok grapefruit csepp, amiről most olvastam, hogy a pajzsmirigybek nem feltétlen jó hatású.
Teljesen egészségenek érzem magam. Semmilyen tünetem nincs, amit az interneten nevesítenek.
6 évvel ezelőtt a szemöldököm szélei kihullottak, de az is visszanőtt.
Mi lehet a gond? Mi a megoldás a gyógyszeren kívül?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Valóban nem a laboratórium leletet célszerű kezelni, hanem a beteget.A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy-betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Lényeges az a 7 dolog, ami befolyásolja a TSH szintet:
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Sokan azt gondolják, hogy a laborleletből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. A mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: hormonális fogamzásgátlók,amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium,
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-10 16:59:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Dr Úr!
El vagyok keseredve és tanácstalan vagyok. 30 éves vagyok és pajzsirigy alulűködésem van. 3 hónapja hagytam abba az l-thyroxin szedését,mert izületi,izom fájdalmaim voltak,nagyon fáradt voltam és ingerlékeny is,pedig csak 25 mikrogramnyit szedtem. Voltam vizsgálaton,ahol ezek az értékeim voltak.TSH: 3,370miU/l, szabadT4: 6,94pmol/l SzabadT3: 2,87pq/ml
AntTpo:92,80IU/ml
Most szedem a szelént és a vasat. Azt szeretném kérdezni,hogy ezek az értékek mellett szedjem e ismét az l-thyroxint? Igazából nem is tudom,hogy mi lenne a jó :-( Most próbálok diétázni is. Sajnos nem tudok elmenni endokrinológushoz,mert kicsi lánnyal vagyok itthon. És elfelejtettem mondani,hogy a terhesség alatt kezdtem el szedni annó a gyógyszert. Akkor a kicsinek is nézessem meg a hormonjait? Voltam UH-án is: Pm jobb lebenye 15*13*38mm, a bal lebeny:11*10*35mm Mindkét lebeny elmosódott szélű,szabálytalan alakú,echoszegényebb területeket tartalmaz. Számottevő hypervascularistaio nem látszik. Az isthmus nem szélesebb. Azt szeretném kérdezni,hogy szükség van e gyógyszeres kezelésre az értékek alapján. Válaszát előre is köszönöm .
Üdvözlettel: Deli Zsuzsanna
Tisztelt Deli Zsuzsanna!

Vizsgálat nélkül gyógyszeres tanácsot adni sem szakmai, sem etikai szempontból nem helyes. Az UH lelete is azt mutatja, hogy kóros eltérés lehet a pajzsmirigyében.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-09 09:03:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztlet Professzor Úr!

Több olvasói levélben és az Ön válaszaiban is olvastam a Hashimoto és a glutén összefüggéseiről.
Nálam vérvételből nem tudtak gluténérzékenységet kimutatni, de én azért egy gluténmentes diétába kezdem. (Tüneteim igazából nincsenek is, az anti TPO 1000 körül van, a THS: 0,7, FT3:4,7 FT4: babát szeretnénk.)
6 hét után újra voltam vérvételen, de sajnos semmi változás nem volt az anti TPO-ban és más laboreredményben sem, viszont fogytam 2 kg-t, és már csak 52 kg vagyok és 168 cm (Tejtermékeket is keveset fogyasztok esetleg kevés keménysajtot, túrót. Szelént és Letroxot szedek) Érdemes továbbra is gluténmentesen táplálkozni?
Lehet, hogy nálam más táplálékot kellene kihagyni az étkezésből? Mit lehet még elhagyni, ami segíthet?
Barátcserjével is próbálkoztam, de annak sem volt tapasztalható eredménye, nem ment le az anti TPO.

Nagyon tanácstalan vagyok, hogy mivel segíthetnék ezen.
Hálásan köszönöm a tanácsát!
Tami


Tisztelt Tami!


Anti-TPO
Összefoglalás és magyarázat

A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek apikális membránjában található meg. A TPO a tireoidea eredetű mikro-szomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinban lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi.
A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek
jelennek meg. Ezeknek az antitesteknek eltérő funkciója lehet:
1. Gátló
2. Semleges
3. Védő
A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Fontos azonban kiemelni, hogy a mérések során sajnos csak az összes, tehát a totális antitest mennyigéget mérik. Ezért végeztük el korábban a funkció meghatározását is (az irodalom 1. pntján található). Tehát az antitest titerének változása nem feltétlen jelent bajt. A legfontosabb,hogy a károsító antitestek me,bránt roncsoló hatását megszüntessük, ezt további vizsgálato és kezelsét ígényelehet. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek aktiválják a komplement rendszert, és feltételezések szerint jelentős
szerepet játszanak a pajzsmirigy-működési zavarokban és a hipotireózis patogenezisében.Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto-tireoiditiszes betegben, a Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrópiás pajzsmirigygyulladásban és elsődleges mixödémában szintén jelen vannak. Az anti-TPO antitestek normális pajzsmirigy-funkciójú,
egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki.
Jó egészséget további vizsgálatokat és kezelést javaslok:
Irodalomjegyzék
1. Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on
TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396.
2. Kraiem Z. The measurement of antithyroid auto antibodies in the diagnosis and
management of thyroid autoimmune disease. Clin Rev Allergy Immunol. 1998;
16:219–225.
3. Feldt-Ramussen U. Analytical and clinical performance goals for testing autoantibodies to
thyroperoxidase, thyroglobulin , and thyrotropin receptor. Clin Chem. 1996;42:160–163.
4. Lazarus J.H. Clinical manifestations of postpartum thyroid disease. Thyroid.
1999;July:9(7):685–9.
5. Fantz C, Dagogo-Jack S, et al. Thyroid function during pregnancy. Clin Chem.
1999;45:2250–2258.
6. Centers for Disease Control. 1988. Update: Universal precautions for prevention of
transmission of human immunodeficiency virus, hepatitis B virus and other bloodborne
pathogens in healthcare settings. MMWR. 37:377-382, 387, 388.
7. Clinical and Laboratory Standards Institute (formerly NCCLS). Protection of Laboratory
Workers From Occupationally Acquired Infections; Approved Guideline - Third Edition.
Wayne, PA: Clinical and Laboratory Standards Institute; 2005. NCCLS Document M29-A3.
8. Federal Occupational Safety and Health Administration, Bloodborne Pathogens Standard,
29 CFR 1910.1030.
9. Clinical and Laboratory Standards Institute (formerly NCCLS). Procedures for the Handling
and Processing of Blood Specimens; Approved Guideline - Third Edition. Wayne, PA:
Clinical and Laboratory Standards Institute; 2004. NCCLS Document H18-A3.
10. Boscato LM, Stuart MC. Heterophilic antibodies: a problem for all immunoassays.
Clin Chem. 1988; 34:27–33.
11. Clinical and Laboratory Standards Institute (formerly NCCLS). How to Define and
Determine Reference Intervals in the Clinical Laboratory; Approved Guideline -
Second Edition. Wayne, PA: Clinical and Laboratory Standards Institute; 2000.
NCCLS Document C28-A2.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-08 14:04:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Hashimoto pajzsmirigy betegségem van, a Letrox gyógyszer már egy ideje be van állítva, de továbbra is tapasztalom ezeket a tüneteket: fáradékony vagyok, nehezen koncentrálok, néha szédülök, feledékeny vagyok. 48 éves vagyok, 167 cm magas, 86 kg.

Gyakran elfog a "farkas éhség" amikor szédülök és izzadok. Ilyenkor felfalom az ételt, amitől a tünetek hamarosan elmúlnak. Éjjel annyira leizzadok, hogy kénytelen vagyok felkelni, átöltözni.

Endokrinológus, akihez állami kórházba járok a pajzsmirigy betegségem miatt, nem volt kíváncsi a panaszokra és nem akart beutalni vizsgálatokra, ezért a Centrum-Lab Labordiagnosztikai Központban voltam vérvételen. A lelet:

Glükóz terhelés: 0’: 4,8 60’: 10 120’: 6,6

Inzulin: 0’: 9 60’: 93 120’: 91

HOMA-IR: 1,9

Total 25-OH D-Vitamin: 34,6 nmol/L

Leptin: 26,07 ng/ml (A referencia érték: - 14,82)

A többi érték a leletben nem mutatott eltérést.

Ezután voltam egy magánrendelőben, egy endokrinológusnál, és ő a leletem, a családi anamnézis, és a tünetek, panaszok alapján inzulinrezisztenciát állapított meg!

Ezt a leletet megmutattam annak az endokrinológusnak is, akihez járok állami kórházba. Abban reménykedtem, hogy – ha meglátja a leletet, akkor végre segít és kapok tőle beutalót dietetikushoz.
Ez a doktornő megnézte a leletet és leszidott,mert a tudta nélkül mentem el labor vizsgálatra egy olyan "humbug helyre", amilyen a Centrum-Lab, ahol szerinte átverik az embereket.

Megkérdezte: tudom-e, hogy sok orvos cáfolja az inzulin rezisztencia létezését?
Dühösen közölte, hogy mivel cáfolják, akkor mondhatjuk, hogy nem is létezik és nekem sincs. Ezután írt egy szakvéleményt. Ebbe röviden csak azt írta, hogy: az inzulinrezisztencia nem igazolt, HOMA-IR: 1,9

A magas Leptin szintről érdeklődtem, hogy miért van, de ő közölte, hogy "ennek nincs jelentősége, nem kell vele foglalkozni".

Ezután nem tudom, mit gondoljak... Csupán a HOMA-IR alapján eldöntheti egy orvos azt, hogy nincs inzulin rezisztenciám?
Soha nem hallottam arról, hogy az orvosok cáfolják az IR létezését!

Eddig a pajzsmirigy betegségem miatt jártam ehhez a doktornőhöz, de ő nem tud rólam semmit, mert soha nem kérdezett semmit a kórelőzményről, a családomban előforduló betegségekről, a panaszokról, tünetekről.

Önnek mi a véleménye, melyik orvosnak higgyek? Van-e vagy nincs inzulin rezisztenciám?

A magas Leptin szintnek valóban nincs jelentősége, nem fontos?

Köszönettel: Anna
Tisztelt Anna!

Biztosan nem várja el, hogy az eltérő véleményeket kommentáljam, inkább segíteni szeretnék. Nagyra értékelem érdeklődését, ezért kicsit részletesebben válaszolok :
Kétségtelem, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv! Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigy-működés. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki!!! Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
A pajzsmirigy hormonok csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő! Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik.
Másrészt:
A nemzetközi orvosi- és természetesen a bulvársajtóba is berobbant a hír, hogy megtalálták azt a hormont, amely, amely a fizikai aktivitás után az emberek szervezetében megemelkedik és testsúly csökkenését eredményezi. Ezt a hormont "Irisinnek" nevezték el.
Mi is az Irisin?
Ez egy olyan hormon, amely az ember izomszövetéből szabadul fel, mozgás hatására. A lényeg ismertéhez tudni kell, hogy az ártalmas zsírszövet, az ú.n. fehér zsírsejtekből áll és ezekből képződnek azok a telítetlen zsírszerű anyagok, lipidek, amelyek felelősek számos betegség (szív- és érrendszeri, mozgásszervi, anyagcsere (cukor- és pajzsmirigy) betegségek kialakulásáért. Ez az izmokban keletkező hormon a fehér zsírsejteket barnává átalakítja, amelyek elégetik a káros zsírokat és a testsúly csökkenését is eredményezi.
Miért fontos ez a felfedezés?
Ez a felfedezés ezt még egyelőre nem ígérheti, de segítséget nyújt olyan kérdések megválaszolásában, hogy:
• Miért különbözik egyes emberek energia felhasználása?
• Miért nő az elhízott betegek, a cukor- és pajzsmirigybetegek száma világszerte?
• Hogyan változik az Irisin szintje bizonyos kórállapotokban?
• Vannak-e más hormonok (például a pajzsmirigy hormonjai), amelyek elősegítik az Irisin képződését?
A nagyszerű hír, hogy az első lépés ezzel a felfedezéssel megnyitotta az utat a népbetegségek megelőzése és gyógyítása felé.
Van tehát kiút, további endokrin vizsgálat és oki kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-07 17:51:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

38 éves vagyok, 2001-ben rosszindulatú daganat miatt a pajzsmirigyemet eltávolították. Utókezelésre nem volt szükség, azóta L-Thyroxint szedek, a rendszeres kontrollvizsgálatokon mindent rendben találtak és találnak, a gyógyszeren történik időnként kisebb módosítás. 3 éve gyermekem született, két évig vártunk a teherbeesésre. A terhesség HELLP-szindróma miatt, a 34 héten fejeződött be császármetszéssel. A kislányom jól van, szépen fejlődik, okos, ügyes kisgyerek. Én azóta is a heamatológiára járok, autoimmun betegségre utaló jeleket lát a doktor úr, de a kiváltó okot még nem találja. Nekem igazán panaszaim nem voltak, tavaly nyárig. Akkor kezdődött az arcomon fokozott szőrősödés, akármit is próbálok tenni vele, eltüntetni nem lehet, a kozmetikus sem tud segíteni, a bőr alatti szürkeség nem tűnik el, időnként halványodik, de el sajnos nem tűnik.
És jött több kellemetlen tünet is: felállásnál szédülés, nagyon száraz bőr, és ezzel sok új ránc (bár ez már igazán mellékes a többihez képest), a menstruációm is változik, időnként megkezdődik, majd néhány nap szünet után folytatódik újra, hol rendkívül erős, máskor semmi különös. Gyakori memóriazavar, ez már régóta megvan, de sokat romlott az utóbbi időben.
Jártam nőgyógyásznál, pajzsmirigy szakrendelésen, a heamatológián, mindenhol elpanaszoltam a fentieket, megoldás azonban nincs, a leletek alapján minden rendben, de nyilvánvalóan nem, mert a tünetek nem múlnak. Mielőbbi segítségét szeretném kérni, a szőrösödés miatt minden nap nagyon nehéz. A fővárosban élünk, hova fordulhatok segítségért?
Válaszát előre is köszönöm szépen!
Tisztelt Kérdező!

Összetett, immuno-endokrin zavarról van szó. A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk (remélem ezt Önnél elvégezték...?). Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki . Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Tehát további endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-06 16:47:02
Olvasói értékelés: 5/5
2 hónapos menstruáció kimaradás után a nőgyógyász Norcolutot írt fel a megvonásos vérzésre,majd a 3. napon laborban hormonvizsgálatot csináltak,minden eredményem rendben van kivéve az anti TPO-t ami 1300 IU/ml (0-60 helyett). Így endokrinológiára küldtek. Ott ezt a véleményt kaptam: A chr. thyreoditis dg.-a felállítható, de terápiás konzekvenciája egyelőre nincs,mert hormonális dysfunctio nem igazolható. A TSH értékem: 4,149 (0,55-4,78). A férjemmel babát szeretnénk (tavaly volt egy méhen kívüli). A kérdésem az lenne hogy valóban nem kellene gyógyszert szednem a pajzsmirigyemre? Okozhat gondot a teherbeesésnél a TSH értékem? Okozhatja a pm.-em a vérzéskimaradást? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A menstruáció kimaradása is már a csökkent pajzsmirigyműködés jele lehetett.Pajzsmirigy alulműködés és menstruációs zavarok kapcsolatban vannak.A női ciklus különböző tényezők hatására átmenetileg felborulhat. Stresszesebb időszakokban, betegség, gyógyszerek szedése következtében, de olykor még az időjárási változások hatására is jelentkezhet a korábbitól eltérő erősségű, fájdalmas, vagy hosszabb ideig tartó vérzés. Probléma, ha a felsorolt panaszok ismétlődnek, huzamosabb időn át jelentkeznek. Menstruációs zavarról valójában az alábbi tünetek kapcsán beszélünk:
- az erős vérzés 24 óránál hosszabb,
- szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb,
- a periódusok rövidebbek 21 napnál,
- 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak,
- ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek.
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Másrészt: Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- tehetik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS) 20%
A petekürt átjárhatóságának zavara 10 %
A spermium-ondó betegségei 30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese) 20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás) 15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők) 5%

Mi a pajzsmirigy szerepe?
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek.
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)

Összességben: immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-05 09:19:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Kérdésem inkább nőgyógyászhoz kellene intézzem, de nem találtam eddig olyan nőgyógyászt aki a problémámmal foglalkozna. Ön hormon problémákkal foglalkozik, ezért kérném szépen a segítségét.
6 éve eltávolították a méhemet, a petefészkemet. Azóta küszködöm a klimax hőhullámaival.
Töb nőgyógyászt is megkerestem, de mindenki hormonpótlót ír fel. A műtétet végző orvosom ösztrogén pótlót írt csak. A helyi körzeti orvosom Ladybont. Ezt több mint 5 éve szedem. Voltam még egy nőgyógyásznál aki szintén hormonpótlást javasolt. A Ladybon szedése mellett is vannak hőhullámaim. Fél éve lecsökkentettem 1/2 szemre. Soha seniki nem nézte meg a hormonszintemet. Szeretném természetes módon pótolni az ösztrogént, és arról olvasok, hogy a progeszteront is pótolni szükséges. Tudna nekem orvost ajánlani?

Köszönettel:Pálya Antalné
Tisztelt Pálya Antalné!

Problémája elég gyakori. Valóban vannak olyan természetes anyagok, amelyek a változókori panaszokat megszüntetik, ill. enyhítik. A kezelés előtt azonban fizikális és hormonális vizsgálatok szükségesek. Ezt követően lehet a legmegfelelőbb kezelést beállítani.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-05 09:09:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! 42 éves nő, vagyok, 3 gyermekem van. Az elmúlt egy évben szerettünk volna még gyermeket vállalni, de sajnos háromszor is vetéléssel végződtek a terhességek. A legutóbb 2016. áprilisában volt missed ab műtétem. Ezt követően néhány héttel vizesedést tapasztaltam elsősorban derék és hastájékon, de a combomon és bokámon is látható. Néhány napja elvégeztettem egy hormonvizsgálatot (menstr. 3. napján), ahol az ösztradiol értéke 939 pmol/l lett. Előtte egy héttel a nőgyógyász két darab peetefészek cisztát látott UH-on (3-4 cm körüliek).
Ön szerint okozhatják a vízvisszatartási panaszokat a ciszták és milyen természetes módot tudna javasolni a vizesedés megszüntetésére?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Panaszainak több oka is lehet:
1. PCOS
2. A szüléseket követő autoimmun okozta csökkent pajzsmirigyműködés
3. Ösztrogén dominancia.
Mi az ösztrogén dominancia lényege?

A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.

Ösztrogén
Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik (ábra lejjebb)
Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.

Progeszteron
• Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
• Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
• A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
• Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
• Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
• Terméketlenség, meddőség
• Tüszőrepedés nélküli ciklusok
• Vetélés
• Premenstruális szindróma (PMS)
• Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
• Migrén, krónikus fejfájás
• Alacsony libidó
• Endometriosis
• Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
• Hüvelyszárazság
• PCOS - policisztás petefészek
• Korai menopauza
• Korai serdülőkor
• Pajzsmirigybetegség
• Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
• Magas vérnyomás
• Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
• Hajhullás
• Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
• Osteoporosis - Csontritkulás
• Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
• Magnézium hiány
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-04 15:10:12
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném a véleményét kikérni pajzsmirigy betegségemmel kapcsolatban. 44 éves nő vagyok. A nyakamnál érzek egy csomót, ezért a háziorvosom kért egy teljes laborvizsgálatot, amiben majdnem minden érték jó lett, az orvos szerint minden rendben vele (ami meg volt csillagozva:HDL-koleszterin,direkt:1.20, Vas:5.7, Hemoglobin:120, MCH:27, MCHC:299, LYMPH:24.4). Voltam röntgenen, ultrahangon és izotóp vizsgálaton. A röntgen eredménye: A C. VII magasságában a trachea kb. 7 mm-t balra dislocalt, számottevő compressio nem látszik. Az ultrahang eredménye: A jobb lebeny: 44x36xkb75 mm. A bal lebeny: 22x23x65 mm. Az isthmus:17mm. Mk lebenyt teljes egészében egymással konfluáló max. 40 mm átm. vegyes szerkezetű göbök töltik ki. Ép mirigyszövet nem látható. A trachea kb. 2cm-rel balra dislocalt. Kóros nyaki nyirokcsomó nem látható. A submandibularis nyálmirigyek épek. Egyéb vizsgálat: Pajzsmirigy szcintigráfia Tc-mal: szabálytalan alakú, jobb oldali túlsúllyal megnagyobbodott, kiszélesedett mirigy. Az aktivitásfelvétel jobb oldalon mérs. inhomogén, a bal lebeny alsó-lat. részén kifejezetten alacsony. Tc-uptake: 1%. Epikrízis: Euthyreosis. Nagy, multinodularis struma. Enyhe mechanikus tünetek. A göbök és a struma mérete műtétet indokol.
Nagyon félek a műtéttől. Szeretném a véleményét kikérni, hogy tényleg a műtét az egyetlen megoldás-e, és maga szerint mennyire sürgős lenne? A másik félelmem, hogy esetleg daganat áll-e a háttérben?
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: D. Krisztina
Tisztelt Krisztina!

A leírás alapján - vizsgálat nélkül - felelőtlenség volna gyógyszeres tanácsot adni. Az kétségtelennek látszik,hogy a pajzsmirigye lényegesen megnagyobbodott, de ennek oka nem derült ki, ennek birtokában lehet a műtét mellett, vagy ellene dönteni.
A csillagozást illeti: sajnos minden kérésem ellenére ezeket az automaták odabiggyesztik, arra nincsenek tekintettel, hogy az illető 2 éves vagy 82 éves, terhes vagy nem, milyen gyógyszereket szed stb. Ezek alapján gyakran téves álláspont alakulhat ki.
Egyénre szabott kezelést javaslok,jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-04 14:28:28
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja