Bezárt a Gödöllői Kisvasút
A Gödöllői Kisvasút utolsó útja
A kisvasút sárga külső borítását súrolják a folyondárszárak és a fűzfalevelek. A nyitott téren át kinyúlik egy gyerekkéz, öt ujját széttárja, függőlegesen tartott tenyerére papírzsebkendőt feszít, és az ellenszélbe fordítja. A zsebkendő széle már rojtos a széltől, akár az ablakból látszó rojtos szélű felhők. Nem gondolkozom azon, hogy melyik csúcs szaggatta rojtosra a foszlányos szélű felhőt. Csak búcsúzom a békének ettől a kis szigetétől, mely a Gödöllői-dombság tájvédelmi körzetében működött, de immár emlékké foszlik.
Hogy miért kellett ennek így történnie, az szomorú találgatások tárgya. A Kisvasút a Gödöllői Arborétum területén működött, önálló csapattal, mely nagyrészt önkéntesekből állt, és nem jelentett kiadást az Arborétum számára. Mikor a növénykert új kezelőt kapott az Erdők a Közjóért Alapítvány személyében, az új fenntartó nem tartotta jó ötletnek a kisvasút további működését, szerződésüket felbontotta, bár a 2017 óta működő kisvasút a térség egyik meghatározó turisztikai eleme volt, és segített az Arborétum látógatószámának növelésében is.
„A meggondolatlan döntés nem csak a számos kisvasutat látogató embernek okoz kárt, hanem számos önkéntes önzetlen hosszú éveken át tartó munkáját és adományát veszi semmibe” – írta a Kisvasút közösségi oldalán. – „Véleményünk szerint, ha hosszú távon a közjólétben és a családos nagyközönségben gondolkodtak, akkor nagyon meggondolatlan lépés volt a kisvasutat tönkre tenni, ennek fényében minden más feltételezés helyt álló lehet.”
A meghitt, csendes búcsúra Csemete-rét állomáson került sor, naplementekor, egy szál gyertyával.
A Gödöllői Kisvasút az oldalán köszönte meg annak a közel ötezer embernek a szolidaritását, akik utolsó útján elkísérték.
Magyarországon 1980 óta nem volt arra példa, hogy egy kisvasutat, ami gyerekek tízezreinek okoz örömöt, egyetlen tollvonással megszüntessenek.
Az Arborétum bejáratánál álló információs tábla ma is azt hirdeti, hogy a park fejlesztési tervei között szerepel egy erdei kisvonat működtetése…
A Gödöllői Kisvasút csapata nem adja föl, céljuk a projektjük átmentése és tovább folytatása befogadó környezetben. Várják cégek, önkormányzatok, magánszemélyek és minden olyan legalább 1 kilométer hosszú és 2,5 méter széles egybefüggő erdős területtel rendelkező szervezeti formák megkereséseit, ahol a turizmus fejlesztésben látják a jövőt.
Kapcsolódó cikkünk: 13 kalandos hazai kisvasút, amit imádni fognak a kicsik
Indexkép: Gödöllői Kisvasút Facebook oldala
Közösségi hozzászólások: