SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Letarolta a netet az új ChatGPT: akár a házi feladatot is megírhatja gyermekünk helyett

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2023-01-20
"De az utolsó csata kimenetele nem a jövőben fog eldőlni, hanem itt, a mi jelenünkben. Most. Ma este" - ezekkel a mondatokkal kezdődik az egyik amerikai kultuszfilm, melynek időutazásos témája keveredik némi gépek háborúja-horrorral. Akkor még meg lehetett minket ijeszteni azzal, hogy a számítógépek egyszer okosabbak lesznek nálunk, túlnőnek rajtunk és át akarják majd venni felettünk a hatalmat. Az újév azonban itt, a mi jelenünkben azzal indult, hogy az OpenAI cég piacra dobott egy új ChatGPT prototípust, amely megérti az emberi nyelvet és képes összefüggő emberi szöveget létrehozni. A jövő itt van a küszöbön.
Letarolta a netet az új ChatGPT: akár a házi feladatot is megírhatja gyermekünk helyett

/Kiemelt képünk illusztráció/

Adieu, házi feladat?

A mesterséges intelligencia ugyanolyan szöveget képes írni, mint az ember

Lehet, hogy már ezt a cikket sem én írom, hanem egy jól működő algoritmus…

A néhány héttel ezelőtt megjelenő ChatGPT alkalmazás hihetetlen gyorsasággal végigtarolt az interneten, öt nappal a megjelenése után már egymillió felhasználója volt (ilyet a leghíresebb közösségi felület sem produkált), és egyre-másra jelennek meg alkotásairól a képernyőfotók.

Azóta újságírói portálok és programozó cégek tesztelik a képességeit, és sokan már használják is esszék, házi feladatok és szerelmes levelek írására. A chatGPT képes megtalálni a kódolási hibákat, érvel, kutatási anyagokat rak össze, háttéradatokat gyűjt.

A szoftver az internetről származó szövegeket használja alapanyagként, mint ahogy a kötéshez használjuk a fonalat. Mindent elér, ami valaha felkerült a webre. A szövegek hatalmas fonalhálózata mellé azonban a fejlesztő hozzáadott a robothoz egy gépi tanulási technikát is, tehát az alkalmazás képes tanulni, fejlődni, emberi párbeszédet szimulálni, megkérdőjelezni a hozzá érkező hamisnak tűnő állításokat.

A tesztelők szerint képes magyarázó és következtető mondatokat alkotni, bár nem mindig mond igazat és állításai nem mindig felelnek meg a tudományos tényeknek. Képes nagy arccal hamis állításokat tényként előadni és gyakran téved is, de tévedéseit kellő határozottsággal adja elő.

Ám ha belegondolunk, ebben is hasonlít ránk…


Akár a házi feladatot is megírhatja a gyerek helyett?

Mire jó egyáltalán ez a nagyarcú chatbot? A pedagógusoknak kell-e miatta vészharangot kongatniuk? Leáldozik-e végképp a házi feladat műfajának?

A mai kommunikáció már időbeli korlátlanságról, azonnaliságról, egyidejűségről szól. Azok a cégek, akik nem tudnak az ügyfelek panaszára és kéréseire rögtön válaszolni, ma már háttérbe kerülnek a gyorsabbakkal szemben, és ezt az állandó jelenlétet a chatbotok használata hozta el. A chatbotok képesek az emberi udvariasságot algoritmusok révén felhasználni, beszélgetni, és a feltett kérdésekre válaszolni. Ilyen chatbotokkal beszélgetünk, mikor webáruházban fogalmazunk meg kérdést a chatfelületen, közösségi portálok némely profilján vagy céges honlapokon. Az emberi szófordulatok használata vagy a chatbot tudásának határa eddig is csak abban állt, hogy mennyi információt tudtak kinyerni a számukra elérhető adatbázisból, és mennyire voltak képesek azt felhasználni. Ezt a határt most sikerült átlépni.

A chatbotok felhasználási területe az új ChatGPT-vel szintet lépett.

Bár a kétértelműséggel, szarkazmussal, humorral „ő” is nehezen küzd meg, egy házi feladatot simán megír, nem fárad el, egyelőre nem kell fizetni érte, és megspórolható vele több órányi kutatás vagy olvasás, kódolni is tud, sőt verset, dalszöveget is ír. Képes imitálni az emberi gondolkodást, és jó modorra is ki van képezve.

Előfordulhat, hogy a pedagógusok számára ez a hír azt fogja jelenteni, hogy a mesterséges intelligencia teljes mértékben száműzi a tanulási térből a leckét, mint tanítási módszert. Hiszen ha ott lapul a laptopunkon egy ilyen pompás súgógép, ki tudná megállni, hogy bekapcsolja?

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja