SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Meglepő, új nézőpont - Ezt gondold át, ha kezelhetetlen, hisztis, nyűgös a gyermeked!

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2022-06-14
Ez a megközelítés új keretet adhat egy régi problémának. Amikor a gyermek idegesítő, fárasztó, valami nem jó neki, de nem tudja kifejezni, hogy mi az... Amikor házisárkánynak nevez, azután odabújik hozzám. Amikor úgy kell levakarni az öccse hátáról, mert épp a karját csavarja hátra. A papír kirakósjáték darabjait hordja ötösével a mosdókagylóba... Mit jelent ez a szülő számára? Általában azt, hogy valamit szerelni kell a gyereken.
Meglepő, új nézőpont - Ezt gondold át, ha kezelhetetlen, hisztis, nyűgös a gyermeked!

"Ha kibírhatatlannak érzem a gyerekem, a külső ingereket csökkentem"

A világban való hatékony mozgásunk hátterében egy olyan agyi folyamat áll, amelynek segítségével a minket ért hatásokat jelekként azonosítjuk be. Cselekedeteinket annak szolgálatába állítjuk, amit ezek a jelek számunkra jeleznek.

Azonban a jelek beazonosítása koránt sem egyértelmű. Hogy a jeleket milyen üzeneteknek véljük, az nem csak magától a jeltől függ, hanem attól is, aki beazonosítja őket. Engem is jellemez, rólam is elmond valamit, hogy milyen szándékot tulajdonítok a gyereknek, vagy hogy milyen választ vált ki belőlem a viselkedése.


Ugyanazt a jelet mindenki másképp értelmezi

Ha a gyerek a virágokat rángatja le az ablakpárkányról, vagy a virágföldet szórja szét az ablak alatt,

  • gondolhatom, hogy fáradt, és elkezdhetem engedni a kádba a langyos vizet. Talán mert kiskoromban én is rombolni kezdtem, ha fáradt voltam.
  • Gondolhatom azt is, hogy fél valamitől, vagy túlpörgött, esetleg érzékenyen érintette a napközbeni közössége valamilyen bántó viselkedése. Ebben az esetben vigasztalni kezdem.
  • Talán azért viselkedik így, mert a velejéig gonosz, biztos a nagyapjától örökölte… Akkor hátat fordítok, vagy kiabálok vele. (Vele?)
  • Lehet, hogy azt gondolom, hogy a szeretetért, figyelemért küzd, vagy kontrollt akar szerezni az események fölött, és ezért a hatalmammal élve fordulok felé, hogy keményen megmutassam neki a határokat.

Ezekben az esetekben az összes válasz abból a feltételezésből indul ki, hogy a gyerek fárasztó viselkedése annak a jele, hogy tenni kell vele valamit, reagálni kell a viselkedésre, meg kell tiltani, vagy meg kell oldani valamit. Őt, a gyereket. Pohár víz, puha plüssállat, box-zsák, autózás, lekapcsolt villany, csokoládé, táncolás, vagy megpörgetem magam körül… Vele kell valamit tennem, mert nála van a hiba.


Lehet, hogy nem is a gyerek viselkedésén kell változtatnunk?

Létezik másfajta értelmezés is, amihez kapcsolódva más irányt vesz a szülői cselekvés. Ebben a gondolatban maradva,

ha úgy érezzük, hogy a gyerek ma valahogy iszonyatosan fárasztó és idegesítő, ez annak a jele is lehet, hogy mi, szülők pörögtünk túl. Hogy annyi inger ér minket is, hogy az ingerek sokaságában az egyik – a gyerek – már túl soknak bizonyul. Hogy nem is őt kell megszerelni…

Van olyan szülői válasz is, hogy hasonló esetben először nem a gyerekhez lép oda az ekkorra már meglehetősen ideges felnőtt, hogy igazítson rajta valamit, hanem a gyerek „rosszaságát” úgy azonosítja be, mint annak a jelét, hogy most minden mást le kell csendesítenie maga körül.

Csökkentenie kell a rá ható ingerek számát, hogy ne terhelje tovább saját magát. Le kell halkítania a világot, hogy meg tudja adni a gyereknek azt, amire valóban szüksége van: a szülő figyelmét.

Mikor a gyerek viselkedése nyűggé válik, ez a szülő úgy értelmezi, hogy itt az idő. Kikapcsolja a laptopját, a filmet, a zenét. Elteszi a vasalót, „hordjanak a férfiak olyan inget, ami nem gyűrődik” (Vekerdy Tamás). Nem gondolkodik tovább a holnapi munkán, nem nézi meg, hogy jött-e e-mail a főnökétől, nem oszt meg fotókat a közösségi oldalán. Becsukja az újságot. Nem gondol arra, hogy mit, mikor, se a miértre, se a holnapi időjárásra. Majd vajas kenyér lesz vacsorára, és nem spagetti. Ma nem lesz kész a prezentáció, és nem derül ki, hogy ki volt a sorozatban a gonosz gyilkos. Lehúzza a spalettáit, lecsendesíti az elméjét.


Amikor elcsendesedik a világ...

Amikor a világ lehalkult és leegyszerűsödött, a gyerek viselkedése egyetlen tényezővé válik, nem az összes súlyos gondunk egyikének. Egyetlen dolog, amire figyelnünk kell, csak egyvalami, amire energiát kell szánni. Felszabadító érzés lehet ez az "együgyűség", a figyelmünket nem kell többé megosztani, áttérhetünk egy olyan üzemmódba, ami szinte már luxuskategória: hogy minden mást kizárva marad csak a gyerek. Még élvezhetjük is az együttlétet, ha nem nyomaszt, és nem osztja meg a figyelmünket semmi más.

Ugyanezt képesek vagyunk megtenni akkor is, ha szembesülünk azzal, hogy a gyermekünk megbetegedett. Olyankor minden mást rögtön eldobunk, átsoroljuk a gondolkodni- és tennivalóinkat, mert a lázat és a köhögést úgy értelmezzük, mint annak a jelét, hogy a gyerek állapota kerüljön listánkon az első helyre. A kibírhatatlan viselkedés is jelzés, tünet...

Lehet, hogy azért nem tudjuk ilyenkor kielégíteni a gyerek valódi szükségletét, mert mi magunk is túlpörgünk. Ha a gyerek nagyon hangosnak tűnik, az annak a jele is lehet, hogy le kell halkítani a mi világunkat. A szülőét.

Nálunk van az irányítás. Megtehetjük.

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja