SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Teljesen megosztott az ország: vigyük, ne vigyük, minek vigyük már a gyerekeket nyárra az oviba, bölcsibe?

Edina Dózsa [cikkei] - 2020-05-25
A mi óvodánk már május 4-én kinyitott, azonban nekünk meg sem fordult a fejünkben, hogy a kijárási korlátozás közepén, karantént megszegve beadjuk a fiunkat. Mindketten otthonról dolgozunk, két kisgyerekkel, mégis inkább összeszorítottuk a fogunkat és alkalmazkodtunk az új helyzethez.
Teljesen megosztott az ország: vigyük, ne vigyük, minek vigyük már a gyerekeket nyárra az oviba, bölcsibe?

Most, hogy júniusban kinyitnak az állami ovik, bölcsik, megint felmerült a kérdés, hogy vigyük, ne vigyük, mire várjunk, mi alapján tudunk jó döntést hozni.

Nem fogom tudni megmondani a tutit. Ez a szituáció elég egyedi ahhoz, hogy mindenkinek a saját helyzete határozza meg, hogy visszaengedi-e az oviba, bölcsibe a kisgyerekét, vagy sem.


Vannak akik sose vették ki a gyereküket az óvodai, bölcsődei ellátásból

Nem azért mert víruspártiak, hanem mert például nem tudták megoldani a távmunkát. Így a gyermekük az ügyeleti intézménybe járt már a karantén időszak első percétől kezdve.

Ugyanígy, akik a szabadságukkal próbáltak zsonglőrködni, nagyjából eljutottak már oda, hogy nincs nagyon választásuk, muszáj visszamenni dolgozni. Az élet nem állt le teljesen az ovikban, és szerencsére hírek sem jöttek arról, hogy terjedési gócpontként működnének. Ezek mind biztató példák arra, hogy nem a legrosszabb döntés ezt választani.


Vannak akik az első perctől otthon tartják a gyerekeket, és a nyitás ellenére sem akarják visszaengedni

Azok, akik egyelőre távol tartják a gyerekeket a közösségtől többnyire vagy nagyszülők, családtagok segítségével tudják megoldani a napi gyerekvigyázást, vagy maguk vannak még otthon kisebb testvérrel, így nem kockáztatják, hogy a vírus hazakerüljön. Esetleg erejüket megsokszorozva, távmunka mellett foglalkoznak még a kicsikkel, amíg elég biztonságosnak nem látják a nyitást.

Sokunk várja, és idetartozunk mi is, hogy a május végi korlátozások eltörlésének lesz-e hatása a fertőzések számának növekedésére. Június elejére ki kell, hogy derüljön ez, és ha nem tapasztalják a fertőzöttek számának növekedését, elgondolkodnak a visszatérésen.

A másik csoport úgy vélekedik, hogy ha lesz nyári szünet (magánintézmények maguk döntenek, az államiakban elvileg 2 hét lehet csak), akkor kár erre a pár hétre megkockáztatni a fertőzés veszélyét, inkább maradjon itthon egész nyárra.

Ugyanakkor, akinek az ovis mellett van iskolás korú gyereke is, valószínűleg otthon tartja a picit is, hisz a nagyobbnak a digitális oktatás mellé meg kell oldani a felügyeletet, így szintén nem akarnak extra fertőzési lehetőséget kreálni.


Vannak akik a korlátozások eltörlésével nyitnak szintén, és június elejétől engedik a gyerekeket az ovikba, bölcsikbe

A kijárási korlátozások eltörlésével, a vendéglátó egységek, boltok, ovik, bölcsik, játszóterek nyitásával sok szülő úgy érzi, hogy ha már visszatér az élet egy picit a normálisabb kerékvágásban, akkor ők is beadják a gyerekeket az ovikba, bölcsikbe. Sok munkahely is kezd visszaállni a rendes üzembe, van ahol teljesen megszűnik a távmunka lehetősége, van, ahol váltogatni lehet a irodai és az otthoni munkanapokat, így ezeknek a szülőknek is segítséget nyújt a nyitás, és ha már amúgy is “megszegik” a karantént és kénytelenek közösségbe menni, a gyerekeket is beadják. A visszairatás mellett áll még a gyerekek vágyakozása is. Akik megszenvedték ezt a bő két hónapot és hiányzik nekik a kis társaságuk, az ovi nyújtotta környezet, és programok, esetleg a napi meleg étel.


Ha a szakértőket kérdezzük a visszatérésről    

Javaslataik alapja az, hogy bárhogy is döntsenek a szülők, az elsődleges cél a vírus terjedésének csökkentése minden lehetséges módon.
Kisgyermekek esetében a távolságtartás és a maszkviselés szinte lehetetlen és irreális elvárás. Amit meg tudunk nekik tanítani, hogy próbáljanak ne nyúlni az arcukhoz, szájukhoz, illetve gyakran mossanak kezet. Ha eddig jól végeztük a dolgunkat a járvány kezdete óta, akkor ebben nem lesz sok újdonság. Felhívják a figyelmet arra, hogy még inkább fontos, hogy aki beteg, maradjon otthon már a legkisebb jel esetén is.
Az intézmények esetében még fontosabb szerepet kap a tisztaság, a rendszeres fertőtlenítés. A gyerekek saját használatú dolgainak az elkülönítése, a közösen használatak rendszeres fertőtlenítése.

A mi óvodánkban működött ügyelet már a járvány kezdete óta, a 40 gyerekből öten vették igénybe, míg a májusi nyitást követően ez a szám 11-re emelkedett. Az ovi vezetőjének elmondása alapján a júniusi nyitásra a szülők fele jelezte, hogy visszatérnek, vagyis még itt is hezitálnak sokan, köztük mi is. Budapesti oviról lévén szó szerintem érthető a kivárás. Meglátjuk, mit hoz a június. A mi kisfiunk már tűkön ül, hogy mehessen. Nem hajlandó nézni már a napi ovis videókat sem, mert ha ő nem lehet ott, akkor inkább nem is akar tudni róla.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Rawpixel.com / shutterstock

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
A szerkesztő ajánlja