SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Ötletek Halloween-re gyerekeknek

Fürész-Mayernik Melinda [cikkei] - 2015-10-28
Bár a magyar hagyományokhoz és kultúrához nincs köze, mégis egyre népszerűbbek Magyarországon is a Halloween ünnepéhez köthető szokások, események. Vannak, akik nem szeretik, és egyre többen vannak olyanok is, akik készülnek erre az ünnepre.

Akárhogy is, ha angolul tanulunk, érdemes szót ejteni a Halloween eredetéről és a különböző tevékenységekről, amiket ilyenkor csinálni szoktak. A gyerekek életkori sajátosságainak megfelelően beszélhetünk a töklámpásról és a szellemekről is, illetve remek lehetőség nyílik a játékos angolozásra ennek az ünnepnek a körbejárása.
 

Eredete

Halloween napját október 31-én tartják, főként Amerikában van hagyománya az ilyenkor népszerű tevékenységeknek. Az eredete egy ősi kelta ünnephez vezethető vissza, ez a Samhain. Az ír bevándorlók vitték Amerikába 1848-ban. Ezen a napon a kelták úgy gondolták, hogy a halottak szellemei visszatérnek a földre, ezért elhagyták házaikat és jelmezbe bújtak, hogy a szellemek ne ismerjék fel őket.

Ez a nap főként a fekete és narancssárga színekkel azonosítható, de a töklámpás szimbóluma is nélkülözhetetlen.
 

A töklámpás legendája

Az írek eredetileg fehérrépát használtak, amibe gyertyát tettek, aztán amikor Amerikába érkeztek a tököt jobbnak találták erre a célra.

A legenda szerint egy Stingy Jack nevű öreg farmer – aki iszákos és csaló hírében állt – megviccelte a Sátánt. Felküldte egy fára, aztán pedig egy keresztet vésett a fa törzsébe, így az fenn ragadt. Jack és a Sátán egy egyezséget kötöttek, miszerint Jack leengedi a fáról, ha soha többet nem kísérti őt és nem viszi a rossz felé.

Miután Jack meghalt nem engedték be sem a mennyországba, sem a pokolba, a gonosz pedig egy lámpást adott neki, hogy a sötétben azzal világítson.

Innen a töklámpás neve: Jack-o’-lantern – Jack lámpása.
 

Trick or treat – Csokit vagy csalunk

Ez a hagyomány a 15. századra vezethető vissza, amikor a szegények „léleksütiért” (soul cake) könyörögtek, ami egy darabka kenyér volt ribizlivel.

Ma a gyerekek járnak jelmezben házról házra és csokit, cukorkát kapnak a felnőttektől.
 

Ötletek Halloween napjához angolul

Tökfaragás: Miközben a gyerekek kézügyessége is fejlődik, faraghatunk különböző arckifejezéssel tököket, így a következő szavakat is észrevétlenül gyakorolhatjuk:

  • pumpkin – tök
  • candle – gyertya
  • carve – faragni
  • face – arc
  • happy – vidám
  • sad – szomorú
  • scary – ijesztő
  • eye – szem
  • nose – orr
  • ear – fül
  • mouth – száj
  • tooth – fog


Dalok:


Ezzel a dallal a testrészeket tudjuk játékosan, táncolva gyakorolni: 

The Skeleton Dance

Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Doin' the skeleton dance.

The foot bone's connected to the leg bone.        (Mutatjuk a lábfejünket és a lábunkat.)
The leg bone's connected to the knee bone.        (Mutatjuk a lábunkat és a térdünket.)
The knee bone's connected to the thigh bone.    (A térdünk a combcsonthoz kapcsolódik.)
Doin' the skeleton dance.

The thigh bone's connected to the hip bone.    (Mutatjuk a combcsontot és a csípőcsontot.)
The hip bone's connected to the backbone.     (Mutatjuk a csípőcsontot és a hátgerincünk.)
The backbone's connected to the neck bone.      (Mutatjuk a gerincünk és a nyakunk.)
Doin' the skeleton dance.

Shake your hands to the left.                              (Rázzuk a kezünket balra, majd jobbra.)
Shake your hands to the right.
Put your hands in the air.                                    (Feltesszük a kezünket)
Put your hands out of sight.                                (Hátunk mögé dugjuk a kezünket.)
Shake your hands to the left.                              (Rázzuk a kezünket balra, majd jobbra.)
Shake your hands to the right.
Put your hands in the air.                                  (Feltesszük a kezünket.)
Wiggle, wiggle, wiggle, wiggle, wiggle,             (Rázzuk, mozgatjuk a kezünket, testünket,
wiggle, wiggle, wiggle, wiggle, wiggle,              térdünket.)
wiggle, wiggle...wiggle your knees.

Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Doin' the skeleton dance.


Ezzel a dallal a Halloween kapcsán előforduló szavakat ismerhetjük meg:
 

  • witch – boszorkány
  • ghost – szellem
  • cowboy – cowboy
  • pirate – kalóz
  • monster – szörny
  • spider – pók
  • bat – denevér


Hello, My Friends – Trick or Treating

Hello, my friends.
I'm so happy to see you.
Hello, my friends.
Let's go trick-or-treating.

Witches and ghosts.
Cowboys, pirates, and monsters.
Spiders and bats.
Let's go trick-or-treating.

Hello, my friends.
I'm so happy to see you.
Hello, my friends.
Let's go trick-or-treating.
Let's go trick-or-treating.


Tökfaragáshoz ezt a dalt is énekelhetjük:


This Is The Way We Carve A Pumpkin

This is the way we scoop him out, scoop him out, scoop him out.
This is the way we scoop him out.
This is our jack-o'-lantern.

This is the way we make his eyes, make his eyes, make his eyes.
This is the way we make his eyes.
This is our jack-o'-lantern.

This is the way we make his nose, make his nose, make his nose.
This is the way we make his nose.
This is our jack-o'-lantern.

This is the way we make his mouth, make his mouth, make his mouth.
This is the way we make his mouth.
This is our jack-o'-lantern.

Jack-o'-lantern shining bright, shining bright, shining bright.
Jack-o'-lantern shining bright.
This is our jack-o'-lantern.
This is our jack-o'-lantern.

Happy Halloween! 

Fotó: kazakphoto / 123RF Stock fotó

betöltés...
betöltés...
Fürész-Mayernik Melinda

Fürész-Mayernik Melinda
Baba- és gyermek angol oktató, tanácsadó

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/402-80-92
E-mail: info@angolkalauz.hu
Honlapok: http://www.angolkalauz.hu
Facebook: www.facebook.com/angolkalauz

LEGOLVASOTTABB

Megtalálták a januárban eltűnt Egressy Mátyás holttestét

Az MTI közlése szerint azonosította a Budapesten januárban eltűnt fiú holttestét a rendőrség.

Sokkoló adat: pár nap alatt több mint harminc szabolcsi gyermek tűnt el – döbbenetes ami a rendőrségi lista mögött van

Sajnos Magyarországon nap mint nap kerülnek fiatalok a körözési listára, és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye ebből a szempontból az élen jár. Az eltűnt gyerekek többsége előkerül, de akadnak, akiket évek óta keresnek. A rendőrség arra kéri a lakosságot, hogy aki bármit lát vagy tud, az ne habozzon szólni, hiszen egy apró információ is életet menthet.

Foghúzás vagy gyökérkezelés? Miért jobb a mikroszkópos gyökérkezelés?

Amikor egy fog komolyan megsérül vagy mélyen szuvasodik, a páciensek gyakran szembesülnek a nehéz döntéssel: a fog eltávolítása vagy a megmentésére tett kísérlet a jobb megoldás? Ez a dilemma évtizedek óta a fogászat egyik központi kérdése. A foghúzás gyors és végleges megoldásnak tűnhet, míg a gyökérkezelés a saját fog megmentésének ígéretével kecsegtet. A modern fogorvostudomány, különösen a mikroszkópos technológia fejlődése, alapjaiban írta újra a játékszabályokat. Ma már olyan fogakat is nagy sikerrel meg lehet menteni, amelyek sorsa korábban a fogó lett volna.

Mobilon küldött, szexi üzenetek - Buktatók, példák, tanácsok

A mobilüzenetben a leírt szavakon túl a legmélyebb belső állapotunk és vágyaink is észrevétlenül átsugároznak. Hogyan válhat a tudatos üzenetküldés az intim közelség és a szexuális vágy valódi táplálójává, elkerülve a kapkodásból és a mesterkéltségből fakadó párkapcsolati csapdákat?

Elvitték a babát a kórházból: mi történik a magyar gyermekvédelemben?

Egy februárban született, egészséges újszülöttet a szülei tudta nélkül vittek el a tatabányai kórházból. Az édesanya addig naponta járt be szoptatni a csecsemőt, majd egy reggel közölték vele: a gyermeke már nincs az osztályon. Arról azonban nem kapott tájékoztatást, hogy hová került a baba, miért vitték el, és ki hozta meg a döntést. A történet nem egyedi eset, és az országgyűlési választás közeledtével a politikai szál is felbukkan.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja