"Csak azt ne tegye, amit én az ő korában!" - A kamaszok szüleinek félelmei
Minden szülő volt kamasz
„Szülői amnézia”. Ezzel a kifejezéssel jellemezte Ferenczi Sándor pszichoanalitikus azt a jelenséget, amikor a felnőtt, mintha elfeledkezett volna a saját fiatalkoráról, mire tizenévesek lesznek a gyerekei. Hirtelen úgy rémlik neki, hogy ő mindig tisztelettudó kamasz volt, aki 18 éves koráig egy korty alkoholt sem ivott, nem járt el otthonról, és soha, de soha nem vezette félre a szüleit.
Nem mindenkit érint azonban ez a jelenség. Sok szülő emlékszik arra, mennyi meggondolatlanságot csinált fiatalkorában – és cseppet sem tölti el jó érzéssel annak tudata, hogy gyermeke könnyen a nyomdokaiba léphet.
A mai negyvenes generáció, akik a tizenéveseket általában nevelik, a korábbiaknál már sokkal nagyobb szabadságot élvezhetett. A nyolcvanas években már bőven hallgatták a rockzenét, nem csak narancsevet ittak a házibulikon, autóstoppal járták be Európát, és viszonylag kevesen őrizték a szüzességüket a nászéjszakáig.
Szüleik erről vagy tudtak, vagy nem. A technológia akkoriban még nem tette lehetővé a maihoz hasonló folyamatos kontrollt, így a szülők legfeljebb akkor tudták biztosan, mit csinál a gyermekük, ha bezárták őt a szobába – ahonnan éjjel esetleg még így is kiszökött.
Kép: Pressmaster / shutterstock
Új veszélyek: a drog és az online zaklatás
Van, aki elborzadva, más inkább nevetve gondol vissza a saját egykori élményeire, azt azonban kevesen szeretnék, hogy gyermekük is ugyanazokat a kalandokat élje át, mint annak idején ők maguk. Az alkohollal, késői hazajárással, esetleg korán megkezdett szexuális élettel kapcsolatban azonban legalább saját tapasztalataik vannak. Léteznek azonban olyan veszélyek, amelyekkel a mai szülőknek annak idején nem kellett szembenézniük.
Az egyik ilyen a drog. Azt nagyjából mindenki tudja, hogyan reagáljon, ha tizenéves gyermeke részegen jön haza a buliból, a drogozás kezelésére azonban nincsenek otthonról hozott mintáink. Hacsak egy szülő nem a téma szakértője, jó eséllyel azt sem tudja, milyen szerek vannak most használatban, mivel találkozhat a gyermeke. A dizájnerdrogok megjelenésével a laikusok számára gyakorlatilag követhetetlenné vált ez a terület, ami valóban rendkívül ijesztő lehet a gyermekeiket féltő szülők számára.
A másik az online zaklatás. Régen a legrosszabb, ami egy gyerekkel történhetett, a szobafogság volt: egyedül, barátok nélkül halálra unta ilyenkor magát. Most az okostelefonok világában nem csak a társasági élet megoldott a négy fal között, hanem ismeretlen veszélyeknek is ki van téve: bárki mocskolhatja neten keresztül, vagy kicsalhat tőle egy meztelen képet. Tizenöt évvel ezelőtt a buliban meggondolatlanul viselkedő kamaszon legfeljebb néhány napig gúnyolódott az iskola, aztán mindenki elfelejtette az egészet. Ma mindezt jó eséllyel videóra veszik a társak, és az internet nem felejt.
A leváláshoz tartozik a titok
Ennek ellenére a szakemberek nem javasolják, hogy a szülők, hogy óvják gyermekeiket, túlságosan szoros keretek között tartsák őket. Vidák Vera pszichológus elmondta: a gyermekük minden lépését számon tartó, túlkontrolláló szülők szeretik magukat abban a hitben ringatni, hogy mindezt a gyerek érdekében teszik, pedig ez egyedül az ő igényük. Az egészséges személyiségfejlődéshez elengedhetetlen a kamaszkori leválás, ez pedig azzal jár, hogy a fiatal az életének bizonyos eseményeit el fogja hallgatni.
Vekerdy Tamás örökérvényű megállapítása szerint egy gyereket csak kamaszkora előtt lehet nevelni. A kamaszt elviselni kell. Az érte való aggódás persze természetes, de ez egy olyan dolog, amit egyetlen szülő sem tud kispórolni az életéből.
Kapcsolódó cikkeink:
- Tari Annamária az online zaklatásról: "Ha a gyerek nem bízik a szülőben, akkor azt a szülő elszúrta"
- Lakásba zárt generáció - az okostelefonok hatása a tizenévesekre
- 9 ötlet, ami segít szóra bírni a kamasz gyerekedet
- Nyílt levél egy anyától kamasz gyermekéhez, aki épp hülyeséget csinált
Indexkép: Phovoir / shutterstock
Közösségi hozzászólások: