SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szakértők szerint a kiskamaszokkal nehezebb, mint egy újszülöttel

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-22
Sokat beszélnek a szülés utáni depresszióról, arról azonban alig van szó, mennyire nehéz később. Pedig a kutatások szerint a felső tagozatosok szüleit érinti leginkább a depresszió és a kétségbeesés.

A gyerek az első tíz évében folyamatosan az anyját követi, mint egy árnyék. Anya szereti őt, boldog vele, de mit nem adna azért, hogy csak egyszer magára zárja csemetéje a szobája ajtaját, és öt perc magányra vágyjon. Csak öt percre.


Egy nap aztán elérkezik ez a pillanat. De a vágyott magány nem öt percig, hanem végtelennek tűnő ideig fog tartani.


A Developmental Psychology című lapban megjelent tanulmány szerint a szülők számára a felső tagozatos gyermek nevelése jelenti a legnagyobb kihívást. Noha előtte is igen fárasztó a folyamatos jelenlét, a kisebb gyerek igényei még viszonylag egyszerűek, és rendszerint igen jól is kommunikálja őket. Az óvodásnak, kisiskolásnak is lehetnek lelki fájdalmai, megoldandó problémái, ám ezeket egyrészt abban a korban még megosztja a szüleivel, másrészt pedig hallgat a tanácsaikra.


Ez változik meg valamikor 10-12 éves kor körül (kinél előbb, kinél később). A szülőnek többé nem az éjjel evő csecsemő vagy a sötétben félő óvodás okozza az álmatlan éjszakákat, hanem a tehetetlenség érzése: hogy a gyermek, akit mindenkinél jobban szeret, és akivel eddig olyan közel álltak egymáshoz, mintha egyik napról a másikra idegenné vált volna.


A szakértők 2200, többnyire diplomás szülőt kérdeztek meg, hogyan élik meg a gyereknevelést. Az alanyokat úgy válogatták össze, hogy gyermekeik minden korosztályt képviseljenek a csecsemőtől a fiatal felnőttig. Az interjúk során úgy találták, a kiskamaszok szülei a leginkább feszültek és elkeseredettek:


„Amikor Ben baba volt, az alvása és az evése miatt aggódtam, de ezeket a dolgokat ért kézben tudtam tartani. Most azon jár az agyam, mennyire engedjem szabadon, amikor Pokémon Go-t játszik a barátaival, és hogyan ellenőrizzem, mit művel az Interneten. Sok szempontból a saját útját járja már, és nekem meg kell bíznom benne” – fogalmazott egy Scher nevű nő.


Egy lányos anya is hasonlóan érzett: „A lányom 10 vagy 11 éves kora óta folyamatos bennem az a szomorú és idegesítő érzés, hogy már nem tudok neki segíteni abban, hogyan illeszkedjen be az iskolában, vagy oldja meg a barátnőivel való konfliktusait. Még ha lennének is javaslataim, akkor sem bízik bennem. Nem hisz nekem, nem tudom megvigasztalni, és ez nagyon fáj. Mindig anya szerettem volna lenni, ezért adtam fel a karrieremet. Korábban úgy éreztem, ki tudok így is teljesedni, de most az egészet egy hálátlan és nagyon stresszes szerepnek élem meg.”


A helyzetet súlyosbítja az érintett anyák elszigeteltsége is. Míg a kisebbek szüleinek számtalan foglalkozás, baba-mama klub és netes fórum áll a rendelkezésére, hogy a pelenkázástól a szeparációs szorongáson át a dackorszakig minden lehetséges kérdést kitárgyaljanak, addig az iskolások szülei – úgy tűnik – magukra maradnak a problémáikkal. A támogató közösség eddigre széthullott, ha vannak is nagyszülők vagy barátnők, nekik sincsenek már kész válaszaik a problémákra.


Amíg pedig nincs, akivel a gondjaikat megoszthatnák, marad a feszültség és az alkalmatlanság érzése, amelynek a létezéséről e korosztály esetében ma még alig esik szó.

Kapcsolódó cikkeink:

Anya-banya - Segítség! Utál a gyerekem! (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Lányos szülők: ne csináljatok mini nőket a kislányaitokból!

Musical.ly és a többi közösségi oldal - egy életre megnyomoríthatja a gyerekeket

A kiskamaszkor pszichológiája

A felnőttkori boldogtalanság biztos receptje - és mi adtuk a gyerekeink kezébe

Kép: ID 858265 / pixabay

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja