SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tartós halláskárosodást okozhat a videójátékozás - a gyerekek agyára azonban jó hatással lehet

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-02-13
Egy új tanulmány szerint a sok videójátékozás fülzúgáshoz vezethet és halláskárosodást okozhat. Egy másik kutatás szerint azonban azok a gyerekek, akik rendszeresen videójátékoztak, jobban teljesítettek egyes feladatokban.
Tartós halláskárosodást okozhat a videójátékozás - a gyerekek agyára azonban jó hatással lehet

A hangerő csökkentése sem feltétlenül oldja meg a problémát

Egy új tanulmány szerint sokan szenvednek halláskárosodást a videójátékok miatt – írja a Science Alert

A vizsgálatban 50 ezer ember vett részt, melyben arra találtak bizonyítékot, hogy a sok videójátékozás fülzúgáshoz is vezethet. 

A kutatók szerint akik fej- és fülhallgatóval játszanak rendszeresen, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki tartós halláskárosodás. Ráadásul a hangerő csökkentése sem feltétlenül oldja meg a problémát. 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint káros következmények nélkül akár heti 40 órán keresztül képesek vagyunk elviselni 80 decibel erősségű hangokat, de az erősebb hangokat már kevesebb ideig, például a 90 decibelt 4 órán keresztül, a 95 decibelt pedig már csak 1 és negyed óráig - ilyen erős hangot adnak ki például a motorok. 

A lövöldözős videójátékozás közben egyébként átlagosan 88-91 decibel a fejhallgatók hangereje, ami egy nagyobb robbanás esetén 119 decibel erősségű is lehet. 

A kutatók szerint fontos lenne felhívni a fiatalok figyelmét a videójátékozás veszélyeire.
 

Akik rendszeresen videójátékoztak, jobban teljesítettek egyes feladatokban

Egy másik kutatás azonban azt vizsgálta, hogy milyen hatással lehet a gyerekek teljesítményére a rendszeres videójátékozás. Az amerikai Vermont Egyetem egy kutatása szerint pedig jó hatással lehet a gyerekek agyára, ha videójátékoznak.

A kutatók azt szerették volna megtudni, hogy van-e különbség - és ha igen, akkor mi - azok között a gyerekek között, akik egyáltalán nem vieójátékoznak, illetve azok között, akik akár heti 21 órában is végzik ezt a tevékenységet. 

A kutatást támogató Országos Egészségügyi Intézet azt közölte, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen játszottak, jobban teljesítettek egyes feladatokban. Ilyen volt például az, amikor kontrollálniuk kellett az impulzív viselkedésüket, vagy amikor bizonyos információkat meg kellett jegyezniük.

Hogy mit is jelent ez pontosan? Azt, hogy a rendszeresen és sokat videójátékozó gyerekek agyának a figyelemért és memóriáért felelős része aktívabb volt a soha nem játszó társaikénál. 

A szakemberek azonban hozzátették, hogy egyelőre nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a videójátékozás növeli az agy neurokognitív teljesítményét, az új kutatás eredményei azonban bíztatók.
 

Korlátozzuk a képernyőidőt és szűrjük, hogy mit néz!

Korábbi cikkeinkben többször is foglalkoztunk már a képernyőidő témakörével. A legfontosabb, hogy tartsunk mértéket, vagyis ne hagyjuk, hogy egész nap a képernyő előtt üljön a gyermekünk. Vekerdy Tamás szerint például iskolás koráig semmilyen képernyőt, monitort nem kéne néznie a gyereknek. 

Dr. Szalai Katalin pszichológus pedig azt javasolja, hogy a szülő mindenképp ellenőrizze, hogy mit néz a gyermeke.

”Vannak kifejezetten ijesztő rajzfilmek, például szörnyű fekete figurákkal, ilyet semmiképp ne engedjen nézni gyerekének. A számítógépet érdemes szűrni. Úgy látom, hogy a szülők nagy része sokkal jobban fél attól, hogy a gyereke előtt nem lesz elég jófej, minthogy megóvja bizonyos tartalmaktól” – mondja a szakértő.

Indexkép: Victoria képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

Viszket vagy ég a szeme, amikor kontaktlencsét visel? Számos oka lehet annak, hogy kontaktlencse-viseléssel összefüggő kellemetlenségeket tapasztal. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével összeszedtük a probléma hátterében álló lehetséges okokat, illetve tippeket is adunk a panaszok enyhítésére.
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

A Szkizofrénia Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet e komoly mentális betegséggel küzdők gondjaira, csökkentse a velük szembeni megbélyegzést, és elősegítse irányukba a társadalom megértését és támogatását.
Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte1, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.
A szerkesztő ajánlja