SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A Nagyi főztjének titkos íze - Nagymamák és unokáik

K. Tengeri Dalma [cikkei] - 2021-02-15
Azok a régi nyári szünetek a nagyszülőknél, ti is emlékeztek rá? Az én mamim hajnalban kelt, hogy mire mi kinyitjuk a szemünket, legyen "sült főtt krumpli", és persze náluk szabad volt kanállal enni a kristálycukrot, tubusból szívni a sűrített tejet, és maszatos arccal habzsolni a madártejet.
A Nagyi főztjének titkos íze - Nagymamák és unokáik

Feledhetetlen emlékeim vannak a nagyszüleimről, a gyerekkorom fontos résztvevői, mindig szeretettel gondolok rájuk. Azóta pedig a tudomány is állást foglalt abban, hogy a nagymamák-nagypapák rettentő fontos szerepet játszanak az unokáik életében.

Az elmúlt időszakban, amikor karanténból esünk karanténba, alig lehetünk együtt a szülőkkel, nagyszülőkkel. Pedig már tudjuk, hogy a nagyik jelenléte sok szempontból pozitívan befolyásolja a gyerekeink érzelmi életét, ráadásul a nagyszülő–unoka kapcsolat nem egyirányú: ők maguk is jól járnak, ha rendszeresen vigyáznak kisunokájukra.

Miért jó a gyerekednek?

A nagyszülők teljesen más impulzusokat közvetítenek az unokáik felé, akiknek nemcsak az érzelmi világa gazdagodik ezzel.

Az Oxford University tudósai több mint 1500 kisgyereket vizsgáltak meg a közelmúltban az Egyesült Királyságban. Arra a következtetésre jutottak, hogy a nagymamák aktív jelenléte határozottan javítja a kicsik közérzetét, és életük első időszakában kevesebb viselkedési, valamint érzelmi zavarral kell megküzdeniük.

A gyerekek sokkal alkalmazkodóbbá válnak, ha egy nagyszülő is van körülöttük, és könnyebben megbirkóznak az érzelmileg megterhelő helyzetekkel, legyen szó akár iskolai szekálásról vagy a szülők válásáról. A kutatások szerint a nagymama korábban alábecsült jelentőségű szerepet tölt be a gyerekek életében, ha felbomlik a család, hiszen ő a biztos pont, amíg nem rendeződnek a dolgok körülöttük. 

A várható élettartam kitolódásával egyre több időt tölthetnek együtt nagyszülők és unokáik, utóbbiak szépen lassan felnőtté cseperednek a papák és mamik mellett. Az amerikai Boston College szakemberei arra voltak kíváncsiak, van-e valamilyen egészségügyi hatása a rendszeresen együtt töltött időnek, és azt találták, hogy mindkét fél esetében csökkenhet a depresszió kialakulásának kockázata.

Bruce Feiler amerikai író és televíziós személyiség A boldog családok titkai című népszerű könyvében írja, hogy a nagyszülőknek sokat kellene mesélniük a régi időkről. A családi históriák megismerése abban segít a gyerekeknek, hogy elhelyezzék magukat a családban, rájöjjenek, hogy a világ sokkal tágasabb a közvetlen környezetüknél. Ha ismerik a nagyszüleik, dédszüleik élettörténetét, megélt nehézségeit, később magabiztosabban állhatnak bele a saját küzdelmeikbe.

Miért jó a nagyszülőknek?

Mindannyian tudjuk, hogy milyen sokat tanulhat egymástól nagyszülő és unokája. Míg a mama és papa bölcsessége olyan nézőpontokra világíthatnak rá, amelyek egy fiatalnak nem jutnának eszébe, az unoka lendülete könnyedén magával sodorhatja a nagyszüleit, és új dolgokat tanulhatnak. Ma már a 70 feletti nagymamák is lenyűgöző határozottsággal kezelik az okostelefonokat, és ismerik az Internet nyújtotta lehetőségeket.

Vagyis a szoros kapcsolat a nagyszülők számára is előnyös, nem is akármennyire! A Berlin Aging Study vizsgálata szerint azok a nagyszülők, akik rendszeresen vigyáznak unokáikra, tovább élhetnek, és ebben az az érdekes, hogy a felügyelt gyerekeknek nem kell a saját rokonuknak lennie, a hangsúly a gyereken van.

A lurkókkal való foglalkozás egyrészt arra kényszeríti őket, hogy fizikailag aktívabbak legyenek, másrészt a közös móka segít a stressz levezetésében. Az együtt eltöltött idő hozzájárul az agy fittségének megőrzéséhez, és a rendszeres társas érintkezés javítja a közérzetet. Persze mint mindenben, itt is meg kell szabni az egészséges határokat, mert a túlzásba vitt unokázás pont az ellenkező hatást válthatja ki.

Ó, mamikám, amikor ott szaladgáltunk a hobbin, és Te készítetted a madártejet, gondoltad volna, hogy az több volt mint finomság? A gyerekkorom meghatározó íze!

Kezdőkép: Ekaterina Shakharova/Unsplash

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
A szerkesztő ajánlja