SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alsó tagozattól az időskorig segít a gondolkodás fejlesztésében a homloklebeny-terápia

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-02-10
Szétszórt, figyelmetlen, de akár autista vagy ADHD-s gyerekeknél is hatékony lehet a homloklebeny-terápia. A különböző képességeket fejlesztő speciális mozdulatsorok az agy frontális lebenyét ösztönzik működésre, amely által a gondolkodás rugalmasabbá, rendezettebbé válik.
Alsó tagozattól az időskorig segít a gondolkodás fejlesztésében a homloklebeny-terápia

Képünk illusztráció!

Kisiskolás gyerekek szülei gyakran aggódnak amiatt, hogy gyermekük képtelen a rendszerezésre, nem tudja számon tartani a feladatait és a felszerelését. A tanító is jelzi, hogy nem mennek a szöveges feladatok, és a kicsi figyelme csak egy rövid ideig tartató fenn. Ilyen esetekben jelenthet segítséget a homloklebeny-terápia.

A frontális lebenyt működésre ingerlő terápia – amely jórészt az Alapozó Terápia módszereire és gyakorlataira épül - 7 éves kortól akármeddig hatékony, de elsősorban tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknél szokták alkalmazni. Abban az esetben hatásos, ha a problémát nem részképességzavar, hanem valamilyen figyelemmel kapcsolatos probléma, esetleg ADHD vagy autizmus okozza.

(Olvasd el ezt is: Alapozó Terápia: idegrendszerfejlesztő terápia)


Alulműködő frontális lebeny

Sólyom Brigitta homloklebeny-tréner, a Csodakapu Alapítvány szakmai vezetője elmondta: az ADHD-s és autista gyermekeknél képalkotó eljárásokkal kimutatható a frontális lebeny csökkent működése. Ez okozza náluk a társas kapcsolatok nehézkességét, a figyelemzavart, a rugalmas gondolkodás hiányát vagy olykor az összefüggések megértésének nehézségét. A frontális lebenyt ingerlő speciális mozgásterápia hatására a panaszaik akár néhány héten belül enyhülhetnek.

A foglalkozások 45-90 percesek, egy-egy feladatot ezalatt 10-15 percig ismételnek. A gyakorlatokat minden nap kell otthon is gyakorolni szintén 10-15 percet, anélkül ugyanis a heti egy alkalmas terápia semmit nem ér. Fontos, hogy a mozgással elsajátított készségek megfelelően bevésődjenek ahhoz, hogy egy idő után tanulási helyzetben maguktól aktivizálódjanak.

A homloklebeny-terápia hatására az ADHD-sok az esetek jó részében elkerülhetik a gyógyszeres kezelést, a pedagógusok pedig már néhány hét után pozitív változásokról szoktak beszámolni. A korábban szétszórt, figyelmetlen gyerekek gondolkodása is összeszedettebbé, rugalmasabbá válik, hamarabb felismerik az összefüggéseket, és hatékonyabban tudják alkalmazni a korábban megszerzett ismereteket is az aktuális feladat megoldása során.


Minden életkorban hatékony

Bár a terápiát leggyakrabban a tanulási nehézségekkel küzdő kisiskolásokon alkalmazzák, későbbi életkorokban is hatékony lehet. Kamaszkorban sokszor okoz nehézséget, hogy a középiskolai felvételik pont a legnagyobb hormonális változások idejében történnek. A homloklebeny-terápia – tantárgyi felkészülés kiegészítéseként – sokat segíthet a koncentrációban és a figyelem fenntartásában. Időseknél a gyakorlatok a demencia folyamatát lassítják.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Satyrenko / shutterstock

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

A 21 éves lány két szívtranszplantáción is átesett, harmadik szíve pedig hétfő este feladta a harcot. A lány tudta, hogy csak hónapjai vannak hátra, ezért bakancslistát írt - a halála előtt több álma is valóra vált.
Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

A férfi munka után fáradt, hagyni kell őt enni és pihenni. Akkoriban mindenki így tartotta. Ami pedig a házaséletünket illeti: akkoriban senki sem beszélt arról, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket. Igazából én úgy voltam vele, hogy amikor a férjem kívánta, akkor hagytam magam.
A szerkesztő ajánlja