SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Külön fedél alatt élő házasok: akkor most oldás vagy kötés?

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2021-04-22
"Törvénytelen magányosság", és: "elvonja magát a házastársától" - olvasom egy 1790-ben keletkezett egyházi jegyzőkönyvben. Ebben az időben még kifejezetten bűnnek értelmezték, ha a házaspár egyik tagja elhagyta a közös háztartást, és bár jogi következménnyel nem járt, a közösség megbélyegezte ezt a magatartást. A különélést kifejezetten közösségellenesnek ítélte a kor erkölcse. Manapság a felnőtt lakosság 6%-át különélő házasok alkotják. (KSH adat)
Külön fedél alatt élő házasok: akkor most oldás vagy kötés?

A 6% kisebb részét azok a fiatalok képezik, akik házasságban élnek, de a saját szüleik házában laknak. Ennek a hátterében többnyire az áll, hogy a fiataloknak még nincs önálló lakásuk, közös albérlet fizetése sem áll módjukban, de az induláshoz szeretnék igénybe venni a házasoknak járó kedvezményeket. A külön élés ebben az esetben időleges, mindkét fél a közös lakhatás elérésén munkálkodik.

A külön élő házasok nagyobb részét viszont az olyan párok alkotják, akik gyászon, vagy megterhelő váláson vannak túl, ötven év körüliek, második házasságot kötöttek, és gyermekeik már kirepültek, vagy közel állnak hozzá. Ezt a házas különélést az angolszász kultúrában LAT-ként emlegetik (Living Apart Together), melyet az ötletes magyar nyelv „Látogató házasságként” nevez. Ebben a felállásban a pár általában minden nap találkozik, de mindenképpen hetente többször is, randevúznak a lakásukon kívül, vagy akár együtt töltik az egész napjukat, majd este az egyik fél hazaindul a saját falai közé.

Azt hihetnénk, hogy a szabad döntésen alapuló házas különélést (Kínában átsétáló házasságnak hívják) a felek közötti földrajzi távolság nehézsége hívja életre. A statisztika azonban azt igazolja, hogy az átsétáló házasok lakása nincs messzebb egymástól, mint fél óra, legtöbbször mindössze tíz perc… Milyen szükséglet hívja akkor életre ezt a megoldást?

Idegesítjük egymást? Viselhetetlenül távol áll a kultúránk, az ízlésünk, a pénzköltési szokásaink, a rendhez való viszonyunk? Egy rosszul sikerült előző házasság miatt rettegünk az összeütközésektől? Esetleg sikerült egy biztonságos teret kialakítanunk magunk körül, amiben már nem akarunk osztozni?

Osztozni. A gyerekkel töltött időn, a háztartási munkán, az érdekeken, a pénzen, az időn… A hagyományos házasságban ez magától értetődő elvárás. De nagyon úgy tűnik, hogy a hagyományos házasság elvárásaival szemben ma már aktívan keressük a kisebb elvárásokat támasztó kapcsolati formákat.

A házas különélés nem igazán a megharcolt konfliktusokról szól, melyek azután közösen kimunkált eredményeket hoznak. Ebben az esetben nincs érdekellentét, így nincs konfliktus sem. A LAT nem nyitott házasság, ugyanúgy bizalmon, hűségen és szereteten alapul, mint a "mezei", hagyományos házasság. Intenzív, érzelemmel teli találkozások jellemzik. De mindenkinek elkülönített, saját élettere van, így a közösen töltött időt nem árnyékolja be az „én gyerekem – te gyereked” konfliktus, vagy a nyitva hagyott fogkrémes tubus. A személyes tér, a lelki nyugalom garantált.

Nincsenek közös pénzügyek, így nincsenek pénzügyi viták sem. A gyerekeket, ha van közös gyerek, ilyenkor általában az egyik fél neveli, így gyereknevelési viták sincsenek. Mindenki a saját terében él, és mivel minden emberek közötti vita lényegében határkérdés, itt ez sem merül fel. Mindkét fél megtartja a határait.

A házas különélésre tekinthetünk úgy, mint egyfajta luxusra, amelyben megélhető a házasoknak kijáró közös védőburok érzete, és a „megvan a párom” – nyugodtság érzete, ám hiányzik belőle az egymásért való megküzdés, és a közösen kimunkált értékek megélése.

Nyereség a réven, és veszteség a vámon? Önmegvalósítás a közös áráért?

Engedhetünk a konfliktusmentes élet csábításának?

A "házas" szóba hány ház fér bele?

Nyitókép: Göröntsér Vera / kozterkep.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja