SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Fogyás a Feng shui öt eleme segítségével

Talán Katalin [cikkei] - 2012-06-28
A fogyásnak az öt elemen alapuló elméletében nincs szó a kalória számolásáról, annál inkább a belső energián alapuló felülvizsgálatról. Felül kell vizsgálnunk nézeteinket, céljainkat és megállapítani, mi az az energia, ami gátol abban, hogy megtartsuk súlyunkat.

Mindig is csinosak, fittek és energikusak szeretnénk lenni, de nem csak annak kinézni, hanem valóban olyanokká szeretnénk válni. Amikor keservesen lefogyunk egy kínzó, erős, önfegyelmet feltételező kúrával, és végre belebújunk a több számmal kisebb ruhánkba, magunkra vonva figyelmét a környezetünknek, izgalmasan büszkék vagyunk magunkra. De a kisördög már ott dobol a fejünkben, ott hátul, mi lesz, ha nem tudjuk megtartani, visszajönnek a kilók, talán több is, mint amennyi lement!?

Ilyenkor tegyük fel a kérdést magunknak, miért akarunk fogyni, mi ösztönöz arra, hogy kevesebbet mutasson a mérleg? Meg akarunk felelni környezetünknek, újra akarunk kezdeni valamit, vagy csak egyszerűen jobban akarjuk érezni magunkat, veszélyben az egészségünk?

Ha megtaláljuk az igazi célt, akkor azt tapasztaljuk, hogy könnyebben megy a váltás, mert elménk is velünk lesz, elhiszi, hogy a testünk fogyni fog. De előbb el kell hárítanunk az akadályokat ezen az úton.

A Dilts-piramis (Robert Dilts amerikai pszichológusról elnevezve) az emberi magatartással foglalkozik és ennek megváltoztatásának lehetőségével, ez a nagyon jól felépített piramis magyarázatot adhat, hogy sokan miért nem tudnak lefogyni, illetve miért hízzák azt vissza.


A piramis hat szintje a környezet – viselkedés – stratégiák, képességek – beidegződések – értékek – identitásból  épülnek fel.

Egy-egy szint megnevezésén gondolkodjunk el, mit is jelentenek:
 

  • környezet:  vidéken vagy városban élünk, furcsa a kérdés? Nem, vidéken nem kelt akkora feltűnést egy-egy testesebb férfi, vagy nő, mint a belváros, elegáns környezetében, ugye? A keleti kultúrában a testesebb a vonzó, a nyugatiban a modell alkat az iránymutató, ugye? Tehát, hogy végül is mi a vonzó, azt erősen befolyásolja a környezet, azt akkor itt megállapíthatjuk!?
     
  • viselkedés: ez perdöntő, mert gyermekkorunkban kaptuk meg ezt a viselkedési mintát, utánozzuk a felnőtteket, vagy végrehajtjuk a felnőttek kívánságait, akkor is enni kell, ha nem vagyunk éhesek, mert jön a „mama kedvére, meg jó vagy mindent megettél, meg szép idő lesz, mert elfogyott minden a tányérról”. Arról már nem is beszélek, hogy sokszor a jutalmazás is étel, ha jó leszel, kapsz palacsintát, fagyit, pizzát,…!
     
  • képességek: rendelkezünk azzal a képességgel, hogy egy ideig elsajátítsunk olyan viselkedési formákat, ami képessé tesz arra, hogy vékonyak legyünk, de a mély tudatunkban bevésődött szokások időről időre felborítják ezt, érdemes egy közeli családtagunkkal, bizalmasunkkal kielemezni, hogyan eszünk, milyenek az étkezési szokásaink, nagyon sok információt kapunk majd. Ezt felülvizsgálva újabb segítséget kaphatunk a sikeres fogyáshoz.
     
  • beidegződések: az egyik legnehezebb szint, számtalanszor mondjuk magunknak, hogy családi örökség, hogy a víz is hizlal, hogy lassú az anyagcserém, a mi családunkban 40 felett mindenki túlsúlyos, hogy …., hogy …, ugye tudjuk folytatni? Ezt most át kell állítani, megmutatom, hogy én leszek a családban az, aki 40 felett sem túlsúlyos, hogy mindent ehetek, tartom a súlyom, ellent mondok a családi örökségnek, most megmutatom! Ezeket a gondolatokat kell erősítenünk, tudatosítanunk magunkban. Testünk rövid időn belül reagálni fog rá!
     
  • értékek: soroljuk fel, írjuk fel egymás alá, hogy mit gondolunk értéknek életünkben, elképzelhető,  hogy szerepel, az első háromban,  a család – egészség – munka fogalma? Ehhez a fogalmakhoz csatoljunk egy-egy kérdést melyik az erősebb, a család utáni vágy – vagy az egyedüli lét? Az egészség – vagy a habzsolás, a munka  – vagy maga a pénz a fontos!? Ha ezeket tisztázni tudjuk magunkban, sokkal közelebb visz a sikeres fogyókúrához.
     
  • identitás: a piramis csúcsa ez, s hogy milyen ez, az attól függ, hogy az előző „szintek” hogyan befolyásoltak minket. De gondoljunk arra, ez nem eleve elrendelt állapot, rugalmasan változik, de dolgozni kell rajta! S hogyan lehet? Célokkal! Tűzzünk ki célokat, csak ne teljesíthetetlen álmokat, kis lépésekben, kis célokat és  a sikerélmények jelzőköveivel kirakott úton, már nagyszerű lesz elérni azt az igazi, nagy célt. Egészségesen, fitten tartani magunkat az emberi kor végső határáig!
betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Amit a képernyő elvesz a gyerekedtől, és észre sem veszed

A telefon és a tablet sok családban a leggyorsabb béketeremtő: előkerül étteremben, autóban, várakozás közben, vagy akkor, amikor a szülőnek végre két szabad percre lenne szüksége. Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató szerint éppen ez a látszólag ártatlan szokás veheti el a gyerekektől azt, amiből az idegrendszerük, az önbizalmuk és a kapcsolati képességük épül.

Hogyan fegyelmezzünk szeretettel? – Válaszkereső Pécsi Rita neveléskutatóval

Szeretettel fegyelmezni nem ridegséget jelent, és a határok sem a gyerek ellen vannak. Pécsi Rita neveléskutató szerint a gyerek akkor érzi magát biztonságban, ha a szülő nem tűnik el mellőle a "baráti" szerep mögé, hanem nyugodt, következetes vezetést ad neki.

Képernyő vagy kaland? Így találjuk meg az egyensúlyt a gyerekek digitális és offline világa között

A digitális világban élünk, de a gyerekkor varázsa továbbra is a képernyőkön kívül történik. Hogyan találhatjuk meg az egészséges egyensúlyt szülőként anélkül, hogy démonizálnánk az okoseszközöket? Mutatunk néhány bevált, gyakorlatias tippet, és elmeséljük, hogyan segíthet a közös játék akár a legnehezebb helyzetekben is.

„Csak pár évre maradok otthon” - sok anya csak 15 év múlva jön rá, mit veszített el

Sok negyvenes anya ma azzal szembesül, hogy éveken át otthon tartotta a családot, nevelte a gyerekeket, intézte a láthatatlan feladatokat, most pedig, amikor visszatérne a munka világába, úgy érzi: a "csak pár év szünet" valójában egész karriereket sodort félre.

Egy szétszórt anyuka 3 szabálya, melyek révén a kacatok 90 százalékától megszabadult

A rendetlenség nemcsak a lakásban foglal helyet, hanem a fejünkben is. Egy édesanya most megmutatta, hogyan sikerült három gondolatváltással megszabadulnia a felesleges holmik 90 százalékától - és közben visszaszereznie a nyugalmát. Ezek egyszerű, bárki számára bevethető gondolatváltások.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja