SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogaink Egészségéért

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-09-17
Reklámokban, szórólapokon sok információt találhatunk a helyes fogmosási technikáról, milyen fogkrémet és fogkefét használjunk, amitől mosolyunk fehéren csillogó lesz.
Nem elég azonban csupán erre hagyatkoznunk, életmódunk, étkezési szokásaink, életkorunk is befolyásolják a fogaink egészségét.
Fogaink Egészségéért

 

Ha hideg, meleg, savas vagy édes ételek, italok fogyasztásakor éles fájdalmat érzünk, akkor érzékenyek a fogaink. Az igaz, hogy remek fogkrémek vannak, amelyek  folyamatos használat után megszüntetik a fájdalmat, de ez egy figyelmeztető jelzés, hogy fel kell keresnünk fogorvosunkat, aki felméri fogaink állapotát.

Az érzékenység két ok miatt alakulhat ki. Az egyik az ínyünk visszahúzódása, szabadon hagyva a fognyakat, amely érzékenyebb. A másik esetben pedig a zománc kopott  meg a fogainkon, és szabaddá vált az ún. dentin.

A fogíny visszahúzódását okozhatja fogkő, amely a fogakat borító plakkból, foglepedékből alakul ki. Nemcsak a természetes fogakon alakulhat ki, hanem a protéziseken,  fogpótláson is. Ha nem mostunk fogat, vagy nem a megfelelő módon, akkor a plakk elmeszesedik és rárakódik a fogaink tövére. A fogkő egyre feljebb terjeszkedve lenyomja  a fogínyt, ezért fogaink  meglazulhatnak, egy idő után ki is esnek. A fogkőben rengeteg baktérium található, mely károsíthatja a fogakat és kellemetlen szájszagot  eredményezhet. A baktériumok rárakódhatnak a nyelvünkre lepedéket képezve ott is, továbbá gyulladást okozhatnak a szervezetben, ha továbbjutnak a szájüregből. A fogkő kezelése  csak fogorvos által műszeresen lehetséges, viszont gyorsan egyszeri alkalommal megszabadíthat orvosunk tőle. A kezelés után az íny elfoglalja régi helyét, erősítve ismét a fogainkat.

Ha az érzékenységet a fogzománc kopása idézte elő, felül kell vizsgálnunk étkezési szokásainkat. Kerülni kell az olyan ételeket, amelyek saveróziót okoznak. A szénsavas italokat  csak szívószállal igyuk, ha gyümölcsöt eszünk, ne rágjuk sokáig. A fogmosással várni kell legalább egy órát, ha savas ételeket, vagy italt fogyasztunk, mert ekkor a  legpuhább a fogzománc. Válasszunk alacsony dörzsölő hatású fogkrémet - orvosunk biztosan tud ajánlani megfelelő típusút, ha nem tudunk dönteni.

Naponta legalább kétszer mossunk fogat, reggel, amikor munkába megyünk és este, lefekvés előtt. Ha csak erre a két alkalomra van lehetőségünk, használjunk szájvizet. Ezekben a termékekben gyulladáscsökkentő  és foglepedék képződését gátló anyagok vannak.  A fogselyem használatával a fogak közötti réseket is meg tudjuk tisztítani,  ahova a fogkefe nem ér el.

A fogágybetegség kialakulásának fő rizikótényezői a dohányzás, terhesség, cukorbetegség, stressz okozta helytelen táplálkozás.

Sokszor hallottuk már, hogy az első fogak megjelenésekor fordítsunk figyelmet a fogszuvasodás megelőzésére kisbabáinknál is. Kaphatóak a korosztálynak megfelelő  csökkentett fluortartalmú fogkrémek és kicsi fejű, lekerekített fogkefék is. Az elhasználódott fogkefét legalább 2-3 havonként, fertőző betegség után azonnal ajánlatos kicserélni. Ne adjunk cukros teát és gyümölcslevet a cumisüvegben, vagy ivópohárban, ha a gyermekünk nyugtatásra vágyik. Nem  az íztől nyugszik meg ha elalvás előtt cumizik, vagy cumisüveget kér, hanem a szopizástól.
Sajnos elég kevés szó esik arról, hogy gyakran a szülők adják át a fogszuvasodást okozó baktériumokat gyermekeiknek azáltal, hogy lenyalják a kicsik kanalát, vagy a  földre leesett cumit így próbálják gyorsan letisztítani.

A gyermekkorban, serdülőkorban kedvelt cukros ételek fogyasztása megnöveli a fogak romlását. A közhiedelemmel ellentétben nem a mennyiség, hanem az időpont a  döntő. Ha két főétkezés között nassolunk édességet, az rárakódik a fogainkra és megnő a fogszuvasodás veszélye, mert étkezés után a fogzománc védtelenebb. A  szakemberek gyümölcsöt, zöldséget, joghurtot ajánlanak a cukortartalmú ételek, italok helyett.

Felnőttkorban a nőknél fokozottabban kell ügyelni a szájhigiéniára a terhesség esetén. A folyamatos ellenőrzés nemcsak a terhesség és a szoptatás alatt létrejövő  fogszuvasodást és ínygyulladást előzi meg, hanem a csecsemőket is védi. Az utóbbi időben egyre több adat bizonyítja, hogy a kis súlyú koraszülöttek esetében gyakoribb az  előfordulása annak, hogy az anya kezeletlen fogágybetegségben szenved.

Idős korban a legtöbb problémát a fogpótlások, protézisek elhanyagolása jelenti. A protézis alatti szájnyálkahártya elfertőződhet, ezért nagyon fontos a fél évenkénti fogorvosi  ellenőrzés. Szájszárazságot okozhat ebben a korban a gyógyszerek szedése, hormonális változások, vagy nyálképzés zavaraival járó betegségek.
A Xerostomia komoly probléma, a nyál fontos antibakteriális hiánya miatt a fogíny nagyon hamar megbetegszik. Ez továbbterjed a még meglévő fogakra, amelyeket nagyon  hamar el lehet így veszíteni és ezután az egész szervezet egészségi állapota is leromlik.
Szájszárazságot leggyakrabban a gyógyszerek okoznak. Sajnos ebben az esetben a kiváltó okot nagyon nehéz megszüntetni. Megoldás  lehet olyan szájszárazság elleni készítmény, szájvíz vagy fogkrém, ami antibakteriális enzimeket tartalmaz, ezáltal erősíti a nyál természetes védekező rendszerét.

De a legfontosabb: ne várjuk meg, amíg fájdalmat érzünk, vagy fogmosáskor fogínyvérzést tapasztalunk, hanem 6 hónaponként kérjünk időpontot fogorvosunktól.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Május utolsó vasárnapján vidám gyerekzsivajjal és kacagással telik meg az ország: ez a nap a gyerekekről szól. Érdemes ellátogatni valamelyik családi rendezvényre - mutatjuk gyereknapi programajánlónkat, melyben ingyenes eseményeket gyűjtöttünk össze. Gyűjteményünk a teljesség igénye nélkül készült, hisz országszerte megszámlálhatatlan helyen tartanak gyereknapi rendezvényt: ha nem találsz hozzád közel esőt a listán, nézz szét a hozzád közel eső városok, települések programajánlói között is!
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
Ha ilyen kolbászt vettél, ne fogyaszd el!

Ha ilyen kolbászt vettél, ne fogyaszd el!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!
A szerkesztő ajánlja