SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Családinet [cikkei] - 2025-02-04
Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

Annak érdekében, hogy az érintettek időben elkezdhessék a terápiát, már a kellemetlen panaszok megjelenése előtt ajánlott allergiavizsgálatra menni, így időben kiderül, pontosan mi áll az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetek hátterében. A szezonális allergiás nátha tünetei akár már februárban jelentkezhetnek, hiszen a korai allergiaszezon a mogyoró virágzásával veszi kezdetét Magyarországon.

Az állandó vizes orrfolyást, tüsszögést, szem- és orrviszketést, valamint az orrdugulást allergia is okozhatja, így két-három hétig tartó panaszok esetén ajánlott mielőbb fül-orr-gégészeti vizsgálatra menni különösen abban az esetben, ha a tünetek már az előző év hasonló időszakában is előfordultak. Ilyenkor elsőként a baktérium- és vírusfertőzés lehetőségét zárják ki, majd sor kerül a bőrön végzett prick-tesztre.

„Ennek során gyárilag tisztított allergéneket viszünk fel az alkar bőrére és azokat egy apró tűvel megkarcoljuk. Amennyiben 15-20 perccel később a bőrkarcolás helyén csalángöb jellegű kiütés jelenik meg piros udvarral körülvéve, az pozitív reakciót jelent az adott allergénre.  Ezt a klinikai tünetekkel összevetve állapítható meg az allergia ténye” – mondja dr. Kraxner Helga.

dr. Kraxner Helga

A Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa kiemeli: bizonyos állapotok esetében – erős tünetek, asztmatikus panaszok, egyes gyógyszerek szedése, várandósság – a bőrtesztet nem szabad elvégezni, vagy nem lesz az eredmény értékelhető. Ilyenkor vérvétel útján tudják meghatározni az allergéneket.

Az allergiás betegek gyógyszeres kezelését a várható szezon előtt egy-két héttel már el kell kezdeni. A tüneti szerek folyamatos használatával tompíthatók leghatékonyabban a panaszok, melyek a fentieken kívül kiegészülhetnek még fül- vagy torokviszketéssel, valamint az arcüreggyulladástól eltérően nem járnak fájdalommal, szaglásvesztéssel, arcduzzanattal. A terápia alapját az antihisztaminok (tabletták, orrspray-k és szemcseppek) és a lokális szteroid orrsprayk jelentik, utóbbiak helyileg gátolják a gyulladást.  Érdemes emellett sós orrmosó folyadékot is használni, amely eltávolítja az orrnyálkahártyáról az irritáns anyagokat és a polleneket – javasolja a szakember.

Az allergia oki kezelésében az allergénspecifikus immunterápia nyújthat segítséget, amely azonban csak az orvos és a beteg együttműködésében, szoros kontroll mellett alkalmazható, minimum három szezonon keresztül, a javulás pedig fokozatosan alakul ki – mondja a szakértő.

A hatékony terápia kialakítása mellett életmódbeli változásokkal is javítható az allergiás betegek élete: gyakori hajmosás, ruha- és ágyneműcsere, légtisztító, pollenszűrős szúnyogháló is segíthet a tünetek enyhítésében.

Fotók: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja