SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A fogágybetegség növeli bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát

Családinet [cikkei] - 2019-03-20
A felnőtt magyar lakosság legalább 50 százaléka érintett valamilyen súlyosságú fogágybetegségben, amely során nem csak a fogat rögzítő szövetek károsodnak, hanem a véráramba jutó baktériumok a test más, szájüregtől távoli részeiben is okozhatnak elváltozásokat. Ennek következtében a fogágybetegség növeli a szívinfarktus, az agyvérzés kockázatát, de mintegy nyolcszorosára emeli a koraszülés esélyét is, emellett a cukorbetegséget is negatívan befolyásolja - hívta fel a figyelmet Dr. Bartha Károly. A Konzerváló Fogászati Klinika igazgatóhelyettese hangsúlyozta, már ínygyulladás esetén - amikor vérzik, duzzadt az íny - vagy fogkő kialakulásakor szakemberhez kell fordulni.

Általános egészségünk védelme szempontjából is fontos a száj egészségének megóvása, hiszen a szájüregben lévő gyulladás az egész szervezetre kihat. A nem megfelelő szájhigiéné következtében a felnőtt magyar lakosság mintegy 50 százaléka érintett valamilyen súlyosságú fogágybetegségben.

Előrehaladottabb stádiumban ez kétszeresére növeli a szívinfarktus, az agyvérzés kockázatát, mivel a szájban kialakult gyulladás következtében az erekben is elváltozások jönnek létre. A fogágybetegségben szenvedőknél kétszer nagyobb eséllyel alakul ki Alzheimer-kór, illetve a cukorbetegek állapotát is kedvezőtlenül befolyásolja – figyelmeztet Dr. Bartha Károly. A nem kontrollált cukorbetegség háromszorosára növeli a fogágybetegség kialakulásának esélyét, amely viszont negatív hatással van a vércukorszint szabályozására – magyarázza a szakember. Hozzátette: ők akár tíz évvel korábban veszíthetik el fogaikat, mint az átlag. Terhesség alatt a közönséges ínygyulladáshoz képest csekély mennyiségű lepedék mellett is súlyosabb ínygyulladás alakulhat ki, ami a második és harmadik trimeszter között a legsúlyosabb. A várandós anya fogágybetegsége mintegy nyolcszorosára növeli a koraszülés, az alacsony születési súly esélyét – hívta fel a figyelmet a Dr. Bartha Károly.


Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A fogszuvasodás és a fogínygyulladás Magyarországon népbetegségnek számít – hangsúlyozza az igazgatóhelyettes, hozzátéve, hogy mindkettő megelőzhető, illetve visszafordítható lenne helyes fogmosási technikával és a rendszeres, legalább félévenkénti fogászati kontrollal.

Mind a fogszuvasodást, mind a fogágy megbetegedését a nem megfelelő szájhigiénia miatt kialakuló lepedék okozza. A fogszuvasodás esetén a lepedék az íny felett található, amiben elsősorban savtermelő baktériumok találhatóak. Az ínybetegségeket az ínyszélnél lévő ínybarázdában elszaporodó, fogszuvasodást okozóktól eltérő baktériumok okozzák. Nem megfelelő fogmosás mellett gyakorlatilag minden egészséges emberben kialakulhat ínygyulladás, amely a fogágybetegség előfutára.
A fogszuvasodás kialakulását helytelen táplálkozási szokások, például a nassolás vagy a cukros italok fogyasztása is jelentősen elősegítik. A folyamatos nassolás hatására ugyanis a szájban tartósan olyan savas közeg alakul ki, ami károsítja a fogfelszínt, vagyis kioldódnak az ásványok, a zománc regenerálódására pedig így lényegesen kevesebb idő áll rendelkezésre – ad magyarázatot a szakember.

Dr. Bartha Károly hangsúlyozza: a rendszeres fogászati szűrővizsgálat nemcsak a szájüregi megbetegedések – beleértve a szájüregi rákot is – időben történő felismerése miatt fontos, hanem általános megbetegedések, mint például a cukorbetegségre vagy vérszegénységre utaló jelek is felismerhetőek lehetnek. A Konzerváló Fogászati Klinika igazgatóhelyettese azt tanácsolja, hogy mindenképpen rendszeresen keressék fel a fogászati rendelést, ne várják meg, míg a fájdalom jelentkezik. Ezzel szemben a magyar lakosság fele csak fájdalom esetén fordul fogorvoshoz.

Nagyon fontos a helyes fogmosási technika, amit otthon mi magunk is ellenőrizhetünk úgynevezett plakkfestő tablettákkal. Az ezekben található ártalmatlan festékanyag reakcióba lép a fogmosás után a fogak felszínén maradt lepedékkel, így a megszínezett területek megmutatják a problémás részeket, ahol a fogmosás nem eléggé hatékony.

Dr. Bartha Károly arra figyelmeztet, hogy a fogkefe vízszintes húzogatása – főleg ha közben erősen nyomjuk a fogkefét – a fognyak kopását okozhatja. Kis fejű és puha fogkefe használata javasolt, amit  háromhavonta ajánlott cserélni – mondja a szakember. Zárt fogsorban a fogközök területe a fogkefével nem érhető el, az ott lévő lepedék csak fogselyemmel, illetve fogköztisztítóval  távolítható el. A szájvíz használata nem helyettesíti a fogmosást, mivel a lepedék csak mechanikusan, dörzsöléssel távolítható el – hangsúlyozta az igazgatóhelyettes. Fontos tudni, hogy étkezés után nem tanácsos azonnal fogat mosni, csak leghamarabb fél óra elteltével, időt kell hagyni ugyanis arra, hogy a táplálékból a szájban keletkezett savak miatt felpuhult fogzománcba a nyálból visszaépüljenek a kioldódott ásványi anyagok.

Kiemelte, hogy 40 éves kor alatt a fogszuvasodás, felette a fogágybetegség okozza a fogak elvesztését. A fogágybetegek 80 százaléka szakszerűen végzett fogmosással és rendszeres szűréssel elkerülhetné, vagy legalábbis olyan mértékben lelassíthatná ezt a folyamatot, hogy még 80 évesen is lenne saját foga. Azonban ha már kialakult valamilyen fogágybetegség, akkor minél előbb meg kell kezdeni annak kezelését. Az enyhe formákat fogorvosunkkal, a súlyosabb eseteket parodontológiai szakrendelőben célszerű kezeltetni.

Bódi Bernadett
 

Forrás: semmelweis.hu
Kiemelt kép: klimkin / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja