SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vénás trombózis - több típusa ismert

Családinet [cikkei] - 2018-01-15
A trombózisokat két nagy csoportba soroljuk: léteznek artériás és vénás trombózisok. Természetesen ezeken belül is vannak alcsoportok, és prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája a vénákban kialakult vérrögökről és kezelésükről beszélt.
Vénás trombózis - több típusa ismert

A vénás trombózis kialakulása

A véralvadás igen fontos szerepet tölt be, hiszen sérülés esetén ezáltal elkerülhető a nagyobb vérvesztés.
A folyamat célja röviden egy oldhatatlan fibrinháló képzése, melyhez különböző véralvadási faktorok, enzimek is szükségesek. Ezek ún. véralvadási kaszkád-aktiváláson mennek keresztül, melynek során a folyamatban részt vevő anyagok vízesésszerűen aktiválják az utánuk következőket. Ennek végén a protrombinból trombin nevű enzim képződik, ami az oldható fibrinogént oldhatatlan fibrinné alakítja. A fibrin utána lerakódik az ér belsejében, majd egyfajta dugót képez a sérülés helyén. Ez a dugó a vérrög, azaz a thrombus. Természetesen ez előbb-utóbb lebomlik, melyet a plazmin nevű fehérje végez.
Amennyiben a folyamat zavart szenved, úgy a vérrögképződés fokozottá válik, így könnyebben alakul ki trombózis, akár sérülés nélkül is.


A vénás trombózisok fajtái

Míg pl. a szívinfarktus és a stroke az artériás trombózishoz tartoznak, úgy a vénás trombózisnak is több fajtái vannak.


Felületes trombózis

A vénák futhatnak felületesen, a bőr alatt, valamint mélyen, az izmok közt, a csontok közelében. Amennyiben a felületi vénákban alakul ki vérrög, az egy önmagában veszélytelen állapotot, ún. tromboflebitis-t eredményez, melynek tünetei igen hasonlóak lehetnek a mélyvénás trombózishoz. Ekkor bizonyos tényezők miatt – pl. visszeresség, gyulladás, bőrbetegség- thrombus keletkezik az érben, így az elzáródást okoz, mely fájdalomban, bőrpírben és meleg tapintásban mutatkozik meg. Ezek mellett jellemző még az adott területen lévő csomó kitapintása is. Terápiája gyulladásgátlásból és a keringés fokozásából áll (pl. mozgás, kompressziós terápia). Fontos tudni, hogy az állapot olykor mélyvénás trombózist is eredményezhet, így a megfelelő kezelés kulcsfontosságú!(Ráadásul igen könnyű is összekeverni a DVT-vel).

Több formája ismert:

  • a tágult visszerek gyulladása 
  • a szepszis talaján kialakuló tromboflebitis
  • a vándorló tromboflebitis
  • katéter flebitis
  • és az ismeretlen eredetű Mondor betegség


Mélyvénás trombózis

Életveszélyes állapot, hiszen a mélyen fekvő vénákban kialakult vérrög alkalmilag leszakadhat és a véráramlással a tüdőbe kerülhet és tüdőembóliát okozhat (kis erek elzáródása esetén szinte észrevehetetlen, míg egy nagyér elzáródása azonnali halált okozhat).
A mélyvénás trombózis elsősorban az alsó végtag vénáit érinti, ám előfordulhat a felső végtagok esetén is. Tünetei közt az adott végtag fájdalma, livid elszíneződése és ödémája a leggyakoribb, ám előfordulhat tünetek nélküli, ún. néma trombózis is. Igen veszélyes állapot, és akinél egyszer már kialakult, sokkal nagyobb eséllyel lép fel nála újra, ezért fontos a megfelelő prevenció (antikoaguláns terápia, rendszeres mozgás, bő folyadékfogyasztás).


Belső szervek vénás trombózisa

Sajnos bármely belső szervünknél kialakulhat trombózis, mely azonnali kórházi ellátást igényel! Az egyik legismertebb a méhlepény trombózisa, mely vetéléshez, koraszüléshez is vezethet, ugyanis ekkor a magzat nem jut elegendő tápanyaghoz. Éppen ezért érdemes habituális, többszöri vetélés, illetve halvaszületés esetén erre is gondolni és vizsgálatokat végeztetni esetleges trombofília irányába. (Erre akkor is szükség van, ha fiatal korban, szokatlan helyen keletkezett vérrög) - mondja és prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
További súlyos állapotokat eredményezhet a beleket ellátó (véna mesenterica)-, az agyban lévő sinusok, a vesevénák, a máj kapuvéna stb. trombózisai. Ezek azonnali szakintézeti ellátást igényelnek.


Agyembólia

Az agyembólia hátterében gyakran pitvarfibrilláció áll, mely jelentősen megnöveli a vénás trombózis esélyét. A pitvarokban lévő „remegés” ugyanis elősegíti a thrombus képződést a pitvarok falán, és ha az alvadék embólussá válik, akkor az elsősorban az agyba kerül (anatómiai okok miatt), és ott súlyos vérellátási zavart idéz elő. Attól függően, milyen területet és milyen mértékben zárt el a vérrög, a tünetek lehetnek átmenetiek és csekélyek, valamint igen súlyosak is. Éppen ezért fontos pitvarfibrilláció esetén a megfelelő profilaxis terápia, mely elsősorban véralvadásgátló kezelést foglal magában.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: geralt / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

Viszket vagy ég a szeme, amikor kontaktlencsét visel? Számos oka lehet annak, hogy kontaktlencse-viseléssel összefüggő kellemetlenségeket tapasztal. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével összeszedtük a probléma hátterében álló lehetséges okokat, illetve tippeket is adunk a panaszok enyhítésére.
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
A szerkesztő ajánlja