SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért kell D-vitamint pótolni 0-3 éves kor között?

- 2017-11-07
Gyermekkorban, különösen a 0-3 éves korosztályban, hiszen köztudott, hogy a csontok egészséges fejlődéséhez optimális kálcium és D-vitamin bevitelre van szükség. A legújabb szakmai ajánlás alapján az első 1000 napban történő optimális tápanyagösszetétel, ásványi anyag és vitaminbevitel minden szempontból kulcsfontosságú a későbbi egészség szempontjából, tehát a szülők szerepe és felelőssége ezen időszakban óriási.
Miért kell D-vitamint pótolni 0-3 éves kor között?

A D-vitamin azon kívül, hogy pozitív hatással van a csont anyagcserére, bizonyítottan immunerősítő és tumorellenes hatású is. A szervezet számára nélkülözhetetlen vitaminként és endokrin hormonként funkcionál, receptora szinte minden sejtünkben megtalálható és a génreguláció egyik fontos szereplője.

A jelenlegi konszenzus szerint minden csecsemő 2 hetes kortól egy éves korig napi 1 csepp Vigantolt kap, mely 500 NE D-vitaminnak felel meg.

Ahogy az alábbi ábra is mutatja a kisgyermekek D-vitamin szükséglete hétszer magasabb a felnőttekéhez viszonyítva.

Ezt a szükségletet kizárólag táplálékkal és napoztatással nem lehet fedezni, tekintettel arra, hogy az anyatej és a tehéntej D-vitamin tartalma is minimális, valamint magas faktorszámú fényvédő krémeket alkalmaznak.

Számos klinikai vizsgálat alátámasztotta, hogy a szoptató édesanyák nagy hányada már eleve D-vitamin hiányos, ezért tekintettel arra, hogy a zsírban oldódó D-vitamin átjut az anyatejjel, minden szoptató nőnek napi 2000-4000 NE pótlást javasolnak.

Tápszeres csecsemőknél a tápszert dúsítják D-vitaminnal (10 ug=400NE). 12 hónapos kor felett tehéntej helyett Junior italok fogyasztását javasolják, melyek szintén D-vitaminnal dúsítottak. A fentiek alapján úgy gondolnánk, hogy gyermekeink D-vitamin ellátottsága minden igénynek megfelel, mégis egy 2015-ben történt magyar felmérés alapján – hazánkban az 1-3 éves korosztály D-vitamin ellátottsága 65%-ban elégtelennek minősült:  a 0-6 hónapos csecsemők 87%-a, a 12-24 hónaposak 46 százaléka, míg a 25-36 hónaposak csupán 40%-a kapott az ajánlás szerint D-vitamint.

Hogyan lehet ez? Tulajdonképpen miért a kisded korosztály a legveszélyeztetettebb a D-vitaminhiány szempontjából?

D-vitaminhiány következtében a csontban lecsökken a kálcium tartalom, ezáltal csontvesztés jön létre. Tartósan fennálló D-vitaminhiány esetén jellegzetes csonteltérések alakulnak ki, a csont szerkezete megváltozik, ún. csontmineralizációs zavarok jönnek létre, melyek fizikális vizsgálattal és röntgen képalkotással is jól észlelhetők, ez a kórkép a rettegett angolkór, más néven rachitis. A rendszeres D-vitaminpótlás eredményeként manapság Magyarországon és a fejlett országokban az angolkór igen ritka kórképpé vált, de elszórtan sajnos még találkozunk vele.
 

Rachitis (angolkór)

Az angolkór jellegzetes gyermekkori kórkép melyben a csonteltérésekhez súlyos D-vitamin hiány is társul.

Klinikai csonttünetek: a hosszú csöves csontok elgörbülnek (O-láb), a koponya ellaposodik, a nagykutacs tátongó, a nagykutacs 18 hónapos korig nem záródik, megkésett fogzás, a csont- és porchatárokon a csontvégek megvastagodnak (rachitises karperec, rachitises “olvasó” a bordák porchatárán), megkésett mozgásfejlődés. Ezek a gyermekek alacsony növésűek maradnak, csontjaik életük végéig deformáltak lesznek, gerincük elgörbül, gyakran orthopédiai beavatkozásra szorulnak.

Kialakulásához a csontok gyors növekedési üteme is szükséges, tehát a tünetek a gyors hossznövekedés stádiumában dominálnak.
 

Hogyan történjen a helyes D-vitamin pótlás?

A jelenlegi konszenzus alapján csecsemőkorban napi 1 csepp Vigantol, 1-3 éves korban szezonálisan ősztől tavaszig napi 2 csepp Vigantol vagy napi 1000 NE Fresenius D3 vitamin tabletta adása javasolt.

Azonban, ha a gyermeket a nyári hónapokban nem éri rendszeres minimum 15 perces napsütés vagy krónikus megbetegedés miatt rizikócsoportba sorolható folyamatos, esetenként magasabb dózisú pótlást igényel. Koraszülötteknél mindig fokozott D-vitamin hiánnyal kell számolni, ezért koraszülöttség esetén egy éves korig napi 2 csepp Vigantol (napi 1000 NE) adása indokolt.

Fontos, hogy a Vigantol cseppet közvetlenül a csecsemő szájába vagy nyelvére cseppentve, esetleg egy kiskanálnyi anyatejre vagy főzelékre cseppentve adja be.

Üres kiskanálra, cumira, cumisüvegre, mellbimbóra történő cseppentés nem jó megoldás, mert így a D-vitamin pontos felszívódási mennyisége kérdéses, hatékonysága pedig csökken.

A nemzetközileg elfogadott jelenlegi konszenzus alapján csecsemőknek maximum napi 1000 NE, 1-3 év közötti kisdedeknek napi maximum 2000 NE D-vitamin adható.

D-vitamin túladagolással nagyon ritkán találkozunk, de gyanú esetén az alábbi klinikai tünetek jellemzőek: étvágytalanság, a súlygyarapodás leállása, vontatott súlyfejlődés, hányás, hasi panaszok, székrekedés. Túladagolás gyanúja esetén mindenképp a szérum D-vitamin szint, valamint a vizelet kálcium szint meghatározása indokolt!

A túladagolás elkerülése végett figyeljünk arra, hogy a tápszerek és a Junior italok már D-vitaminnal dúsítottak, így amennyiben a gyermek akár tápszerből, akár Junior italból elfogyasztja a napi D-vitamin szükségletének megfelelő menyiséget (10 ug D-vitamin=400 NE) a pótlást mellőzhetjük.

Mindig figyeljen arra, hogy a napi össz. D-vitamin  bevitel ne haladja meg az ajánlott napi maximumot!

A cikk segíti az online betegfelvilágosítást, a hiteles, szakmailag megalapozott információszerzést, azonban nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot.

Több, hasonló cikket is találsz a https://www.gyogyhirek.hu oldalon.

Felhasznált irodalom:
elso1000nap.hu

Takács és mtsai. Második magyarországi konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében. Magyar Orvos, Szupplementum, 2014/1:5-26.
0-3 éves csecsemők, kisdedek és a szoptatós anyák táplálkozási felmérése, TNS Hoffmann – MDOSZ – Nutricomp, 2015

Forrás: GyógyHírek

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja