SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Fogápolás várandósság alatt

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-07
A gyakorlott anyukák már tudják, mennyire megviseli a várandósság a szervezetet- főként a fogakat. Ezért igyekezni már várandósság előtt ügyelni a fogak épségére.

A fejlődő magzatnak rengeteg vitaminra és ásványi anyagra van szüksége ahhoz, hogy minden apró szerve normálisan fejlődjön. Ide tartozik a csontozat is, mely rengeteg kalciumot igényel. A szükséges tápanyagok az édesanya szervezetéből kerülnek elvonásra, s ez nem megfelelő vitamin ellátottság esetén a fogak rovására mehet.

A fogak ellenőrzése

A megváltozott hormonrendszer miatt előfordulhatnak ínyproblémák, nem megfelelő vitamin ellátottság esetén pedig fogszuvasodás. Nem csak a kellemetlenségek megelőzése miatt, de a baba egészségéért is fontos ügyelni a fogak épségére. Ha tehetjük, érdemes már a várandósság előtt ellátogatni a fogorvoshoz, és elvégeztetni a szükséges beavatkozásokat, hiszen a babavárás időszakában számtalan gyógyszer nem alkalmazható.

Fogászati kezelések a várandósság idején

Amennyiben egy nő gyermeket vár, azt mindenképpen közölni kell a fogorvossal. Ha a terhesség még nem biztos, akkor is jobb az elővigyázatosság. Egy gyógyszerek és kezelések melyeket a fogászaton alkalmazhatnak, nem hatnak kedvezően a magzatra, így ennek megfelelően más módszert kell alkalmazni. Éppen emiatt, ha tervezett terhességről van szó, már a gyermekvállalás előtt érdemes teljes vizsgálatot kérni.



Az első és második trimeszterben mindenképpen igyekezni kell a gyógyszeres kezeléseket elkerülni, hiszen ebben az időszakban fejlődnek ki a magzat legfontosabb szervei. Ha lehetséges, akkor legjobb a szülést követő időszakra időzíteni az édesanya kezelését.

Mindenképpen meg kell említeni más gyógyszerek szedését, illetve a kezelőorvos előírásait, így a fogorvos ennek megfelelően alakíthatja ki a kezelés módját. Annak ellenére, hogy a várandósság idején fokozottabban kell ügyelni a kezelésekre, mindenképpen be kell iktatni a fogászati ellenőrzést, hiszen egy komolyabb fogprobléma nem csak a kismamának, de a magzatnak is árthat.

Fogápolás

A várandósság kilenc hónapja során jobban kell ügyelni a fogak ápolására. Mivel a fejlődő magzat számtalan vitamint von el az édesanya szervezetéből, előfordulhatnak fog- és ínyproblémák. Célszerű minden étkezés után fogat mosni, vagy ha erre nincs lehetőség (pl. vendégségben, étteremben), akkor legalább egy gyors szájvizes öblögetést végezni. Használjunk megfelelő, puha fogkefét, és lehetőleg olyan fogkrémet, mely nem csak a fogakat tisztítja, de az ínyt is megóvja (pl. gyógynövényes fogkrém).

A várandósság első időszakában előfordulhat egyes ízek, illatok miatt émelygés. Ha nem bírjuk az eddig használt fogkrémet, váltsunk más ízesítésre. A fogszuvasodás elkerülésének érdekében érdemes elkerülni a cukros ételeket, italokat. Főként a süteményeket, csokoládékat mellőzzük, helyette fogyassunk gyümölcsöt. Ezzel nem csak a fogakat óvhatjuk meg, de több vitamint is biztosíthatunk a fejlődő magzatnak.

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Kalkulátorok kismamáknak és szülőknek

Terhességi, ovulációs, BMI és babaméret kalkulátorok egy helyen. Néhány adat megadásával azonnal megkapod a választ.

"Ez társadalmilag káros és veszélyes" - Dr. Novák Hunor nyíltan szembemegy politikus rokonai oltásellenes nézeteivel

Sokan ismeritek és olvastátok nálunk is Dr. Novák Hunor cikkeit, aki most egy rendkívül nehéz és személyes témában szólalt meg. Nyílt levélben határolódott el testvére, Novák Előd és sógornője, Dúró Dóra oltásokkal kapcsolatos, általa tudománytalannak és veszélyesnek tartott tevékenységétől.

Mobilon küldött, szexi üzenetek - Buktatók, példák, tanácsok

A mobilüzenetben a leírt szavakon túl a legmélyebb belső állapotunk és vágyaink is észrevétlenül átsugároznak. Hogyan válhat a tudatos üzenetküldés az intim közelség és a szexuális vágy valódi táplálójává, elkerülve a kapkodásból és a mesterkéltségből fakadó párkapcsolati csapdákat?

12 étel, amit SOHA ne adj a babának (tiltólista 1 éves kor alatt)

1 éves kor alatt a babának szigorúan tilos mézet, hozzáadott sót és cukrot, tehéntejet (italként), nyers húsokat és tojást, valamint fulladásveszélyes ételeket (egész dió, szőlő, popcorn) adni.

Gyerek hiszti kezelése: okok, megelőzés és bevált megoldások szülőknek

Miért hisztizik a gyerek, és mit tehetsz szülőként? Okok, életkori sajátosságok, megelőzés, bevált módszerek és figyelmeztető jelek egy helyen.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja