SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Családtervezés Billings-módszerrel

Családinet [cikkei] - 2004-04-23
A természetes családtervezés, akár a nem kívánt terhesség elkerüléséről, akár a legtermékenyebb napok meghatározásáról van szó, akkor a legbiztonságosabb és a leghatékonyabb, ha az úgynevezett Billings-módszert, az ébredési hőmérséklet mérését és a méh-nyakcsatorna (cervix) nyákjának megfigyelését együtt alkalmazzuk.

Pontos magyarázat

A petefészekben több százezer a különböző fejlődési fokon lévő tüszők száma: ezek közül minden hónapban egy érik és reped meg. A tüszőrepedés után az érett petesejt a petevezetékbe kerül. A megtermékenyítés rendszerint a petevezeték legtágabb részében történik. A két havivérzés első napjai között a 28 napos ciklusú nőben a 14. nap körül reped meg a tüsző és kerül ki belőle a megtermékenyítésre váró petesejt. A megtermékenyítés akkor következhet be, ha a közösülés a tüszőrepedés előtti 72, illetve az utána következő 24 órában történik. Ennek az az oka, hogy bár a spermiumok élettartama kb. 72 óra, de a pete csak kb. 24 órán át alkalmas a megtermékenyítésre.

Itt van némi vita a szakemberek között: hagyományosan 72-100 órán át tartották életképesnek a petesejtet, ezen alapul az az elmélet, hogy az ébredési hőmérséklet emelkedése után még 2-3 napig létrejöhet a fogamzás. Újabban egyre több szakember vallja, hogy a petesejt csak kb. 1 napig megtermékenyíthető, utána elöregszik és nem jöhet létre fogamzás.

A ciklus a havivérzés első napján kezdődik, és a következő vérzés előtti napon fejeződik be. Átlagosan 28 nap, de vannak nők, akiknek hosszabb és olyanok is, akiknek rövidebb vagy akár teljesen rendszertelen a ciklusuk. A menstruációs ciklus hossza ugyanannál a nőnél is változhat. Bár azt is hihetnénk, hogy a ciklus hosszúságának ismeretében könnyen kiszámolható, hogy mikor következik be a tüszőrepedés - ezen alapul a klasszikus naptár-módszer -, ez sajnos nem így van. Ráadásul idegi vagy hormonális hatásra esetleg különleges nemi izgalom miatt "extra" tüsző is megrepedhet.

A tüszőrepedés előtti napokban a cervixnyák (hüvelyváladék) mennyisége megnő és a konzisztenciája megváltozik. A legtermékenyebb időszakban a nyák átlátszó, csúszós és nyúlós lesz - leginkább a nyers tojásfehérjéhez hasonlít. A legtermékenyebb napnak az az utolsó nap számít, amikor a váladék még ilyennek észlelhető. Ha a fogamzásra alkalmas napok elmúltak, a nyák mennyisége kevesebb (vagy nincs), az állaga ragacsos lesz, színe pedig fehéres-zavarosra változik.
A tüszőrepedést követően a test hőmérséklete 2,5-7,5 tized fokkal megemelkedik, és általában ezen a szinten marad a következő ciklus kezdetéig. A legtermékenyebb napok a hőmérséklet-emelkedés előtti 2-3 nap, de egyes szakértők szerint a hőmérséklet-emelkedés után 12-24 óráig még bekövetkezhet a fogamzás. Számos más szakember azonban úgy gondolja, hogy mire a hőmérséklet-emelkedést észlelni lehet, a petesejt már nem alkalmas a megtermékenyítésre. A tüsző megrepedésekor minden ötödik nő kisebb-nagyobb alhasi fájdalmat is érez.

Kinek ajánlott?
Azok közül, akik el akarják kerülni a teherbe esést:
- Aki valamilyen okból nem szedhet fogamzásgátlót vagy nehezen bírkózik meg a mellékhatásaival, és a méhen belüli eszközöket, illetve az óvszert kényelmetlennek találja.
- Aki elég fegyelmezett ahhoz, hogy a napi hőmérséklet-mérést, illetve a váladék figyelését minden nap megcsinálja.
- Akinek többé-kevésbé rendszeres a ciklusa.
Azok közül, akik kisbabát szeretnének, mindenkinek ajánlott

forrás: www.harmonet.hu

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Kalkulátorok kismamáknak és szülőknek

Terhességi, ovulációs, BMI és babaméret kalkulátorok egy helyen. Néhány adat megadásával azonnal megkapod a választ.

12 étel, amit SOHA ne adj a babának (tiltólista 1 éves kor alatt)

1 éves kor alatt a babának szigorúan tilos mézet, hozzáadott sót és cukrot, tehéntejet (italként), nyers húsokat és tojást, valamint fulladásveszélyes ételeket (egész dió, szőlő, popcorn) adni.

"Ez társadalmilag káros és veszélyes" - Dr. Novák Hunor nyíltan szembemegy politikus rokonai oltásellenes nézeteivel

Sokan ismeritek és olvastátok nálunk is Dr. Novák Hunor cikkeit, aki most egy rendkívül nehéz és személyes témában szólalt meg. Nyílt levélben határolódott el testvére, Novák Előd és sógornője, Dúró Dóra oltásokkal kapcsolatos, általa tudománytalannak és veszélyesnek tartott tevékenységétől.

Mobilon küldött, szexi üzenetek - Buktatók, példák, tanácsok

A mobilüzenetben a leírt szavakon túl a legmélyebb belső állapotunk és vágyaink is észrevétlenül átsugároznak. Hogyan válhat a tudatos üzenetküldés az intim közelség és a szexuális vágy valódi táplálójává, elkerülve a kapkodásból és a mesterkéltségből fakadó párkapcsolati csapdákat?

Gyerek hiszti kezelése: okok, megelőzés és bevált megoldások szülőknek

Miért hisztizik a gyerek, és mit tehetsz szülőként? Okok, életkori sajátosságok, megelőzés, bevált módszerek és figyelmeztető jelek egy helyen.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja