SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermekágyi időszak

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-25
Ahogyan maga a kifejezés is jelzi, ez az időszak a pihenésé, a regenerálódásé, mégis nem egyszer alig ejtünk szót róla.
A gyermekágyi időszak

A várandósság kilenc hónapja, a szülés, a babaápolás mind nagy hangsúlyt kap a kismamák tájékoztatása során. Nem véletlenül, hiszen anya és gyermek megóvása érdekében számos információra van szükség. Arról azonban nem egyszer megfeledkezünk, mi lesz, ha hazaérkezik a baba. Ki fog főzni, hogyan takarítjuk ki a házat, és egyáltalán mit nevezünk gyermekágyi időszaknak?

Hazaérkezés

A baba születésével az egész család élete megváltozik. Nincsenek nyugodt éjszakák, sem pedig kötetlen programok. A várandósság kilenc hónapja, és a szülés alapos terhelést jelent a női szervezet számára, s a szülést követő időszak, melyet gyermekágynak nevezünk, a pihenés és regenerálódás időszaka. A hazaérkezést követően nem áll vissza minden a megszokott kerékvágásba. Nem ugyanakkor kelünk, nem ugyanakkor alszunk. A baba "teljes műszakot" jelent, kitölti az édesanya minden idejét, főként, ha első gyermeke.

A gyermekágyi időszak

A gyermekágy, ahogyan maga a kifejezés is jelzi, a pihenés időszaka. Természetesen a babaápolás rengeteg időt vesz el, de emellett nem tanácsos más, komolyabb munkát végezni. Bár minden egyes nő más és más élményekkel gazdagszik a szüléssel kapcsolatban, ez a hosszú időszak minden nő szervezetét megterheli. A gyermekágyi időszakban, vagyis a szülést követő hat hétben fontos a pihenés.


Előfordulhat, hogy a szülést követően is ugyanolyan energikusak, tetterősek vagyunk, mégsem érdemes azonnal munkának látni. Ez a néhány hét arra szolgál, hogy a várandósság során történt változások helyreálljanak (pl. a tüdő újra elnyeri régi pozícióját). Amennyiben megterhelő munkát végzünk, ezek a folyamatok nem mehetnek végbe zökkenőmentesen, s akár hosszútávú problémát is okozhatnak.

Vegyük igénybe a segítséget!

A szülést követő legalább egy hónapos időszakban tilos az állómunka, főként a főzés, mosogatás, vasalás, melyek hosszabb időn át tartanak. Éppen ezért már a várandósság utolsó hónapjaiban érdemes mindent előkészíteni. Az éves nagytakarítást, a lakás átrendezését, festést, és egyéb nagy munkákat mindenképpen el kell végezni már a szülés előtt.

Segítség nélkül nehéz lenne átvészelni ezt a néhány hetet. A gyakorlott anyukáknak legalább olyan nagy szüksége van a pihenésre - és emiatt mások segítségére -, mint azoknak, akik első gyermeküket hozták világra. Érdemes igénybe venni minden segítséget, akár az apukáról, akár szüleinkről van szó. Segítséget kérni, vagy elfogadni nem szégyen - régen természetes volt, hogy a család összes nőtagja segítséget nyújt a gyermeknevelésben, és a háztartási munkákban egyaránt.

Az apák szerepe

Az apák különösen fontos szerephez jutnak a gyermekágyi időszakban. Ezúttal rájuk vár a háztartási gondok megoldása, s minden olyan feladat elvégzése, melyet korábban talán nem is próbáltak.

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

A 21 éves lány két szívtranszplantáción is átesett, harmadik szíve pedig hétfő este feladta a harcot. A lány tudta, hogy csak hónapjai vannak hátra, ezért bakancslistát írt - a halála előtt több álma is valóra vált.
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
A szerkesztő ajánlja