SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A menstruációról

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-05
Minden nő "rémálma", de leginkább a fiatalabb korosztályé. Az idők során megtanuljuk elfogadni, de addig is sok félelem forrása lehet.
A menstruációról

Nem szeretjük, mert kellemetlen. És mégis félünk, ha kimarad, hiszen ez akár terhességet is jelenthet... Ez a természetes folyamat, melynek köszönhetően képesek vagyunk gyermeket világra hozni, mintegy három évvel hosszabbítja meg életünket, s még a csontritkulással szemben is védelmet nyújt.
 

 

Hogyan zajlik és mit jelent?


A menstruáció a latin menses (hónap) szóból származik. Felmérések szerint a nemi érés bekövetkezésénél, vagyis az első menstruáció átélésekor a lányok mintegy 25 százaléka még egyáltalán semmit nem tud a témáról, hiszen vagy az iskolában marad el a felvilágosító óra, vagy a szülők "felejtik el" időben megemlíteni. Ez sokszor oda vezethet, hogy a menstruációt egy félelmetes dologként élik át, hiszen azt sem, tudják mi történik velük. Ez a későbbiekben olyan szorongáshoz vezethet, ami megnehezíti a természetes ciklus elviselését.

Természetes, hogy a legtöbb tizenéves nem meri feltenni az ehhez kapcsolódó kérdéseit szüleinek, hiszen ez az első, igazán intim téma, amit szívesebb osztunk meg barátainkkal. Gyakran még a felnőttek is csak "havi baj"-ként emlegetik, és mintegy betegségként kezelik. Pedig a menstruáció valójában egy természetes folyamat. Megléte nem betegségre, hanem egészségre utal.

A női szervezetben zajló hormonális folyamatok nagy része a petefészekhez kapcsolódik. Ez már születésünkkor mintegy 400 000 ezer petesejtet tartalmaz. Ezekből az ivaréréssel minden hónapban kb. egy-egy petesejt érik meg, szabadul ki, s válik megtermékenyíthetővé. Amennyiben a megtermékenyülés elmarad, vagyis a nő nem esik teherbe, a petesejt kilökődik, s létrejön a menstruáció. Az első időszakban, vagyis az első menstruációt követő néhány hónapban, esetleg egy-két évben, a havi vérzések még nem szabályosak. Előfordulhat, hogy kimarad egy-egy ciklus, vagy éppen nem az előre kiszámolt időben jön létre.

A ciklus beállása után nagyjából 28 naponta jelentkezik a menstruáció. Ez egyénenként változó lehet, és külső tényezők is befolyásolhatják, tehát még így is lehet néhány napos eltérés. Az menstruáció általában 3-5 napig tart, s ennek során mintegy 30-40 ml vérveszteséggel kell számolni. Ez csekély mennyiség, s mivel természetes folyamat, nem okozhat gondot a szervezetnek. Viszont a vérveszteség okozhat vashiányt. Ezt könnyű pótolni, vastartalmú ételek (máj, spenót, sóska, májkrém, stb.) fogyasztásával, de táplálék kiegészítőt is szedhetünk.
 

Menzesz naptár, eltérő menstruáció, nőgyógyász


Már az első menstruációtól kezdődően érdemes egy menses naptárat vezetni. Akár a hagyományos falinaptáron is bekarikázhatjuk kezdetét. Ez fontos, nem csak azért, hogy mindig követni tudjuk, mikorra várható a következő menses, hanem azért is, mert kimaradás, vagy más problémák esetén a nőgyógyásznak jó támpontot ad, ha pontos dátummal tudunk szolgálni.

A menstruációval kapcsolatban fontos megemlíteni az egyéb változásokat is. Egyénenként változó, nem csupán az időtartama, de a vérzés mennyisége is. A szerencsésebbek 2-3 nap alatt letudják, minden kellemetlenségek nélkül. Sokaknak azonban akár egy hétig is eltarthat, nem egyszer hasi- és derékfájdalmakkal, puffadással, mellfeszüléssel tarkítva. Ettől egyáltalán nem kell megijedni, mert nem jelent komoly betegséget. Viszont érdemes konzultálni egy nőgyógyásszal, aki vagy fogamzásgátló segítségével állítja be a ciklust, vagy más, hasznos módszerekkel segít megelőzni a kellemetlenségeket.

Ma már nem a meleg vizes tasak jelenti az egyetlen megoldást. Injekciók, gyógyszerek, diéták és homeopátiás szerek garmadája áll rendelkezésre. A legfontosabb, hogy nem szabad eltitkolni a problémát. Ha valaki nem tudja megbeszélni szüleivel, akkor fordulhat nőgyógyászhoz, háziorvosához, vagy felteheti kérdéseit bármelyik tinédzser ambulancián.

Kép: Chiara Cremaschi / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

Aligha akad olyan közöttünk, aki a téli hideg napok után ne várta volna a tavaszi nap melegítő sugarait, ezzel együtt pedig a kerti munkálatokat, a szabadtéri sportokat, játékokat, kirándulásokat. A zöldellő természet, a virágba boruló fák azonban sokaknak egyet jelentenek a tavaszi allergiaszezonnal. Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemorvosa összeszedte azokat a tanácsokat, amelyek segítségével ebben az időszakban gondoskodhatunk szemünk egészségéről.
A szerkesztő ajánlja