SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Rövidlátó a gyerek, azaz mínuszos a lencse

Szőke Judit [cikkei] - 2008-08-21
A tanuláshoz, később a munkavégzéshez nagyon fontos, hogy a gyerekek jól lássanak. Az idejében felismert szemészeti rendellenességek gyógyításához a kisiskolás kor szinte az utolsó lehetőség. Hamarosan elkezdődik az iskola. A gondos szülő - akárhány éves is gyermeke - elviszi, elküldi egy rutin szemészeti vizsgálatra a kicsit-nagyot.
  A szemészeti vizsgálat fájdalommentes, s ennek révén akár életre szóló gondoknak, betegségeknek is elejét lehet venni, sőt a pályaválasztást is befolyásolja a látószerv egészsége, kifogástalan működése.  
Van, hogy a gyerek panaszkodik is, vagy észrevesszük, hogy hunyorog, „félrelát”, netán színt téveszt. Figyeljünk fel arra, ha már most, vagy az iskolában fejfájásról, fáradékonyságról panaszkodik. Ennek sok oka lehet, például valamilyen fénytörési hiba az oka. A gyermekszemészeti vizsgálatot követő kezelés, szemüveghasználat megszüntetheti a panaszokat.  Tökéletes fénytörésű az a szem, amelyben a végtelenből jövő, párhuzamos fénysugarak épp az ideghártyán egyesülnek éles képpé - mondják a szemészek. Na, ez így igen tudományosan hangzik, fordítsuk hát le a laikus gyakorlat „nyelvére”! Aki közelre és távolra is tökéletesen lát, nem kancsalít, és a közelre való alkalmazkodás nem jelent megerőltetést a számára, annak nem kell szemüveg. A fénytörési hibák egyike a rövidlátás.

Nem látja a táblát?


Rövidlátásról akkor beszélünk, ha a párhuzamos fénysugarak még az ideghártya előtt egyesülnek. Ez adódhat abból, hogy a szem hosszabb, mint az átlag, vagy felszíne relatíve túl domború. Ahhoz, hogy a rövidlátó kis páciens megfelelő eszközzel legyen ellátva, kellő dioptriájú szóró, azaz „mínuszos" lencsét kell a szeme elé tenni. Így korrigál a szemészet. Megkülönböztetünk kis- (1-3 dioptria), közepes- (4-6 dioptria) és nagyfokú (7 dioptria felett) rövidlátást. A kis- és a közepes fokú rövidlátás általában tökéletesen korrigálható szemüveggel, kontaktlencsével, egész életen át jól fog az illető látni. A nagyfokban rövidlátók körében már többféle egyéb betegség is előfordul, ám már ők is egyre tökéletesebben kezelhetők.
A rövidlátás általában 6 és 10 éves kor között jelentkezik. Ennek megvan a maga magyarázata: a kisgyermek hirtelen nagyot nő, a szem hossza is növekszik. Első panasz lehet, hogy a gyermek nem látja az iskolában a táblát, vagy közel sétál a TV-hez….
A szemészek között is vita van arról, hogy ilyenkor az épp megfelelő, vagy az annál erősebb dioptria kell-e. Abban egyetértés van, hogy a rövidlátó gyermek személyisége a mérvadó. Van, aki nem „akar túl messze látni”, és van, aki a legapróbb részlet vizualitását is élesen igényli. A fő, hogy az iskolai teljesítményt ne rossz irányba befolyásolja a rossz látás, illetve a nem megfelelő dioptriájú szemüveg. A serdülőkor elején, a gyors testi növekedés miatt jön a következő hullámvölgy: a rövidlátás gyorsan romolhat. Nem ritka a 2-3 dioptriás romlás, de nem kell megijedni, mert ez az állapot csak rövid ideig tart, majd a dioptria-igény stabilizálódik. 
betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Amit a képernyő elvesz a gyerekedtől, és észre sem veszed

A telefon és a tablet sok családban a leggyorsabb béketeremtő: előkerül étteremben, autóban, várakozás közben, vagy akkor, amikor a szülőnek végre két szabad percre lenne szüksége. Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató szerint éppen ez a látszólag ártatlan szokás veheti el a gyerekektől azt, amiből az idegrendszerük, az önbizalmuk és a kapcsolati képességük épül.

Hogyan fegyelmezzünk szeretettel? – Válaszkereső Pécsi Rita neveléskutatóval

Szeretettel fegyelmezni nem ridegséget jelent, és a határok sem a gyerek ellen vannak. Pécsi Rita neveléskutató szerint a gyerek akkor érzi magát biztonságban, ha a szülő nem tűnik el mellőle a "baráti" szerep mögé, hanem nyugodt, következetes vezetést ad neki.

Képernyő vagy kaland? Így találjuk meg az egyensúlyt a gyerekek digitális és offline világa között

A digitális világban élünk, de a gyerekkor varázsa továbbra is a képernyőkön kívül történik. Hogyan találhatjuk meg az egészséges egyensúlyt szülőként anélkül, hogy démonizálnánk az okoseszközöket? Mutatunk néhány bevált, gyakorlatias tippet, és elmeséljük, hogyan segíthet a közös játék akár a legnehezebb helyzetekben is.

„Csak pár évre maradok otthon” - sok anya csak 15 év múlva jön rá, mit veszített el

Sok negyvenes anya ma azzal szembesül, hogy éveken át otthon tartotta a családot, nevelte a gyerekeket, intézte a láthatatlan feladatokat, most pedig, amikor visszatérne a munka világába, úgy érzi: a "csak pár év szünet" valójában egész karriereket sodort félre.

A túlzásba vitt bőrápolás kamaszkorban többet árthat, mint használ

Egyre több tizenéves használ felnőtteknek szánt, aktív hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokat - pedig a túlzásba vitt bőrápolás ebben az életkorban akár ronthat is a helyzeten. Tinédzserkorban a rosszul megválasztott bőrápolási rutin bőrszárazsághoz, irritációhoz, sőt akár fájdalmas vagy viszkető allergiás reakcióhoz is vezethet- mondja dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja