SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Miért nem hasonlít?

[cikkei] - 2004-02-18
Az egyik leggyakrabban előkerülő kérdés családtervezésnél, vagy csak úgy elgondolkodva egy csendes estén, hogy vajon milyen lesz a születendő gyerekem? Kire hasonlít majd? Örökli-e apósom génjeit, tehát akár alkoholista is lehet, vagy anyósom nyugalmát, apám szemeit vagy az én nagy orromat? Aztán megszületik a gyerek és látszólag nem hasonlít senkire.

Hogy lehet ez, miért nem látok semmit magamból benne, mikor én vagyok az anyja? - teszi fel magának a kérdést sok anyuka, látva a szomszéd gyerekét, aki kiköpött anyja  (még az a csúnya nagy anyajegy is pont ott van az arcán, ugyanazon a helyen).

Valamennyi élőlénynek megvan az a képessége, hogy fölös számban hozzon létre önmagához hasonló újabb egyedeket. Ezzel kiegyenlíti az állandó veszteségeket és biztosítja az egymást követő nemzedékek megszakítás nélküli láncolatát - ezt tudjuk, mert tanultunk biológiát és azt is tudjuk, hogy a szaporodás a soksejtű élőlények körében is rendszerint egyes sejtekkel történik. Ezeket a sejteket a szülői szervezetek hozzák létre és az utód belőlük fejlődik.

Ha azt mondom: mutáció, nem mindig az jut eszembe, amit valójában jelent, hanem esetleg egy olyan élőlény, amiket a fantasztikus filmekben látunk, valami korcs és rendellenes. Pedig a mutáció valójában a szaporítósejtek öröklődési tényezőiének spontán, véletlenszerűen bekövetkező megváltozásai. Ezeknek a tényezőknek az újrakombinálódása olyan újabb élőlény kialakulását is eredményezheti, amelynek szerveződése a már megváltozott alapterv szerint zajlik és amely - éppen ezért - a szülői szervezetek megfelelő bélyegeitől eltérő jellegeket is kifejleszt. Ez a megváltozott genetikai alapterv azonban nem csak az új élőlény testi sejtjeiben fejti ki hatását, hanem annak szaporító sejtjeiben is rögzül, és mint ilyen adódik tovább a következő nemzedékbe. Ez a magyarázat arra, miért nem hasonlít rám a saját gyerekem és arra is miért fedezek fel benne olyan tulajdonságokat, amelyek több generációval ezelőtt, mondjuk a dédszülőknél volt tapasztalható.

Lássuk, hogy is van ez, úgy általában:

Az öröklődési tényezők megváltozása következtében az új tulajdonságokat is hordozó élőlények életrevalóságát - a természetes kiválasztódás alapelve értelmében -, maga a környezet méri le. Mindazok az egyedek, amelyeknek a "létért való küzdelemben" előnyös tulajdonságaik vannak, kezdetét, vagy éppen alapját képezhetik annak az egyed fölötti (faji) szinten folytatandó törzsfejlődésnek, amellyel még akkor is számolnunk kell, ha az egyes nemzedékek léte újra meg újra egyes szaporító sejtekkel veszi kezdetét. Ha az élőlények nem szaporodnának, hanem halhatatlanok, örök életűek lennének, akkor nem lenne törzsfejlődés, evolúció. Az sem túl sokat segítene, ha születendő utódok genetikai kódjai csak a két szülő kódjainak kombinációja lenne, spontán változás, mutáció pedig nem létezne.

Ki van ez találva!

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Amit a képernyő elvesz a gyerekedtől, és észre sem veszed

A telefon és a tablet sok családban a leggyorsabb béketeremtő: előkerül étteremben, autóban, várakozás közben, vagy akkor, amikor a szülőnek végre két szabad percre lenne szüksége. Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató szerint éppen ez a látszólag ártatlan szokás veheti el a gyerekektől azt, amiből az idegrendszerük, az önbizalmuk és a kapcsolati képességük épül.

Hogyan fegyelmezzünk szeretettel? – Válaszkereső Pécsi Rita neveléskutatóval

Szeretettel fegyelmezni nem ridegséget jelent, és a határok sem a gyerek ellen vannak. Pécsi Rita neveléskutató szerint a gyerek akkor érzi magát biztonságban, ha a szülő nem tűnik el mellőle a "baráti" szerep mögé, hanem nyugodt, következetes vezetést ad neki.

Képernyő vagy kaland? Így találjuk meg az egyensúlyt a gyerekek digitális és offline világa között

A digitális világban élünk, de a gyerekkor varázsa továbbra is a képernyőkön kívül történik. Hogyan találhatjuk meg az egészséges egyensúlyt szülőként anélkül, hogy démonizálnánk az okoseszközöket? Mutatunk néhány bevált, gyakorlatias tippet, és elmeséljük, hogyan segíthet a közös játék akár a legnehezebb helyzetekben is.

„Csak pár évre maradok otthon” - sok anya csak 15 év múlva jön rá, mit veszített el

Sok negyvenes anya ma azzal szembesül, hogy éveken át otthon tartotta a családot, nevelte a gyerekeket, intézte a láthatatlan feladatokat, most pedig, amikor visszatérne a munka világába, úgy érzi: a "csak pár év szünet" valójában egész karriereket sodort félre.

Egy szétszórt anyuka 3 szabálya, melyek révén a kacatok 90 százalékától megszabadult

A rendetlenség nemcsak a lakásban foglal helyet, hanem a fejünkben is. Egy édesanya most megmutatta, hogyan sikerült három gondolatváltással megszabadulnia a felesleges holmik 90 százalékától - és közben visszaszereznie a nyugalmát. Ezek egyszerű, bárki számára bevethető gondolatváltások.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja