SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A koszmó kialakulásának okai és kezelése csecsemőkorban

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-03-20
A csecsemők fejbőrén, esetleg szemöldökén, szemhéján és hajlataiban megjelenő sárgás-barnás színű pikkelyes felrakódás a koszmó. A jelenség igen gyakori a babák között, és bár nem viszket, nem fájdalmas, és nem is a rossz higiénia következménye, mégis érdemes felvenni ellene a harcot.
A koszmó kialakulásának okai és kezelése csecsemőkorban


A koszmó okai

A koszmó a faggyúmirigyek által termelt faggyúból és elhalt hámsejtekből álló sárgás-barnás színű felrakódás a bőrön. Leggyakrabban a kutacs környékén jelenik meg, de olykor feltűnik a szem környékén és a hajlatokban is. Általában a 3 hónaposnál idősebb csecsemők az érintettek benne, de olykor már újszülöttkorban is felbukkan, és vannak gyerekek, akiken még óvodáskorban is megtalálható. Okozhatja a túletetés is (sűrűn szoptatott csecsemőnél).  

Kialakulásának okai máig nem tisztázottak. Valószínűleg közrejátszhat benne a bababőr éretlensége, a hajlam, és a fokozott faggyútermelés. Ami biztos, hogy nincs köze a rossz higiéniához, azaz nem a mosdatlanság okozza. A szülőnek tehát sem szégyenkezni sem magát hibáztatni nem kell a koszmós fejbőr miatt.


A koszmó tünete


Honnan ismerhetjük fel a koszmót?

Zsíros, pikkelyes, esetleg vastag felrakódás a bőrön a seborrhoeás dermatitis. Ha ez a felrakódás a hajas fejbőrön, súlyosabb esetben a szemöldökön, külső hallójáratban vagy a testhajlatokban jelentkezik, akkor ez a koszmó. 


A koszmó megszüntetése

Noha jobbára ártalmatlan jelenségről van szó, már csak esztétikai okokból is érdemes megpróbálkozni az eltávolításával. Amellett, hogy nem túl szép látvány, a vastag lerakódás ritkán akár elfertőződéshez, gyulladáshoz is vezethet. Ezért ha azt észleljük, hogy a lerakódás bűzös, váladékos, vagy vérezni kezd, mindenképp keressük fel az orvost.

Az esetek túlnyomó többségében azonban elegendő a házi kezelés.


A koszmó kezelése házilag

Bőrlazító olaj használata (babaolaj,  paraffinolaj, növényi vagy ásványi olaj, vazelin):  jól be kell kenni az érintett területet, majd rátenni egy kis vattadarabot, arra egy nagyobb nylon darabot, amit egy zacskóból is ki lehet vágni, rá megint egy kis vattadarabot és az egészet egy sapkával lefixálni. Mindezt érdemes a fürdetés előtt fél-egy órával felrakni, hogy a koszmó jól felpuhuljon. Majd fürdetéskor ezt alaposan le lehet mosni bő vízzel.
A széleket egy kis kaparással (legjobb körömmel, mert akkor a szülő érzi a nyomás erősségét), törölközővel vagy pelenkával fel lehet lazítani és leszedni az egész réteget. Ha túl vastag a felrakódás, akkor inkább hagyjuk, mert az erőszakos kaparás vérzést okozhat. Makacsabb koszmónál 2-3 napon keresztül alkalmazzuk ezt a módszert, a párakötést. Babakefét nem javaslok, mert annak szőre használat közben elhajlik, csak simogatja a baba fejét, helyette érdemes egy új körömkefét beszerezni. Ezt a kefét újszülött kortól lehet már használni - mondja Makay Zsuzsa védőnő.


Koszmó elleni sampon

Súlyosabb vagy makacsabb esetekben használhatunk a kezeléshez speciális sampont is. Ha a koszmóhoz bőrpír is társul, legjobb valamilyen gyenge szteroidos krémet alkalmazni (Flucinar, Laticor, Locoid), de segíthetnek a gombaölő készítmények is (pl. Nizoral krém vagy sampon). Ez utóbbiak választása talán azért kevésbé szerencsés, mert nagyon csípik a szemet. A kifejezetten koszmó elleni samponokkal azonban érdemes vigyázni: többségük szalicilsavat tartalmaz, amely a bőrön át felszívódhat, és toxikus hatást válthat ki. Amennyiben tehát azt olvassuk a kiválasztott készítmény összetevői között, hogy szalicilsav (2-Hidroxi-benzoesav, salicyiic acid, Acidum salicylicum) található benne, inkább döntsünk egy másik termék mellett.


A koszmó megelőzése


Makay Zsuzsa védőnő tanácsai:
 

  • A Beba koszmó elleni sampon vált be legjobban, ezt lehet rendszeresen használni. Kimondottan javaslom, ahol már fordult elő a babán koszmó. Ezt 2-3 naponta érdemes használni, sűrűbben nem javaslom, mert a többszöri fej- hajmosás is fokozza a faggyú termelődését
  • A mindennapi fürdetés után a fajbőr alapos dörzsölése, körömkefével való fésülése fokozza bőr vérkeringését, csökkenti a koszmó kialakulását
  • A fejbőr megfelelő hőmérsékletének biztosítása: szobába nem legyen a babán sapka, a hajas fejbőrt fürdetés után mindig szárazra kell törölni, izzadáskor a felesleges nedvességet fel kell itatni.

Indexkép: pixabayskimpton007

 

A cikket lektorálta:

Makay Zsuzsa

Makay Zsuzsa

 

Védőnő, családterapeuta

 
 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja