SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lehet, hogy a te babád kiságya is életveszélyes? - orvosok figyelmeztetnek a veszélyre

Németh Noémi [cikkei] - 2016-03-17
Egyre több gyermekorvos hívja fel a figyelmet arra tényre, hogy semmi szükség nincs a kiságyra kötött rácsvédő szivacsra, ellenben akár életveszélyes is lehet.
Lehet, hogy a te babád kiságya is életveszélyes? - orvosok figyelmeztetnek a veszélyre

A rácsvédő szivacs már szinte kötelező tartozéknak számít, ha kiságyról van szó. Elvileg azért használjuk, hogy megóvjuk a babát a sérülésektől és attól, hogy beszoruljon a keze/lába a rácsok közé, ám amerikai kutatók hívták fel a figyelmet arra a tényre, hogy életveszélyes is lehet a használata.

Úgy tűnik, fel kell hagynunk az aktuális "kisbabaszoba divat" követésével, és még az eddiginél is alaposabban kell átgondolnunk, hogy mit helyezünk el a kiságyban és mit nem. Hogy miért? Néhány meggyőző indok, a legfrissebb kutatások eredményei alapján:

  • Ha a baba úgy forgolódik, hogy nekinyomja az arcát a rácsvédő huzatnak, megfulladhat.
  • Beszorulhat a feje a rácsvédő és a rács, vagy a rácsvédő és a matrac közé is.
  • Belegabalyodhat a rácsvédőt rögzítő zsinórokba, ami szintén fulladáshoz vezethet. 2014-ben az IKEA 8 féle baldachint is kivont a forgalomból, illetve visszahívta a már megvásárolt termékeket, melyeket egyébként már 1996 óta forgalmaztak - éppen a fulladásveszély miatt döntöttek végül a termékvisszahívás mellett.
  • Nagyobb babák esetében már csökken a fulladásveszély, ám a huzat ebben a korban már inkább megkönnyíti, mint megakadályozza a felkapaszkodást, így egyszerűbben tud kimászni a pici az ágyból, majd esetleg kieshet és meg is sérülhet.
  • A rácsvédő anyag teljesen körbeöleli az ágyat, így gátolja a friss levegő szabad áramlását a kiságyban, ami nem tesz jót a csecsemőnek.
  • A plüss állatokkal teletömött kiságy szintén komoly fulladásveszélynek teszi ki az újszülöttet.

Bár a fenti lista első ránézésre túlzásnak tűnhet, egy tanulmány szerint 1985-2005 között 27 olyan haláleset történt a csecsemők körében, amely a rácsvédő szivaccsal állt összefüggésben, és az IKEA 2014-es döntése is elgondolkodtató. Bár a számok alapján meglehetősen ritkán fordul elő efféle baleset, a tény, hogy egyáltalán előfordul, minden szülő számára fontos információ!
A feleslegesnek és nem biztonságosnak nyilvánított tartozékok forgalmazását Chicagoban és Maryland államban már be is tiltották.


Amerikai kutatók üzenik minden szülőnek: vegyék ki a rácsvédőt a kiságyból

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) jelenlegi álláspontja szerint sosem lett volna szabad rácsvédőt használni a csecsemők kiságyában, hisz semmiféle bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy megóvná a babát a sérülésektől, ellenben fulladásveszélyt rejt magában.

A csecsemők még nem képesek elfordítani a fejüket, ezért ha véletlenül úgy forgolódnak, hogy valami elzárja a légutakat (például a rácsvédő, melybe belenyomhatják az arcukat, vagy egy plüss állat, ami túl közel került az arcukhoz), végzetes következményekkel járhat.

Az AAP 2005-ben adott ki egy nyilatkozatot a hirtelen csecsemőhalálról készült tanulmányaik alapján, ám ekkor még javasolták a használatát, abban az esetben, ha a rácsvédő vékony, kemény, jól van rögzítve és nem párnás anyagból készült.

Mi változott, hogy most a korábbi állásponttal ellentétben azt hangoztatják, hogy minden rácsvédőt el kellene távolítani? Az újabb tanulmányok kimutatták, hogy a rácsvédő sokkal több veszélyt rejthet magában, mint azt addig gondolták.

"Amikor 2005-ben kiadtuk a nyilatkozatot és az ajánlásainkat, voltak ugyan aggodalmaink a rácsvédő felől, de nem volt konkrét bizonyítékunk arra, hogy tényleg problémát okozhatna. Az azóta megjelent tanulmányok azonban rámutattak, hogy semmi szükség nincs a rácsvédő használatára, kiváltképp a megtörtént halálesetek fényében, amik a rácsvédővel álltak összefüggésben."

Amikor 1992-ben az AAP közzétett egy útmutatást a csecsemőgondozásról, mely szerint az újszülötteket a hátukra fektetve kell elhelyezni a kiságyban, a bölcsőhalálozások száma drasztikusan csökkent, de az utóbbi években tetőzött. Ezzel egy időben nőtt az olyan halálesetek száma is, ahol olyan egyéb okok álltak a háttérben, mint pl. fulladás, beszorulás, vagy lélegzetelakadás.

Egy gyermekorvos az alábbi (angol nyelvű) videón figyelmeztet a veszélyre - ő már 77 rácsvédőhöz kapcsolódó halálesetről számolt be.


Miért használja a rácsvédőt olyan sok szülő?

A legtöbben a régen elterjedt nézeteket követik, mely szerint ez megvédi a babát attól, hogy beüsse a fejét, vagy esetleg kidugja a kezét, lábát a rácsokon és így beszoruljon. Ám az utóbbi időkben a kiságygyártók olyan termékeket készítenek, amiknek sűrűbben helyezkednek el a rácsaik, így ez a beszorulás veszélye már nem áll fenn, ha a megfelelő ágyat választjuk. Amikor kiságyat vásárolunk gyermekünknek, érdemes erre odafigyelni, és olyan darabot választani, amelynek sűrűbb a rácsozása.
Ami pedig az egyéb sérüléseket illeti, egy pici baba még nem rendelkezik olyan fejlett izomzattal, hogy akkora erővel tudná nekilökni magát a rácsnak, aminek sérülés a vége. Bár az előfordulhat, hogy véletlenül kidugja a kezét vagy a lábát, de eltörni nem tudja, és a kényelmetlen, zavaró érzés miatt nem is fogja sűrűn ismételni a mozdulatot.

A másik ok, amiért oly népszerű a rácsvédő használata, az az, hogy szinte minden boltban hozzátartozik a teljes ágynemű garnitúrához. Ha már egyszer megvettük, kifizettük, akkor természetesen fel is kötözzük a kiságyra… épp ezért hívta fel a figyelmet az AAP a babaágynemű gyártók felelősségére is.

A gondos szülők igyekeznek minél csinosabb bababirodalmat kialakítani gyermekük számára - sokan csak ezért szerelik fel a rácsvédőt és a baldachint, mert kétségtelen, hogy e két kiegészítő esztétikus megjelenést kölcsönöz a kiságynak. Pedig ha tudnák, mit kockáztatnak ezzel, valószínű, hogy egész más módon csinosítanák a kiságyat.

Reméljük, sosem lesz szükséged rá, de nem árt, ha mindenre felkészülsz: nézd meg, hogy kell pontosan újraéleszteni egy csecsemőt, amikor nagy a baj!

Oszd meg másokkal is, hogy tisztában legyenek a rácsvédő veszélyeivel - ez a tanács akár életmentő is lehet.

Kép (csak illusztráció): freestocks-photo / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja