SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Népi bölcsesség vagy tudomány?

Családinet [cikkei] - 2014-09-12
Ősz közeledtével nap, mint nap egyre gyakrabban hangzik el olyan "bölcsesség", ami a betegségek elkerülésére, a táplálkozás fontosságára mutat rá. Kisgyermekes családokban ez még gyakrabban ismétlődik, hiszen az ősz a picik, nagyok számára a közösségbe kerülés időszaka is. Ilyenkor minden szülő igyekszik előhúzni olyan praktikákat a fiókból, ami segíti gyermeke immunrendszerének erősítését, a betegségekkel szembeni ellenálló képességének fokozását. Előkerülnek ilyenkor a C-vitaminos csodák, a házi tuti tippek, amik persze sok igazságot rejtenek magukban, de érdemes a tudomány eredményeit is figyelembe venni.

A közösségbe kerülés, vagyis a bölcsi, ovi kihívásai sok kutatót késztettek arra, hogy felmérjék a gyermekek szervezetére gyakorolt környezeti hatásokat és a kivédésükhöz szükséges tényezőket számba vegyék.

Ilyen kutatást végzett a közelmúltban egy európai kutatócsoport – 14 izraeli bölcsödében 201 gyerek bevonásával –, akik arra a kérdésre keresték a választ, hogy milyen kulcsfontosságú szerepe van a probiotikumoknak az immunvédelemben. A vizsgálat során a bölcsiseknek 4 héten keresztül adtak egy anyatejben is előforduló probiotikumot, Lactobacillus Reuteri-t és azt figyelték meg, hogy a közösségben gyakori fertőzéses betegségek előfordulása hogyan alakul. Eredményeik során arról számoltak be, hogy a Lactobacillus Reuterit fogyasztó gyermekek csoportjában harmad annyian kaptak el betegségeket, mint akik nem kaptak ilyen probiotikumot.

Mik is a probiotikumok?

A probiotikumok olyan, a szervezetünkben élő jótékony mikroorganizmusok, melyek részt vesznek élettani folyamatainkban, segítik emésztésünket, vitaminokat termelnek, sőt, néhányukat közülük nevezhetjük immunrendszerünk „tanítómestereinek” is, hiszen saját immunsejtjeinkkel folyamatos interakcióban, együttműködésben vannak, s felkészítik immunrendszerünket a más baktériumokkal és vírusokkal való találkozásra.

Fontos tudni, hogy nem minden probiotikum egyforma, szervezetünkre gyakorolt hatásuk más és más. Egy egészséges csecsemő bélflórája, vagyis a benne élő probiotikumok összessége, jelentősen eltér az egészséges felnőttek bélflórájától, mivel a kezdeti időszakban a Bifiduszok vannak többségben, majd később a bélflóra Lactobacillus dominánssá válik. Egészségünk fenntartása, helyreállítása szempontjából fontos tehát a megfelelő probiotikum törzs jelenléte szervezetünkben.

Tehát nem mindegy, hogy mikor milyen probiotikumot adunk a gyerekeknek. Ajánlott odafigyelni, hogy mindig az életkornak megfelelő, kifejezetten gyerekek számára kifejlesztett probiotikumot jutassunk a szervezetbe.

Mikor mit adjunk?

A szoptatás abbahagyása után, az anyatejes immunvédelmi hatás elérése érdekében, célszerű olyan kifejezetten gyermekek számára készített élelmiszereket, tápszereket, tejitalokat adni, amik ezeket a jótékony baktériumokat tartalmazzák, és rendszeres fogyasztásukkal biztosítható a baba szervezetének további védelme.

Egy éves korig, ahogyan számos vizsgálat eredményei ezt igazolják, a bifiduszok jelentik a leghatékonyabb immunvédelmet.

Egy éves kor után az alakuló, formálódó bélflórát a Lactobacillus Reuteri fogyasztásával segíthetjük, ami az egyre jobban táguló környezet kihívásaival szembeni védőrendszer fejlődését a leginkább támogatja.

Megelőzésre! Ősszel, bölcsibe, oviba indulás előtt, illetve beszoktatási időszakban érdemes Lactobacillus Reuteri adásával felkészíteni a gyermek immunrendszerét az őt érő kihívásokra.

Megbetegedés esetén! Amikor egy betegség már komolyabb beavatkozást igényel, a kicsi antibiotikus kezelésben is részesül, feltétlenül adjunk probiotikumot is, a bélflóra helyreállítására.

Dr. Kiss Zsuzsanna, gyermekorvos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Lövöldözés Grazban: kilenc halott egy iskolai támadásban, a támadó is áldozatul esett

Iskolai tragédia rázta meg kedden Graz városát: egy volt diák lövöldözni kezdett a BORG iskolában. A támadásban kilencen vesztették életüket, köztük maga az elkövető is. A helyszínre érkező mentőegységek és rendőrök órákig dolgoztak a káoszban.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja