SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Gyermekem 2011. augusztusában született. Munkaviszonyom megszűnt 2011. augusztus 31-el, de megvolt a 365 nap biztosítási időm (426 nap), így kaptam TGYÁS-t 2012. jan. 10-ig. A kérdésem az lenne, hogy a GYED-re az igényt nekem kell-e benyújtani az OEP felé (már a TGYÁS megállapításakor kiszámolták a biztosított időmet és az alapján kapom a GYED-et), vagy a volt munkáltatómnak? Jogosult vagyok-e egyáltalán GYED-re vagy csak GYES-t kaphatok? A volt munkáltatóm szerint csak GYES-re nyújthatok be igényt a MÁK felé?

Válaszát előre is köszönöm.
Sarolta

Jogosult vagy gyedre, mert az annak jár, aki az igénylésekor biztosított, vagy a tgyás folyósítása alatt szűnt meg a biztosítása. Te utóbbi kategória vagy. A megszűnt jogviszony alapozza meg a jogosultságot, ezért a volt munkáltatónak kell kiállítania a foglalkoztatói igazolást. Ha nem akarná - valahogy ez az érzésem - akkor adjál be egy igénybejelentőt önállóan és írd le mellé, hogy a volt munkáltató nem hajlandó kiállítani a foglalkoztatói igazolást. Ilyen esetben először felszólítják a munkáltatót, utána pedig bírság hátrahagyásával ellenőrzés útján szerzik be az adatokat.

Szakbarbár
2012-01-17 10:07:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Első gyermekem 2010. január 31-én született.
A második babát 2012. április 25-re várom.
A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján jól értelmezem-e, hogy akár gyest, akár táppénzt veszek igénybe február-március hónapra (áprilisban már tgyás-t szeretnék igényelni), a tgyás alapja a szerződés szerinti bérem lesz (120.000 Ft), a gyed-é szintén, mivel azért nem lesz 180 bérezett napom, mert tgyás-táppénz-gyed-ben részesültem?Tehát elvileg mindent ugyanúgy kapok, ahogy az első baba után?
Ha táppénzre jövök, 9-es kóddal, akkor ugye nincs betegszabi, így is lesz ehhez kapcsolódóan költsége a munkáltatómnak?

Segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
K.V.
Minden pontosan úgy van, ahogy írtad, csak annyival egészíteném ki, hogy ha közben emelkedett a béred - akár az idei elvárt béremelés miatt, ami kismamákra is vonatkozik - akkor az új bér lesz az ellátások alapja.

Szakbarbár
2012-01-17 09:00:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
kedves Szakbarbár!
Jelenleg kisfiammal gyeden vagyok, de 2012 aug. 17-re vagyok kiírva a másodikkal.
Rövid történetem:
2008. április 28-tól dolgozom. 2010. január 26-től táppénzen voltam a szülésig. 2010 június 26-án megszületett a kisfiam utána thgy-ét kaptam 2010. december 10-ig, azután pedig gyed 2012. június 26-ig. A thgy és a gyed összegének alapja kb. 170.000 Ft volt. A szerződésem szerinti bérem pedig 140.000 Ft. A kérdésem a következő, hogy a második gyerekkel mire leszek jogosult, milyen összegre számíthatok, illetve a második gyerek születésig elmehetek e táppénzre vagy csak gyes-en lehetek. Ha elmehetek táppénzre akkor édesanyám igényelheti e arra az időre a gyest, és ennek milyen feltételei vannak. A cégem felé mikor kell jeleznem a második terhességet, ráérek akkor, ha már esetleg táppénzre megyek, vagy már most jeleznem kell feléjük.
Válaszát előre is köszönöm!
Akár táppénzen leszel, akár gyesen, akár szabin, akár ezek valamilyen kombinációja, a következő tgyás és gyed alapja az összes verzióban a most aktuális béred, de - ha annyival emelekdett volna, hogy ez érdekes lenne - legfeljebb a minimálbér kétszerese. Összeget azért nem mondok, mert a munkáltatók nagy része épp azon tanakodik, hogy emelje-e a béreket a kormány által elvárt mértékben, ha emeli, akkor az a passzív állományban lévőkre is kell, hogy vonatkozzon, úgyhogy most még Te sem tudod, hogy mennyi a 2012-es béred.

Ha táppénzre mész, akkor nagyszülő azzal a feltétellel lehet addig gyesen, hogy a baba nincs bölcsiben, a nagyi max. heti 30 órát dolgozik (ha nyugdíjas, akkor amellé is jár) és a címek alapján vélelmezhető, hogy a szülők lakásában gondozza az unokát.

Cégnek jelezd minél korábban, hogy úgy számoljanak (ne számoljanak) Veled. Együttműködési kötelezettséged van, de ha ez nem terhelne, akkor is így korrekt.

Szakbarbár
2012-01-17 08:56:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2011. december 09 -én egy kérdéssel fordultam Önhöz, amelyre pontos és számomra érthető választ kaptam. Tanácsát megfogadtam és írásban kértem a cégemet, mint kifizetőhelyet, hogy adjon tájékoztatást a tgyás kiszámításának módjáról. Leírták, hogy hogyan kell kiszámítani a tgyást, valamint írásban lefektették, hogy tévesen került megállapításra a tgyás ellátás napi összege. Így visszamenőlegesen a 2011. decemberi hónappal együtt megkaptam. (Tájékoztatásképpen a levél tartalmából:
A folyósított ellátás alapja a 2010.január 1. és 2011. szeptember 2. közé eső időtartam alatt kifizetett egészségbiztosítási járulék alapot képező jövedelme. Ezen időszak alatt 27.801.- Ft egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem volt, melyből egy naptári napra jutó rész 4.102.- Ft. A tgyás összege ennek a 70%-a, azaz 2.871,4.- Ft/nap.)
Bízom abban, hogy a továbbiakban helyesen fogják számolni a tgyás és a gyed összegét.
Szívből köszönöm segítségét és köszönöm az időt, amit Rám szánt. Kívánom, hogy még sok-sok bajba, nehéz helyzetbe jutott kismamának, anyukának ilyen önzetlenül segítsen!!! Mégegyszer köszönöm, és sok sikert kívánok a munkájában!!! Üdvözlettel Melynda
Örülök, hogy rendeződött a probléma. Emlékszem az esetre, mert soha nem volt dolgom ilyennel, amikor 2 különbözó hónapban van 6-nál kevesebb munkanap és ezt kell 5/2-es munkarendre átszámolni. Most sem értem, hogy hogy jött ki a kolléganőnek a 4.102 Ft-os naptári napi átlag, de nagyságrendileg rendben van, úgyhogy hurrá.
Az érdem mindannyiunk közül, akik ebbe belekeveredtünk leginkább Téged, mert nem nyugodtál bele a helyzetbe. Sokan ezt tették volna a helyedben. Én meg minden kérdésre válaszolok, úgyhogy ebben nincs semmi pláne.


Szakbarbár
2012-01-16 17:18:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő!

Köszönöm szépen a gyors válaszát. Most családi adókedvezménnyel, illetve családi pótlékkal kapcsolatban szeretnék informálódni. A párommal nem vagyunk összeházasodva, nincsen róla semmilyen nyilatkozatunk vagy papírunk, hogy élettársi kapcsolatban lennénk, de a születendő gyermekünket a nevére veszi (apasági nyilatkozat van), és az én állandó lakcímemre be van jelentkezve, de neki csak tartózkodási helye, ill. ideiglenes lakcíme. Ilyen esetben mi élettársnak számítunk? A családi adókedvezmény miat kérdezem, mert láttam, hogy az adóelőleg-nyilatkozatot az élettárs munkáltatójának is ki kell töltenie. Még a gyermekünk nem született meg, február végére várjuk, így egyenlőre én fogom igénybe venni az adókedvezményt. A baba születése után lehet ezt módosítani úgy, hogy az apa igényelje? A családi pótlékot csak az a személy veheti igénybe, aki a családi adókedvezményt is? Vagy lehet olyat, hogy mondjuk én igénylem az egyiket, a párom a másikat? Ha jól tudom, az adóelőlegnyilatkozatot le kell adni a munkáltatónál januárban. Mivel még nem született meg a baba, így én venném igénybe, de februártól TGYS-ra megyek, az hogyan változtat a helyzeten? Akkor is igénybe tudom venni az adókedvezményt? Ha igen, annak mi a menete? Köszönöm szépen előre is!
Élettárs a magzat utáni kedvezményt nem, de a megszületett gyermek után a családi kedvezményt igénybe veheti. Év közben is lehet azon változtatni, hogy kinél legyen figyelembe véve a kedvezmény, ehhez új nyilatkozatot kell leadni a munkáltatók felé (ha egészségbiztosító folyósítja az ellátást, akkor a Tiedet felé).
Családi pótlékot bármelyik szülő igényelhet, az élettárs apa is.

Szakbarbár
2012-01-16 13:43:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2011.08. hónapban született kislányom, így 2012. január-ig TGYÁS-t kapok, azután GYED-et. (Folyamatos munkaviszonyom volt a terhesség előtt, bruttó 380ezer volt a bérem.) Szeretnék érdeklődni, hogy a GYED alatt megéri-e igénybe vennem a családi kedvezményt, vagy inkább a férjem igényelje?
Köszönöm!
Bea
A maximális gyededből bőven igénybe tudod venni, úgyhogy teljesen mindegy, hogy Te igényled vagy a férjed, mindkettőtöknél ugyanannyit jelent.

Szakbarbár
2012-01-16 13:41:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2012 március közepén fogok szülni. Évek óta megszakítás nélkül dolgozom, határozatlan idejű nyolc órás munkakörben, 210 ezer Ft a bruttó havi jövedelmem. Úgy volt, hogy a szülés előtti utolsó hónapig dolgozni fogok, azonban november végétől egy váratlan műtét miatt betegállományba kényszerültem, tehát decembertől táppénzen vagyok/maradok.
- Szeretném megkérdezni lecsökkenti-e a TGYÁS-om és GYED-em összegét ez a táppénzes időszak, vagy azt az előző (2011) év ledolgozott hónapjaiból számolják? Valahol mintha ez utóbbit olvastam volna.
- Kb. mekkora összegű ellátásra számíthatok?
- Eddig én vettem igénybe a már a magzat után is járó családi adókedvezményt. A férjem bruttó jövedelme olyan 190-200 ezer Ft körül alakul havonta. Jobban járunk-e, ha inkább ő veszi igénybe? Meg lehet-e az igénylő személyét menet közben változtatni, vagy majd csak az éves adónyilatkozatok kitöltésekor?

Nagyon köszönöm a segítségét!

üdvözlettel,

Gabriella
A 2012-ben induló tgyás és gyed alapja a 2011-es, csak bérből számított átlag. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a táppénz összege nincs benne a számlálóban, a napjai pedig nincsenek benne a nevezőben, amikor az átlagot kiszámítják.
Bruttó 210.000-es átlagból családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 126.000 körüli tgyás és maximális, 96.000 körüli gyed várható.
Év közben is lehet változtatni egy új nyilatkozat leadásával azon, hogy ki veszi igénybe a családi kedvezményt. Te is ki maximálisan ki tudod használni.

Szakbarbár
2012-01-14 20:49:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő!

TGYS-sal kapcsolatosan szeretnék érdeklődni. Első babámat 2012 február 25-re várom. Az egyetemet 2010 június 25-én fejeztem be (folyamatosan jártam ö évig, nem halasztottam egyszer sem). Sajnos nem sikerült elhelyezkednem, csak 2011 május 1-én. Azóta folyamatosan dolgozom. Az OEP-nél engem úgy tájékoztattak, hogy nem vagyok jogosult TGYS-ra, mert nincsen meg az egy év folyamatos munkaviszonyom. Az OEP honlapján viszont én másképpen értelmeztem a dolgokat, mert ott úgy van leírva, hogy a szülést megelőző 2 éven belül kell 365 nap biztosítottsággal rendelkezni, aminek nem kell folyamatosnak lennie, és a biztosítási időbe be kell számítani a felsőoktatásból 180 napot. Ez alapján pedig jogosult vagyok rá, mert akkor 2010-ből be lehet számolni a márciust, áprilist, májust, júniust 25-éig. Nem? Most melyik az igaz? Beleszámít az egyetem, vagy sem? Ha nem, ahogy tájékoztattak, akkor miért írja le jogszabály, hogy 180 napot be kell számítani? Válaszát előre is köszönöm!
Az ügyfélszolgálat egy rehabilitációs munkakör, azt rakják oda, aki tud ezt-azt, de annyit nem, hogy egyedül ellátást állapítson meg. Soha nem szabad készpénznek venni, amit ott mondanak - ez az összes hivatalra igaz egyébként.
A honlapon lévő információ a helyes, a tanulmányokból beszámítható a 2 éven belüli rész (180 nap nem, mert ennyi nem esik bele a 2 évbe) és ezzel a kb. 4 hónappal együtt megvan a szükséges 365 nap, így jogosult leszel tgyásra és gyedre.

Viszont gyedre csak a biztosítással megegyező időtartamra, itt már nem számítanak be a tanulmányok, úgyhogy a 168 nap tgyás után kb. 14 hónapig leszel gyedre jogosult.

Szakbarbár
2012-01-14 20:40:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2006.08.29-2010.07.15-ig főiskolai tanulmányok
2010.09.15-2011.05.31 határozott idejű munkaviszony (229 nap)
Tgyás igénylés 2011.05.02-től (2011.10.16-ig)
Kisfiam 2011.05.27-én született.
Mivel a munkaviszonyom a tgyás alatt szűnt meg, most passzív gyeden vagyok,amit a munkáltató által kiküldött papír szerint csak 1 évig, 2012.10.15-ig kapok,pedig összesen 409 nap járna,vagy rosszul tudom?
Köszönettel: S.Z.
A tanulmányok ideje nem biztosításban töltött idő, csak egyfajta kedvezményként beszámít a jogosultsághoz szükséges előzetes biztosításba, vagyis megteremti a lehetőséget, hogy kapjál tgyást és gyedet. Hogy utóbbit mennyi időre, az a szülés előtti 2 évben biztosításban töltött idő függvénybe. Itt nem lehet a tanulmányokat biztosításban töltött időként figyelembe venni. A biztosított időszakod csak 229 nap, ennyi napra jár a gyed. (Úgyhogy a kifizetőhely 365 napját sem értem.)

Szakbarbár
2012-01-13 21:43:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg gyeden vagyok itthon a kisfiammal, március 5-ig. Viszont várandós vagyok a második babámmal, akivel Július 25-re vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy gyesre vagy táppénzre menjek a gyed lejárta után. Ha táppénze megyek, attól még folyamatos lesz a munkaviszonyom ?
A bruttó bérem 90.000 ft és ebből 56.500.- ft gyedet kapok. A második gyedet az akkori bruttó, mármint a 90.000.-ft ból fogják kiszámolni?
Az adójóváírás megszünése után, kb mennyi gyedre számíthatok?
Olvastam az apeh oldalán, hogy van várandósági kedvezmény, a tehesség 91-ik napjától. Ez tényleg így van, és ha igen akkor ki ígényelheti? Hol lehet ígényelni? A családból az apuka is ígényelheti, vagy csak az anyuka? Milyen papírok kellenek hozzá?
Válaszát előre is köszönöm.
Júlia
Teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, a következő tgyás és gyed alapja mindenképpen a most aktuális béred, ami 93.000-nél semmiképpen sem lehet kevesebb, de ha középfokú végzettséget igényel a munkakör, akkor ott már 108.000 Ft az ún. garantált bérminimum.

A családi kedvezményaz, amit a magzat 91. napos korától lehet igényelni. Apuka akkor igényelheti, ha férj, élettárs majd csak a baba megszületése után, de a bevallásban visszamenőleg a várandóssg időtartamára is érvényesítheti.

Egy erre szolgáló formanyomtatványt kell hozzá kitölteni, az alapjául szolgáló igazolást nem kell leadni sehova - illetve csak akkor, ha a munkáltató készíti az elszámolást - , egyébként csak a bevallással együtt meg kell őrizni. A kedvezmény bruttó 202.000 Ft-os bér alatt havi 10.000 Ft, fölötte nem ilyen egyértelmű a helyzet.

Szakbarbár
2012-01-12 20:45:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Az a helyzet állt elő, hogy ajánlottak egy ideiglenes munkát, amit nagyon el kellene fogadnom a pénz miatt, csak nem tudom, hogy hosszú távon jól járnék-e vele.

Az alap kérdésem az lenne, hogy az egyszerűsített munkaviszony beleszámít-e a szülés előtt kötelező 365 napba, illetve az ekkor kapott összeg számít-e a TGYÁS, Gyed számításnál? (úgy tudom, hogy nem, de jó lenne biztosnak lenni benne)

Paramétereim:
Évekig folyamatos munkaviszony Br 138 e
2008.10-től táppénz első terhességgel
2009.02. első gyermek született, ekkortól fél év tgyás, majd gyed
2010.10. a munkahelyemet felsezámolták
2011.02 - ig gyed, utána álláskeresési járadék októberig
azóta gyermekem bölcsödébe jár (ahol kikötötték, hogy így nem kaphatok gyest, ez tényleg így van?) így nem igényeltem, tb-t befizettem magam után decemberre
- tervezzük a következő babát

Kérdéseim:
- az álláskeresési járadék utáni 42 nap beleszámít-e szintén a fenti 365-napba?
- egyszerűsített munkaviszonnyal mennyi a max. amit dolgozni lehet, vagyis a 90 nap rám érvényes, vagy ha több munkáltatónál is így dolgozok egymás után, akkor mindegyiknél újra számolják a 90 napot?
- családtag, aki egyéni vállalkozó alkalmazhat-e engem úgy, hogy az érvényes start plusz kártyámat figyelembe tudjuk venni? Vagy csak kft, bt tehet ilyet?
- ha a fenti paraméterekkel és ideiglenes munka idejére egyéni vállalkozó lennék és nem lenne más jövedelmem szülés előtt, akkor ebből a pár hónapból számítanák a tgyás-gyed-et? (és itt a kiszámlázott bevételemből, vagy a minimálbérből?)
Köszönöm, hogy követte kusza kérdéseim és előre is köszönöm a válaszát!
Réka
Az egyszerűsített foglalkozás nem minősül biztosításban töltött időnek, így a jövedelem sem számít bele semmibe.

A biztosítás megszűnését követő 45 napig az egészségügyi szolgáltatásra jogosult vagy, de biztosításod nincs. Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével sincs, ezért csak a természetbeni ellátás jár, ami a biztosításon belül csak egy szelet. Tgyáshoz, gyedhez nem számít előzetes biztosításnak.

Egyéni vállalkozó vagy cég, bárki, aki munkáltató lehet, ha munkaviszonyban alkalmaz, igénybe veheti a Start plusz kedvezményt - feltéve, hogy már kiváltottad a kártyát, mert idén már nem lehet újat igényelni.

A vállalkozóként elért jövedelem akkor számít bele az ellátások alapjába, ha ez az irányadó időszakban van és ott folyamatos a biztosítás.

Gyes és bölcsi megy együtt, ha a gyerek 7 óránál kevesebbet van bölcsiben. 223/1998. Korm. r. 22.§ (2) bek. aa) pont - ezt tóld az orra alá annak, aki miatt valamennyi gyest már mindenképpen elbuktál, mert január végéig már csak november 1-ig visszamenőleg tudod megigényelni.

Szakbarbár
2012-01-12 20:39:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Pedagógus vagyok, a második gyermekemmel gyeden. Az érdekelne, mennyi szabadság jár majd nekem, amikor visszamegyek dolgozni. A 2010-es évben kivettem a szabadságomat, 2010. szeptember 1-től 2011. jan 13-ig táppénzen voltam, 2011. jan 14-én született a kisfiam. A tgyás-t követően most 2013 jan 14-ig gyeden vagyok vele.
1. Ha azt mondanám, hogy 2013. jan. 15-től dolgoznék, hány nap szabadság járna nekem? Gyes mellett dolgozhatnék? Heti hány órában?
2. És ha a felgyülemlett szabi lejárta után ténylegesen dolgoznék a tanév végéig, június végéig, akkor a nyári szünetben nekem is járna a szabadság?

Válaszát előre is köszönöm! Mrssheperd
Pedagógusok speciális szabadságához nem értek, de Nálatok is a tgyásra és - mivel ez még 2011.08.01. előtt indult - a a gyed 1. évére jár a szabadság, tehát 2012.07.01-ig.

Gyes mellett a teljes munkaidősnek megfelelő óraszám 75%-ánál nem több óra mellet dolgozhatsz. A szabadságot arányosítani kell, ha év közben térsz vissza, hogy az év mekkora részére jár, tehát önmagában attól, hogy nyáron aktív állományban vagy, még nem jár a teljes éves szabadság és nem feltétlen tudsz egész nyáron szabin lenni. Ha január közepétől dolgozol majd, akkor ebből nem lesz gond.

Szakbarbár
2012-01-11 21:31:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Érdeklődnék, hogy ha az első gyerek születése után, a TGYAS és GYED után a felgyülemlett szabadságokból csak pár napot vennék ki és utána elmennék táppénzre, majd a 2. gyerek születése után a GYED után visszamennék dolgozni, akkor visszamenőleg kivehetném-e a maradék szabadságot is, ami az első gyerek születése utáni TGYAS és GYED alatt felgyűlt , de nem vettem ki a második gyerek születése előtti táppénz előtt. Illetve amíg a gyermekem nem tölti be a harmadik életévét, de én szabadságon illetve táppénzen vagyok, felbonthatja-e a munkáltatóm a szerződésemet.
Válaszát előre is köszönöm!
Szabadságot kiadni keresőképes dolgozónak lehet. Ha akadályoztatás - táppénz, babázás - miatt nem tudják kiadni, akkor megvár a szabi, az elévülés csak az akadályoztatás megszűnése után indul. Úgyhogy megteheted, hogy pár nap szabi után táppénzre mész és majd csak évek múlva, amikor ketteskével végetér a babázás, akkor adatod ki az egyeske utáni szabi nagy részét.
A baba 3 éves koráig felmondási tilalom véd.

Szakbarbár
2012-01-11 21:24:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szeretném megtudni, hogy most mennyinek kell lenni a havi jövedelemnek ahhoz, hogy az ember a maximális tgyást, gyedet kaphassa meg? Ebbe beleszámít-e a munkabér mellett kapott gyes is? Mi nem számít bele?
A tgyásnak nincs maximuma, ha legalább 180 bérezett napból számolódik. Ha ennél kevesebből, akkor ez is legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a lehet, mint a maximális gyed. Ahhoz, hogy a kismama a maximumot kapja gyedből, az irányadó időszakban bruttó 186.000 Ft-ot elérő átlag kell. Egészségbiztosítási ellátás alapja csak a pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem. Csak a bér tartozik ide, gyes és egyéb ellátás nem.

Szakbarbár
2012-01-11 05:21:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Azt szeretném megkérdezni, hogy honnan tudom letölteni a családi adókedvezmény érvényesítéséhez a 2012 -es évre a nyilatkozatot . Köszönettel!
Én is hiába keresem a A NAV honlapján. Ha sürgős, mert rugalmatlan munkáltatótól van szó, aki ezt nagyon korán akarja, akkor a tavalyit tudom javasolni, de azon ne adóalapot, hanem adót tüntess fel, mert az adóalapkiegészítés már csak opcionális, a kedvezmény viszont fix.

Szakbarbár
2012-01-10 11:40:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Megint segítségére lenne szükségem.
Én vagyok az a kismama akinek a munkahely Jan.1-től át állt folyamatos munkarendről több műszakos munkarendre.
A tanácsát megfogadtam és Febr.6-tal kértem a szabik kiadását és utána majd táppénzre megyek.
Jelenleg Gyes-en vagyok itthon,a kisfiammal aki Nov.14. volt 2 éves,előtte max. Gyed-et kaptam.
A munkahelyemnek még nem szóltam a jelenlegi terhességről,mert a kis könyvet csak hétfőn kaptam meg és gondoltam ha meglesz a kis könyv azzal igazolom feléjük a terhességet.
A cégem bedolgozó cég egy másik cégnél és mivel nem tudtak megegyezni így a cégem pont Febr.6-tal vonul ki.
A cégem nem szűnik meg mert az ország más területén is vannak bedolgozói.
A felmondási papírt pont hétfőn kaptam meg amit most leírok önnek:
Tárgy: Értesítés csoportos létszámleépítésről

Tájékoztatom,hogy a Cég neve. a továbbiakban nem tudja foglalkoztatni Önt, munkaköre megszűnik,ezért a csoportos létszámleépítésre vonatkozó MT.94/E.§ szerint a munkaviszonyát a mai naptól(2012.jan.6.) számított 30.Naptári nappal (2012.febr.6.)rendes felmondással meg kívánom szüntetni.

A segítségére nagyon szükségem lenne.Én úgy tudom,hogy a gyermek 3 éves koráig védett vagyok a rendes felmondással szemben és csak a védelmet megszűnést követően 30 napjától élhet a felmondás.És ez nagyon mesze van.És a terhesség is védelmet ad annak ellenére,hogy a cégem nem tud róla,mert az új MT.csak Júli.1-el lép életbe.
A kérdésem meg még az lenne,hogy a szabadságokat ennek ellenére elkezdhetem kivenni és táppénzre is mehetnék utána?Mert ehhez a részhez nem értek.És mire hivatkozzam a munkahelyem felé.
A levelem kicsit hosszúra sikeredet,de remélem ennek ellenére fog nekem válaszolni.

Üdvözlettel : Ancsa




A csoportos létszámleépítésnél valahogy másképp vannak a felmondási tilalmak, de ehhez nem értek. mert soha nem volt vele dolgom. Az is lehet, hogy bár másképp van, mint a sima, egyéni felmondásnál, de a Neked érdekes szabályok ugyanazok. Passz, tényleg nem tudom megmondani és még csak nem is tudok senkit javasolni, hogy hol kérdezd meg. Valószínűleg ezt most a céged tudja a legjobban, úgyhogy talán érdemes lenne beszélni velük.

Szakbarbár
2012-01-10 09:07:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Családi okok miatt fizetés nélküli szabadságra kellett mennem 2011.12.17-től. Úgy tudom hogy ezen időszakon a munkáltató nem fizeti utánam a kötelező járulékokat, mert nincs munkabér amiből ez kifizetésre kerülne. Ezért az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére, egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése ellenében szerezhetek jogot, melynek összege 2012. január 1-től havi 6.390.-Ft (213.-Ft/nap). A kérdésem az lenne ez esetben, ha Én ebben az időszakban esem teherbe, mert szeretnénk egy kistestvért, akkor az eddigi munkáltató által és az általam befizetésre kerülő TB járulék alapján jogosult leszek-e a terhességem alatt táppénzre illetve, szülés után miből számolják ki a TGYÁS GYED és GYES összegét.

Válaszát előre is köszönöm

Tisztelettel:
Vincze Katalin
Az egészségügyi szolgáltatási járulékért cserébe csak természetbeni ellátás jár, pénzbeli nem, tehát táppénzre közvetlenül innen nem vagy jogosult és a tgyáshoz, gyedhez szükséges előzetes biztosítási időbe sem számít bele. Amíg nem vagy fél évnél többet távol, addig ennek nincs jelentősége, utána viszont rövidíted a gyedjogosultágodat, mert egy 2 éves korig tartó gyedhez a szülés előtti 2 évben másfél év előzetes biztosítás kell.

Ha 30 napnál tovább vagy fizetés nélkülin, akkor a biztosításod megszakad és utána csak annyi időre kaphatsz táppénzt (és akkor is csak a minimálbér 50%-át), amennyit újra dolgoztál, vagyis nem töltheted a terhesség nagy részét táppénzen. A tgyás és a gyed alapja pedig az újbóli munkába állástól kapott jövedelmekből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Ha nem terveztél néhány hónapnál fizetés nélkülin lenni, akkor praktikus lenne a hosszú fizetés nélküli szabadságot pár nap fizetettel megszakítani, hogy ne legyen egybefüggően 30 nap szünetelő biztosítás és így ne szakadjon meg a biztosításod, mert az később a táppénznél nagyon hátrányos lehet.



Szakbarbár
2012-01-10 08:47:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Kislányom 2010.02.09-án született, A szülést megelőzően 162 napon át 194 900 Ft bruttó bérem volt, előtte nappali tagozatos hallgató voltam. Ezért a TGYÁS és a GYED összegét maximalizálták.
A TGYÁS: 2010.02.09-től 2010.07.26-ig tartott.
A GYED-em 2010.07.27-től 2012.02.09-ig tart.
Második gyermekemet 2012. 05.09-re várom.
Kérdésem lenne, hogy
- 2012.02.10-től mehetek-e a GYED után egyből táppénzre, vagy ki kell vennem a TGYÁS-GYED alatt felgyülemlett szabadságokat és csak utána mehetek táppénzre?
- A táppénz összegét hogyan számolják ki?
- A második gyermekemnél a TGYÁS és a GYED összegét hogyan befolyásolja az, hogyha 2012.02.09-e után GYES-re, táppénzre vagy szabadságra megyek?
- A szülés várható időpontja előtt 28 nappal akkor is igényelhetem a TGYÁS-t, ha GYES-en, táppénzen, vagy szabadságon vagyok?
Köszönöm a válaszát!
A táppénz alapja annyi lesz, mint a gyedé, ennyit soha nem fogsz kapni egyszerre soha, de 30 napra bruttó 88.200 Ft lesz. Szabadságot kiadni keresőképes dolgozónak lehet, ha táppénzen vagy, akkor nincs szabadság. Ergo ha szabit akarsz, akkor ne vetesd fel magad táppénzre rögtön a gyed után.

A tgyást, bármit csinálsz is előtte, akkor igényeled a várható időt megelőző 28. nap és a szülés időpontja között, amikor csak akarod.

Mivel táppénz és gyes nem számít bele semmibe, ezért az összes létező esetben (gyes, szabi, táppénz, ezek bármilyen kombinációja és sorrendje) ugyanannyi lesz a következő tgyásod és gyeded: a 2012-es minimálbér kétszerese lesz az alapjuk.
Egyetlen kivétel van, ha nem 9-es kód van a táppénzes papíron, mert akkor megszívod a 70%-os betegszabi miatt, úgyhogy erre figyelj. Sok orvos még mindig nem tudja, hogy a veszélyeztetett terhességnek külön kódja van, pedig a kód fontos, mert ez dönti el, hogy betegszabival indul-e a keresőképtelenség vagy az első naptól a semmibe nem beszámító táppénz jár jár.

Szakbarbár
2012-01-09 13:21:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2006tól folymatos munkaviszonyban állok.
2010. 12.ho-tól táppénz 2011.02.23-ig első gyermek születéséig.
2011.08.09.ig t- gyás azóta máig gyeden vagyok.
bruttó bérem 410000 ft
2. baba érkezése 2012.09.03.
Kérdésem az lenne érdemesebb e táppénzre mennem a baba születéséig? -hol kell jelezni ha táppénzre szertnék menni?mennyi táppénzt kapnék?
Veszélyeztetett terhességi táppénznél megkapom e a t-gyás alapbér utáni maximumát. ha nincs 180 napos jövdelmem?
-vagy vegyem ki az eddigi összegyűlt szabadságot(2010 plussz 9 napom maradt) 2011 re mennyi szabi jár és a gyed 1 -évére kapom vagy csak fél évre
-Ha tápénzre megyek kivehetem szülés előtt a 2012-re járó öszes szabimat?
- t- gyás kezdetétől visszamenőleg 2 évre figyelembe vehető a jövedelem vagy csak az azt megelőző év januártól?
Ha nem jön össze a 180 nap mennyi lesz e t-gyás a 2.babánál?
Előre is köszönöm válaszát, köszönettel, Edina
A táppénzed maximális lenne, ez 30 napra - ami ugye sosincs egy táppénznél - bruttó 186.000 Ft. Ez több, mint a maximális gyed, ami ennek a 70%-a, tehát jobban jársz a táppénzzel.

Szakorvosi javaslatra a háziorvos vesz fel táppénzre, az első mellé küldj egy levelet a munkáltatónak - ő majd továbbítja az egészségbiztosítónak - hogy az Ebtv. 39. § (1) bek. szerint úgy élsz az ellátások közötti választás lehetőségével, hogy a keresőképtelenségedre tekintettel inkább táppénzt igényelsz. (Nagyszülőnek meg meg lehet igényelni a gyest, ha megfelel a feltételeinek - nyugdíjas vagy max. 6 órás, közeli lakcím, baba nem bölcsis.)

Ha kiveszel minden szabit, akkor sem lesz 180 bérezett napod, ha pedig nem lesz, akkor a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese, ami gyedből ugyan a maximumot jelenti (legalábbis a kezdés évében, mert utána nem követi az emelkedést), de a tgyás nem tud korlátlan lenni, mint egyeskével.

Szakbarbár
2012-01-09 13:15:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A kérdésem az lenne, hogy 2012 januárjától a GYED-em összege emelkedik-e a maximumra? Jelenleg a 2. gyermekemmel vagyok GYED-en, most a maximumot kapom, besorolási bérem kb. bruttó 230 ezer Ft, a munkaviszonyom 2006 őszétől áll fenn. A GYED-et április végéig kapom, akkor lesz 2 éves a gyerkőc, azaz 2011-ben végig GYED-en voltam.

Köszönettel,

Klára
Röviden úgy tudnék erre válaszolni, hogy ha 2011 elején nőtt a gyeded, akkor most is nőni fog, ha meg akkor is maradt változatlan (illetve csak a 31 napos hónapokban kaptál egy kicsit többet 2011-ben a 2010-esnél), akkor pedig most is változatlan marad. Legalábbis bruttóban, a nettó az adójóváírás miatt számottevően csökkenhet, ha nincs (annyi) családi kedvezmény, ami ezt kompenzálja.

Azért működik az emelés vagy nem emelés ugyanúgyk, mint tavaly, mert már ott is az volt, hogy ha volt a gyed előtt legalább 180 bérezett nap, amiben magasabb volt az újévi minimálbér kétszeresénél az átlag, akkor emelkedett, ha nem volt, akkor meg nem emelkedett (csak technikai okból volt mégis elhanyagolható mértékben több a 31 napos hónapokban). Amikor most megnézik, hogy hány bérezett napban és mennyi volt az átlag a gyedhez, akkor ugyanarra az eredményre jutnak, mint tavaly, ezért vagy ugyanúgy emelik, vagy ugyanúgy nem.

Szakbarbár
2012-01-09 13:10:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja